DOLAR
8,3968
EURO
10,1728
ALTIN
503,33
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....

Kurtuldum Zannedersin!

Kurtuldum Zannedersin!

H. ALPEREN BURAK

 

Köşe yazarı senin hakkında kötü bir yazı yazar. Ararsın o gazetede borusu öten birini. Sahibini kafa kola aldırırsın. “Vergi cezası” dersin, “ihale” dersin, korkar adamcağaz! Susturursun. Yazamaz o köşe yazarı bir daha. Kurtuldum zannedersin!

Gazeteler yazar. Ararsın gazetenin sahibini fırçalarsın. Hatta öyle üstüne gidersin ki 75 yaşındaki adamı ağlatırsın. Ağlar ve nedamet dilenir. Ve engellersin o gazetede senin aleyhinde yazılacak her yazıyı! Kurtuldum zannedersin!

Televizyonda sana dair olumsuz şeyler konuşulur. Ararsın televizyonun göbekten bağlı yöneticisini. Sana karşı yapılan yayını engellersin. Kurtuldum zannedersin!

Muhabirler ucu sana dokunan haber yapar. Gazetenin orta sayfasında çıkan bu haberi yapanları kovdurur, manşetten kendi haberlerini tekzip edercesine seni öven şeyler yazdırırsın. Kurtuldum zannedersin.

Senin istemediğin şeyleri yazacak adamın, suyunu ısıtır, itibarını yerle bir edersin. Ağza alınmaz hakaretlerle hedef gösterirsin. Susturursun. Kurtuldum zannedersin!

Baktın tek tek baş olmuyor bu medya ayarı. Havuz kurdurursun. Senin düşüncelerini milletin düşüncesiymiş gibi yazacak köşeler satın alırsın. Kurtuldum zannedersin!

Çarşaf çarşaf seni yazar gazeteler. Öve öve bitiremez kalemler seni. Bir toplum mühendisliği ürünü olarak, göklere çıkartırlar. Senin büyüttüklerinin seni büyütmesinden haz duyarsın. Kurtuldum zannedersin!

Gizlersin bütün suçlarını toplumdan. Savcılara korku salarsın. Dosyalarını kapattırır, adaletten kaçarsın.Kurtuldum zannedersin!

Bütün bu medya engeli, taraflı yargı sistemi, kuşatılmış kurumlara rağmen sosyal paylaşım üzerinden seni eleştirmek isteyenler varsa, engellersin teknolojiyi, dünyanın tepkisini göze alırsın. Kısıtlarsın en temel özgürlükleri bile. Kurtuldum zannedersin!

Zannedersin ki aleyhinde hiçbir şey konuşulmayacak, tek bir yazı yazılamayacak.

Oysa “yerle gök arası bir ah kadardır” der, Allah(C.C.)’ın Arslanı Hz. Ali.
Unutma;
Vicdanların sessiz çığlığını susturamazsın.
Tarihin seni hapsedeceği çukurdan çıkamazsın.

Allah’a kılınçlık yapmış bir milletin çocukları arasına soktuğun bu fitne cezasız kalmaz.

Bu vebalden kurtulmazsın.
Ne kadar çabalasan da;
Engelleyemezsin Kirâmen Kâtibîn’in yazmasını.
Münker ve Nekir’in sorgusundan kaçamazsın.