ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
16,6956
EURO
17,4801
ALTIN
967,32
BIST
2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Parçalı Bulutlu
27°C
Pazartesi Açık
28°C
Salı Parçalı Bulutlu
29°C

Semih Yalçın: Aday 10 Güne Şekillenir

Semih Yalçın: Aday 10 Güne Şekillenir
26.05.2014
0
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çatı aday formülüne destek için temaslarını sürdürüyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çatı aday formülüne destek için temaslarını sürdürüyor. Bahçeli ilk olarak iki eski Cumhurbaşkanı ile, Ahmet Necdet Sezer ve Süleyman Demirel ile biraraya geldi. Ardından da CumhurbaşkanıAbdullah Gül‘ü ziyaret etti. MHP’nin arayışı bu haftadan itibaren hız kazanacak. BDP-HDP ile görüşmeyecek olan Bahçeli önce diğer siyasi partilerle ardından kilit parti konumundaki CHP ile ilk ‘resmi temas‘ gerçekleştirecek. MHP kurmaylarındanGenel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Cumhurbaşkanlığı için aday belirleme sürecinde bundan sonra beklenenleri Al Jazeera’ye anlattı. 

MHP’nin çatı aday arayışı hangi noktada?

Görüşmeler silsilesi Cumhurbaşkanları ile başladı. Bundan sonra da siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri noktasıyla devam edecek, kesintiye uğramayacak. Dikkat ederseniz üç Cumhurbaşkanını ziyaret ederken sivil, yaşayan Cumhurbaşkanları diye bir kriter koymuştuk. Cumhurbaşkanlarından başlamış olmayı eksik bulduklarını söylüyor bazı kesimler, oysa MHP lideri diğer siyasi partileri de sivil toplum kuruluşlarını da ziyaret edecek. Bundan sonra bir şekillenme veya isimlenme ortaya çıkacak.

Neden Ak Parti ile görüşme yapılmıyor?

Çünkü Ak Parti’nin Genel Başkanı şu anda adaylık noktasında, henüz ilan etmediyse de kendisini işaret ediyor ısrarla. O’na gitmenin bir mantığı yok. Çatı aday formülünde Sayın Başbakan siyasi rakip pozisyonuna kendisini zaten soktu. MHP’nin formülü ise Sayın Başbakan’ın Cumhurbaşkanı olmaması lüzumudur. Belki biz erkenden Cumhurbaşkanının kim olması gerektiğini tartışmadık ama kimin olmaması gerektiğini dile getirdik. Doğrusu hiç de çekinmedik, neden olmaması gerektiğini de bizzat Sayın Devlet Bahçeli tarafından sıralanmıştır tek tek.

BDP neden yok?

BDP İmralı Kandil hattına sıkışmış bir siyasi partidir. Terör örgütünün uzantısıdır. Böyle bir partiyle Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı meselesini tartışacak değiliz. Terör, PKK bulaşığı üzerindedir. Yok derken şunu ifade ediyoruz, BDP tüm Kürt vatandaşlarımızın partisi değil. Terör örgütünün etkilemediği, tesir altına almadığı çok sayıda vatandaşımız var.

Kim onların temsilcisi?

Bir isim ortaya koymak yanlış olur, kendi aralarında bir tefrika çıkarmış oluruz. Ama Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan insanlar bu ülkenin vatandaşı. Kendilerini de ayrı görmüyorlar. Bu insanları da neden terör örgütü ile bir görelim ki. Bu partinin politikası baştan beri bellidir. Biz hiç bir zaman Kürt vatandaşlarımızı dışlamadık. Kimse MHP’ye olumsuz bir yaklaşım havale etmesin. Kürt dediğimiz bizim Kürdümüz. Bizim Kürdümüzden kime ne? Bu ülkenin vatandaşıysa MHP için eşittir. Şu aşiret bu aşiret dediğinizde siz de bir ayrımcılık yapmış olursunuz. Bölgeye, illere, köylere gideceğiz.

Genel Başkan mı gidecek?

Genel Başkanımızın bunların tamamına gitmesi imkansız. Ama teşkilatlarımız vasıtasıyla bu bölge insanının görüş ve düşüncelerine itibar edilecek. Ama lütfen bunu Kürt önderi, Kürt aşireti olarak algılamayın.

Nasıl algılanmasını bekliyorsunuz?

Vatandaşın tümü, bölge vatandaşı olarak algılayın. