ADALET VE HAKİKAT

Efendi Barutçu

BİZİM ÇOCUKLAR

Asena Kınacı Moral

Ülkü Ocakları’ndan ÖSYM’ye Uyarı!

Bu haber 22 Mart 2014 - 14:16 'de eklendi ve 653 kez görüntülendi.

İstanbul Ülkü Ocakları ÖSYM’nin sınav sorularını açıklamama kararı almasının doğuracağı sıkıntıları işaret eden bir basın açıklaması yaptı.

İstanbul Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın ÖSYM binası önünde yaptığı basın açıklaması:
ulku-ocaklarindan-osymye-uyaria46afe6b19f2e4e54964
 
Bildiğiniz üzere bu Pazar günü,  2 milyonun üzerinde kişi YGS’ye girecek. Bu sınav sadece sınava girecek adayları değil, bu adayların yakınlarını da ilgilendirmektedir. ÖSYM yetkilileri neredeyse her yıl yeni bir uygulamaya imza atarak, sınava giren gençlerimize adeta bir kobay muamelesi yapmaktadırlar.
Bu yılda yeni bir uygulamaya imza atacağını belirten ÖSYM yetkilileri, ‘Soru havuzu oluşturuyoruz’ bahanesiyle, sınav bitiminde öğrencilere sorulan 160 sorudan sadece 32’sinin kamuoyuyla paylaşacağını açıkladı. Yani öğrenciler Türkçe, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri testlerinden en fazla 8’er sorunun cevabını test edebilecek.
ÖSYM, bunlara ilaveten geçtiğimiz yıl düzenlenen sınavlara ait soru ve cevapları, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkartmıştır.
Buna uygulamaya gerekçe olarak ise, “ÖSYM’nin çok aşırı sınav yükümlülüğü olduğunu, ayrıca kurumun çok yoğun çalıştığını, dolayısıyla birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de birkaç yıl sonra aynı soruların tekrar kullanılabileceğini” ifade eden gayrı ciddi ve anlamsız bir açıklama yapmıştır.
Bu uygulama zaten üzerinde yeterince şaibe ve güvensizlik bulunan ÖSYM’nin ciddiyetine, güvenirliliğine ve şeffaflığına büyük bir darbe vurmuştur.
Sadece geçen yıl ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda 34 hata tespit edildi. Eğer sorular ve cevapları açıklanmazsa öğrenciler bu hataları fark edemeyecek. Böylece ÖSYM’nin ciddi hataları görünmeyecektir. Ve haklı olarak toplumda büyük bir infial oluşacaktır.
Buradan ÖSYM yetkililerine sormak istiyoruz;
Sürekli patlak veren skandallarla gündemden düşmeyen bu kuruma, artık nasıl güvenebileceğiz?
Hemen hemen her yıl yeni bir uygulama imza atan sizlerin amacı nedir? Öğrenciler ve sınav sistemi sizin oyuncağınız mıdır?
Sınav bitiminde sınav sorularının tamamını ve cevaplarını neden açıklamıyorsunuz? Korktuğunuz, çekindiğiniz bir şey mi var?
Bu son uygulamanın talimatı nereden ve kimden gelmiştir? Alınan bu karar siyasi midir?
Geçmiş sınavlarda yaşanan şaibeler henüz aydınlatılmamışken, yeni bir tartışma konusu açmanın ülkemize ve öğrenci kardeşlerimize ne faydası vardır?
Değerli dava arkadaşlarım, kıymetli basın mensupları;
İstanbul Ülkü Ocakları olarak biz bu soruların cevaplarını ÖSYM yetkililerinden bekliyoruz…
Kimse Türk gençliği üzerinde bir çıkar kavgasına, iktidar mücadelesine yeltenmemelidir! Bu çok tehlikeli bir oyundur…Gençliğin eğitimine, kültürüne önem veren İstanbul Ülkü Ocakları ÖSYM’nin attığı bu adımları dikkatle ve yakından takip ediyoruz.
Yolsuzluk ve soygunculuk son dönemde görüldüğü gibi sadece ihalelerde, vakıflarda, bankalarda olmuyor. Evlerinden kamyonlarla milyar dolarlar kaçıran zihniyet sınavlarda neler yapmazlar?
ÖSYM’nin kasasında gizli tutulması gereken sorular yarın ÖSYM başkanının evindeki ayakkabı kutularından çıkarsa bunun hesabını kim verecektir. Acaba “Minareyi çalan kılıfını uydurur” misali bir hazırlık mı yapılmaktadır.
Bağımsız, tarafsız, şeffaf olması gereken ÖSYM attığı bu adımlarla kendisi itibarını bitirme noktasına gelmiştir. Toplum nezdinde güvenirliliği her geçen gün yok edilen ÖSYM yetkilileri derhal bir izahat vermek zorundadır. Kimsenin öğrenciler üzerinden siyaset yapmasına, onun geleceği ile oynamasına asla sessiz kalmayacağımızı bildirir.
Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlarım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat