ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0599
ALTIN
492,52
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Salı Sıcak
37°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
37°C
Cuma Parçalı Bulutlu
34°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

Güzel de bu iktidarın veballerine ortaktır

Güzel de bu iktidarın veballerine ortaktır
21.04.2014
0
A+
A-

HaberRes_34834

MHP  Genel Başkan Yardımcısı  Semih Yalçın, Sabah gazetesi yazarı Hasan Celal Güzel’in, Bahçeli’ye dil uzatmasına sert tepki gösterdi. “Gazetecilik hep güçlünün ve iktidarın yanında olmak mıdır?  Hasan Celal Güzel de mi güce tapınmaktadır” diye soran Yalçın, “Yoksa yandaş medyada salgın halindeki tavukkarası hastalığına mı yakalanmıştır? Zaman zaman terörle mücadele konusunda hükžmete tenkitler getiren Güzel, şimdi terörle müzakerenin mimarı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a övgüler yağdırmakta, böylece İmralı ve Kandil’le pazarlık sürecini destekleyip onaylamış olmaktadır. O zaman Hasan Celal Güzel de bu iktidarın veballerine ortaktır” dedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın, “Gazeteci yazar Hasan Celal Güzel, hakkı, adaleti ve hakkaniyeti ıskalayan yazılarına bugün bir yenisini daha eklemiştir. Güzel,  yazısında ” MHP lideri Bahçeli’nin, -gene CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun peşine takılarak- Başbakan’ı ‘İstihbarat devletine sürüklüyor’ ithamı, kendisi ve partisi açısından büyük bir talihsizliktir. ” diyerek asıl talihsizin, hatta bahtsızın kendisi olduğunu ortaya koymuştur.

 

Hasan Celal Güzel görmek istemeyebilir ama kamuoyunda; Tayyip Erdoğan gibi bir çılgın ve muhterisin ellerinde MİT’in serüvene sürüklenebileceği, teşkilatın dehşetli bir kıyım vasıtası olabileceği, insan hak ve özgürlüklerinin çeşitli bahaneler ve sözde hukuk taklalarıyla yok edilebileceği kaygısı hakimdir.

 

Hal böyle iken Tayyip Erdoğan’ın nasıl özgürlük düşmanı ve antidemokrat bir siyasetçi olduğunu Hasan Celal Güzel’in görmezden gelmesi esef vericidir” açıklaması yaptı.

 

 “HASAN CELAL GÜZEL DE Mİ GÜCE TAPINMAKTADIR?” 

Yalçın, “Hasan Celal Güzel gibi Bakanlık yapmış, devlet umuru görmüş birinin, parlamenter demokrasinin kıymetini en iyi bilenlerden biri olması gerekir.

Bu hususiyetinin hem Erdoğan’ın gölgesinde hem de AKP’nin sunduğu tarifsiz ve hudutsuz nimetler karşısında artık hükmü kalmamışsa, köşe yazarlığının da mı bir kıymeti harbiyesi yoktur?

Köşe yazarının; hakikatin, hakkaniyetin ve adaletin savunucusu olması gerekmez mi?

Gazetecilik hep güçlünün ve iktidarın yanında olmak mıdır?

Hasan Celal Güzel de mi güce tapınmaktadır?

Yoksa yandaş medyada salgın halindeki tavukkarası hastalığına mı yakalanmıştır?

Zaman zaman terörle mücadele konusunda hükžmete tenkitler getiren Güzel, şimdi terörle müzakerenin mimarı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a övgüler yağdırmakta, böylece İmralı ve Kandil’le pazarlık sürecini destekleyip onaylamış olmaktadır.

 

O zaman Hasan Celal Güzel de bu iktidarın veballerine ortaktır” dedi.

 

 

 “KALEMİNİ BIRAKMALI, BİR SAHİL KASABASINDA UZLETE ÇEKİLMELİDİR” 

Yalçın, şunları söyledi: “MİT Yasası yürürlüğe girdiğinde Erdoğan’ı desteklemeyen medya mensuplarının ve muhalif siyasilerin başına neler gelebileceğini eğer Hasan Celal Güzel idrak ediyorsa kalemini bırakmalı, bir sahil kasabasında uzlete çekilmelidir.

 

Sayın Güzel’e Başbakan Erdoğan’ın, bir süre önce Fas’ta seyahatte iken Habertürk’ten Fatih Saraç’ı arayıp Devlet Bahçeli haberlerini kaldırttığını hatırlatalım.

 

Aynı Erdoğan daha da ileri giderek avukatları aracılığıyla basın özgürlüğüne savaş açmıştır.

 

Tayyipçi olmayan medya mensuplarının ensesinde son günlerde nasıl boza pişirildiğine dair bir örnek verelim.

 

Hürriyet gazetesinin değerli yazarlarından Faruk Bildirici; dünkü köşe yazısında, MHP Genel Başkanı Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu haberlerinden rahatsız olan Erdoğan’ın avukatları vasıtasıyla devreye girdiğini yazmıştır.

 

Faruk Bildirici’nin anlattıklarına göre Başbakan Tayyip Erdoğan ve çocukları Bilal ile Sümeyye Erdoğan’ın avukatları Hürriyet’e, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli haberlerinin yayından kaldırılması için noter aracılığıyla ihtarnameler göndermiştir.

