ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
15,9313
EURO
16,8977
ALTIN
947,49
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
24°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
26°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C

MHP Yozgat’ta nasıl avantajlı konuma geçti

MHP Yozgat’ta nasıl avantajlı konuma geçti

Yılmaz, Uğur Bektaş lehine adaylıktan çekilecek bugün

AKP’nin 30 Mart öncesi yaptığı 5 stratejik hatadan birisi ete kemiğe bürünecek bugün.

Hatırlanacaktır, 8 Mart’ı 9 Mart’a bağlayan gece, Hükümet aleyhtarı broşür dağıttıkları gerekçesiyle, AKP İl Teşkilatı’ndan birkaç ismin bizzat yönlendirmesi sonucu bir grup şaşkın tarafından, Zafer Öğrenci Yurdu, Özel Ergin Koleji ve Zaman Gazetesi dağıtım noktasına baskın düzenlenmek suretiyle Hizmet Hareketi’ne gözdağı verilmiş, bu esnada oldukça çirkin ve kabul edilemez nahoş gelişmeler vuku bulmuştu.

İnan SOYER

O an’a dek MHP ve Bağımsız Aday arasında gel-gitler yaşayan Hizmet Hareketi, şu sıralar artık bütün gücüyle MHP’yi omuzlar pozisyon almış vaziyette.

Bugün yaşanacaklar safları daha da netleştirecek hiç kuşkusuz.

Not ediniz lütfen! Yozgat Bağımsız Belediye Başkan Adayı Refayi Yılmaz, adaylıktan çekildiğini açıklayacak bugün. Bir sıkışık büroda, çağrılı basın mensuplarına “çekildim” demekle iktifa etmeyecek Sayın Aday. Bir son dakika değişikliği; bir olağanüstü gelişme yaşanmazsa, Cumhuriyet Meydanı’nda kalabalık bir taraftar topluluğu eşliğinde olacak olacak olan.

Öğrendiğim kadarıyla, Yozgat kamuoyuna bir tarihî çağrıda bulunacak ve akabindeMHP Belediye Başkan Adayı Uğur Bektaş lehine çekildiğini açıklayacak.

Yozgat’ta herkes her şeyin farkında; lâkin Yozgat dışından Yozgat’ı tâkip eden hemşehrilerimiz diyebilir ki, “adı üzerine bağımsız aday.. Kaç oyu vardır ki mevzubahis edilsin.. Ciddiye alınmaya değmez!”

Kazın ayağı öyle değil işte.

Refayi Yılmaz, bağımsız aday değil gerçekte.

Hizmet Hareketi’nin çıkardığı bir isim O.

AKP’ye oy vermeyecek; ancak MHP’ye de sıcak bakmayacak Hizmet Gönüllüleri için bulunmuş bir formül isim.

İşte, sayıları 100’dür 500’dür; bin’dir 2 bindir, Âraf’ta duran bu grup,  8 Mart’ı 9 Mart’a bağlayan gece meydana gelen müessif olaylar zinciri münasebetiyle tavır değiştirdi ve kesinkes MHP’nin başarısı adına inisiyatif almak misyonu üstlendi.

Bugünkü gelişme, 16 gün önceki değişimin deşifresi niteliği taşıyor anlayacağınız.

Bana kalırsa oldukça stratejik bir hamle.

Hizmet Hareketi’nin bugüne kadar hiçbir il, ilçe; hatta beldede bir partiyi/bir adayı açıktan destekler pozisyon almadığına bakılırsa, somutlaşan bir veri var elde.

Sezgi ile hareket etmez çünkü onlar.

***

Malûm, gruplar, cemaatler, teşekküller bünyede çok sayıda insan barındırdıklarından ve çok değişik alanda faaliyet yürüttüklerinden, hiçbir zaman renk vermezler.. Özellikle siyaseten ketum kalırlar ki eleştiri konusu edilmesinler. Hele hele İktidar Partisi’ne karşı saf tutmaktan olabildiğince uzak dururlar.

Bu tür yapılanmalar “vin vin/kazan kazan” temelli strateji geliştirirler ve hep ipi göğüsleyecekler etrafında boy gösterirler; muğlak, flu hiçbir organizasyonda yer almak istemezler.

Tabiî olağanüstü günler müstesna.

Her olağanüstü vaziyetin stratejisi ayrıdır. Bu hassas durumlarda öncelikler sonraya bırakılabilir; hatta âlî menfaatler bile en arkaya itilebilir.

An itibarıyla böyle bir süreçten geçiyoruz.

Hizmet Hareketi, AKP’nin defolup gitmesi noktasında epeyidir millî ve yerli bir duruş sergiliyor ve bu duruşun gereğini yüreklice ortaya koymaktan imtina etmiyor. Bu duruş haliyle yeniden sempati hâlesi oluşturmaya ve yeniden Türk Milletiyle hasbiyet üzerine kucaklaşmaya yeter geliyor.

Bugünkü her türlü beklentiden uzak kucaklaşma, bu minval üzere gerçekleşecek işte.

