DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

Dört Eski Bakana Ait Fezlekeleri Saklamayın

Dört Eski Bakana Ait Fezlekeleri Saklamayın

MHP Grup Başkanvekili Vural, TBMM Başkanlığı’nın, “4 eski bakan hakkında TBMM’ye gönderilen fezlekelerin, milletvekillerinin incelemesine izin verilmesine dair” talebini reddetmesi kararının iptal edilmesi ve acilen yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine başvurdu.

 

Vural, başvurusuna ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 61. Hükümet’in 4 bakanı ile ilgili fezlekelerin TBMM Başkanlığı’na geldiğinin öğrenilmesinin ardından, TBMM Başkanlığı’na dilekçe ile başvurarak, gerekli soruşturma sürecinin başlatılması ve fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine izin verilmesini talep ettiğini kaydetti.
TBMM Başkanlığı’nın, bu konuda yaptığı 3 ayrı başvuruyu reddettiğini ifade eden Vural, TBMM Başkanlığı’nın işleminin açıkça hukuka aykırı olduğunu, milletvekillerinin bu fezlekeleri incelmesinin önünde hiçbir anayasal ve yasal engel bulunmadığı halde incelemeye izin verilmemesinin, tamamen keyfi ve yetki gaspı olduğunu iddia etti.
Vural, fezlekelerin Meclis’e gönderilmesinin temel gerekçesinin, dosyaların milletvekillerinin incelemesine açılarak, milletvekilinin yapacağı inceleme sonucuna göre, soruşturma önergesine katılıp-katılmama yönündeki iradesini belirlemesine imkan sağlamak amacına yönelik olduğunu kaydetti.
Bugüne kadarki uygulamalarda, TBMM’ye gönderilen fezlekelerin tamamının milletvekillerinin tetkik ve değerlendirmesine açıldığını belirten Vural, “Bunun aksine bir davranışın demokratik hukuk devletinde yeri olamaz. Milletvekilleri, içeriğini inceleyemedikleri fezlekeler hakkında nasıl sağlıklı ve doğru karar verebilir?” ifadesini kullandı.
Vural, TBMM Başkanı ve oturumu yöneten Başkanvekilinin, fezlekenin okutulmamasını ve eklerinin milletvekillerinin incelemesine açılmamasını, “hazırlık soruşturması gizlidir” gerekçesine dayandırdığını, bu görüşü desteklemek için de Meclis soruşturması yönteminin “denetim yolu olmadığını”, “adli bir faaliyet olduğunu” açıkladığını ifade etti. Anayasa’nın 98. maddesinin 1. fıkrasında, “TBMM soru, Meclis araştırması, genel görüşme, gensoru ve Meclis soruşturması yollarıyla denetleme yetkisini kullanır” denildiğini, TBMM İçtüzüğü’nde de Meclis soruşturmasına “Denetim Yolları” başlıklı altıncı kısımda yer verildiğini belirten Vural, “O halde, Meclis soruşturması, Meclis’in ‘adli bir faaliyeti’ değil, hükümeti denetleme yollarından biridir” dedi.
Fezlekelerin milletvekillerinden kaçırılmasının hukuksal dayanağının olmadığını ifade eden Vural, şunları kaydetti:
“Milletvekillerinin bu fezlekeyi incelemesinin, iddia edildiği gibi soruşturmanın gizliliğini ihlal anlamına geleceğini iddia etmek doğru değildir. Meclis soruşturması açılmasına yönelik iradenin oluşması safhasında soruşturmanın gizliliği iddia edilemez. Ancak Meclis, soruşturma kararı aldığı zaman bu soruşturma sürecinin gizliliği söz konusu olabilecektir. Nitekim TBMM İçtüzüğünün 110. Maddesinin 2. fıkrası, ‘Komisyon çalışmaları gizlidir. Bu komisyona kendi üyeleri dışındaki milletvekilleri katılamaz’ diyerek, gizliliğin hangi safhada olacağını açık bir şekilde ortaya koymuştur.
TBMM Başkanlığının söz konusu fezlekeleri inceleme ve takdir hakkımı kullanmaya yönelik talebimi red etmesi; Anayasa, kanun ve TBMM İçtüzük hükümlerine aykırı olarak ve tamamen keyfi şekilde verilmiştir. Fezlekelerin milletvekillerince incelemesinin önü açılarak, Anayasa ve İçtüzük uyarınca kendisine verilen görev ve yetkilerin kullanılmasını takdir hakkını kullanmasına yönelik engellemenin kaldırılması gerekmektedir. ’61. Hükümetin 4 bakanı hakkında TBMM’ye gönderilen fezlekelerin milletvekillerin incelemesine izin verilmesine dair’ talebimin reddine ilişkin TBMM Başkanlığı işlemi hakkında, acilen yürütmenin durdurulması kararı verilmesi ve işlemin iptal edilmesi için idare mahkemesine başvurmuş bulunmaktayım.”
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.