 

Sayın Bildirici, yazısında şöyle devam etmektedir:

” İkinci ihtarname, 9 Şubat’ta ‘Alo Fatih kalpazanlık’başlığını taşıyan, Bahçeli’nin Ankara Spor Salonu’nda yaptığı konuşma ile ilgili habere. Bahçeli bu konuşmasında ‘Alo Fatih demek mill” irade hırsızlığı, mill” irade kalpazanlığı değil mi?’diye soruyor, Erdoğan’ın Habertürk’ün haberlerine müdahalesini eleştiriyordu.

 

Başbakan’ın avukatlarının üçüncü ihtarnamesi ise, Hürriyet’te 19 Şubat’ta yayımlanan ‘Kabataş yalan, özür dile.’başlıklı haberi hedef alıyor. Bu haberde de Bahçeli, Erdoğan’ın Kabataş’ta türbanlı bir kadının darp edildiği iddialarıyla ilgili olarak ‘Söylendiği gibi bir saldırının olmadığı anlaşılmıştır. Başbakan çıkıp Türk milletinden özür dileyecek erdemi gösterebilecek midir?’diyordu.

 

Avukat Ahmet Özel ve Ferah Yıldız, üç haberin de hurriyet.com.tr’den kaldırılmasını ve gönderdikleri cevap metninin hem gazetede hem de internette yayımlanmasını istiyor. Neredeyse matbu hazırlanmış denecek kadar birbirinin tıpkısı ihtarnamelerdeki gerekçeleri de enteresan doğrusu. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin bu sözlerinin ‘haber niteliği taşımadığı’, bu haberlerle ‘soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiği’, ‘gazetecilik ilkelerinin çiğnendiği’ve böylece ‘hakaret ve iftira niteliği taşıyan yayın yapıldığı’savunuluyor.

 

Özetlersem, ‘Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin sözlerini neden yayınladınız, onlar haber değil.’diyor avukatlar. Hukuktan dem vurmakla kalmayıp, biz gazetecilere gazetecilik öğretmeye kalkıyorlar. Ne yazık, bunu da doğal hakları olarak görüyorlar…

 

Ne yazık ki MİT Yasası’nda olduğu gibi, basın özgürlüğü başta olmak üzere her türlü hak ve hürriyete müdahale etmeyi hukukun gereği sayan bir zihniyet iktidardadır.

 

Her gün televizyonlarda dakikalarca yer verilmekten tatmin olmayan ve gazetelerde çarşaf çarşaf propaganda edilmekle avunamayan Tayyip Erdoğan, anlaşılan muhalefeti ve hür basını tamamen susturmak niyetindedir.

 

Başbakan Erdoğan “Hep ben çıkıp konuşayım, bütün rakiplerime ağzıma geleni sayayım. Ama onlar bana cevap vermesinler. Basın ve muhalefet başkalarının hakkını savunmasın.” düşüncesindedir.

 

Türkiye’de hukukun üstünlüğünü egemen kılma ve ileri demokrasiyi tesis etme sözü veren Tayyip Erdoğan’ın ülkemizi getirdiği nokta, içler acısıdır.

 

Eski bir Bakanın “Okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdim.” dediği gibi, herhalde Erdoğan da “Muhalefet olmasa memleketi ne güzel yönetirdim.” diye hayıflanmaktadır.

 

Tahammülsüzlüğün, hoşgörüsüzlüğün, sevgisizliğin, paylaşma ve uzlaşma kültüründen mahrumiyetin, antidemlokratlığın bu kadarı sadece dikta rejimlerinde bulunmaktadır.

 

 “GÖZLERİNİ AMPULÜN VE ” KANDİL “İN IŞIĞI KAMAŞTIRMIŞTIR” 

Tayyip Erdoğan rejiminde bağımsız ve hür basın baskı altında tutulurken, yandaş gazeteciler güruhuna her türlü kolaylık ve imkan tanınmaktadır. Zaten onlar, iktidarın yolsuzlukları ve hırsızlıkları hasıraltı ederek oluşturduğu kalın siyasi sis perdesinin arkasında memleket gerçeklerini görememektedir. Gözlerini ampulün ve “Kandil” in ışığı kamaştırmıştır.

 

Türkiye’de basın iş kolunda güce tapınma emareleri çok ender görülmüş, basın genellikle iktidarların hata ve kusurlarını sayıp dökerek bir anlamda halkın tercümanı olmuştur.

 

Ancak son 10 yılda bu meslekte de ciddi bir erozyon gözlenmektedir. AKP iktidarında hatırı sayılır bir güce tapınanlar listesi oluşmuştur.

 

Yandaş medya veya havuz medyası; hakkı ve adaleti, doğruları ve gerçekleri arayıp bulmak yerine AKP genel merkezine yönünü çevirmiş, burayı kendisine siyasi tapınak edinmiştir.

 

Tavukkarası hastalığına yakalanmış yandaş medya veya havuz medyasının gözleri, Erdoğan’ın gamalı siluetinden başka hiçbir şeyi görmemektedir. Arkasına düştükleri Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi adım adım diktatörlüğe götürmektedir.

 

Adaletin küçüldüğü ülkelerde, büyük olan suçlulardır. Ancak hiç kimse ilanihaye suç işleyemez ve işleyemeyecektir. Adaletin eli er veya geç şerir yöneticilerin ve onların yardakçılarının yakasına yapışacaktır.

 

Son söz daima Hakk’ındır. Bu böyle bilinmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.