***

Hizmet Hareketi, Türkiye’nin herhangi bir vilayetinde, ilçe ve beldesinde olduğu gibi AKP’yi defetmek çabasına düşmeyi, bu çabaya omuz vermeyi örtülü bir şekilde yürütebilirdi.. Ne hikmettir ki Yozgat’ta niçin ön safta ve aleni vaziyette mücadele vermeyi yeğledi.

Arzettim.. Mutlaka somut bir veri var elde. Aksi taktirde sonuç direkt Hareket’e hamledileceğine ve başarı ya da başarısızlık ölçütü direkt Hareket’le ilintilendirileceğine göre, mücadele bu denli afişe edilmezdi.

Cemaat açık oynuyor ve eldeki somut veri mevzu gerçekten dikkat çekiyor.

***

Haberlerde rastgelmişsinizdir muhakkak. Büyük Birlik Partili üç belediye başkan adayı, Adana’da MHP lehine çekildi.

BBP Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Şahin, BBP Seyhan İlçe Belediyesi Başkan Adayı Gani Gökmen, BBP Pozantı İlçe Belediyesi Başkan Adayı Tuncer İncirci adaylıktan çekilirken, BBP Yüreğir İlçe Başkanı Veli Güzel, Alperen Ocakları BaşkanıAydoğan Aydoğan, BBP Gençlik Kolları Başkanı Emrah Sarı ve İl Kadın Kolları BaşkanıNafia Kartal, düzenlenen törenle MHP’ye katıldı.

***

Efsane Başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun rahmet-i rahmana kavuştuğu gün bugün.

Şehit edildiği gün” de diyebiliriz. Ve Muhsin Başkan’ın kimler tarafından şehit edildiğine dair ciddî tartışmaların yapıldığı şu gün, şüphelerin kimlerin üzerine odaklandığı daha bir netlik kazanıyor.

Bu yazının okunduğu an, katil veya katiller deşifre olacak belki de.

Tahminim o ki gözler İktidar Partisi’ne odaklanacak

***

Velev ki dağ fare doğurdu ve iddialar havada kaldı.

Rahmetli Muhsin Başkan’ın AKP hakkındaki düşünceleri ortada. Rüşvet ve yolsuzluk söylemlerini ilk dile getiren, ilk kâğıda döken haddizatında O.

Bugünkü Genel Başkan Mustafa Destici’nin bakış açısı ise oldukça net.  GerekMuhsin Başkan’ın şahadeti üzerinde, gerekse rüşvet ve yolsuzluk denkleminde AKP’ye en üst perdeden eleştiri yönelttiği bir vakıa.

.. Ve, MHP ve BBP’nin aynı ağacın dalları olduğu inkâr edilemez bir gerçek.

Mademki AKP’ye diz çöktürmek ve bir ders vermek ortak ideal, BBP’li gönüldaşlar, 30 Mart’ta AKP’yle başabaş mücadele verilen yerleşim bölgelerinde MHP’li kardeşlerine omuz veremezler mi?

Vermeliler” diye düşünüyorum.

Adana’da olduğu gibi tıpkı.

Ülkenin içerisinde bulunduğu vaziyet ortada. Türkiye’yi yakın gelecekte nelerin beklediği, hangi handikapları, hangi darboğazları göğüsleyeceği sır değil artık.

Millî ve yerli unsurların biraraya gelmesi, dayanışma içerisinde olması bir zorunluluk.

Kayıtsız kalan vebâl altında.

***

Yozgat, AKP’nin kaybetme potansiyeli taşıdığı illerin başında yeralıyor.

Başabaş, dişediş, korakor bir mücadele sözkonusu.

İpi göğüsleyecek parti atbaşı üstünlük sağlayacak.

Makam ya bir oyla gelecek ya da bir oyla gidecek belki de.

Yüz oy, bin oy büyük kıymet arzediyor şu gün.

MHP’nin zafer kazanmasında BBP’li kardeşlerimizin desteğine ihtiyaç var.

Şu bir gerçek ki BBP’nin Yozgat’ta belediye başkanlığını kazanması imkânsız.

Kazanamaz ama kazandırabilir BBP.

İl Genel Meclisi’nde oyları BBP’ye, belediye başkanlığı seçiminde ise MHP’ye oy kullanacak kardeşlerimiz, bu metodla BBP açısından herhangi bir kayba da yol açmış sayılmazlar.

***

Hizmet Hareketi’nin desteklediği Yozgat Bağımsız Belediye Başkan Adayı Refayi Yılmaz, MHP lehine adaylıktan çekildiğini açıklayacak ya bugün. BBP Yozgat Belediye Başkan Adayı Mustafa Çıtak kardeşimiz de aynı yolu takip edemez mi?

Ederse çok iyi olur.. Hakça, adaletçe bir tavır sergilemiş olur.. Vatan için, Millet için, Yozgat için şanlı bayrağı göndere çekmiş olur.

İbre ancak bu şekilde değişir.

Millî ve yerli unsurların birleşmesinden başka seçenek yok!

Birazcık iz’an!

Bilmem anlatabildim mi?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.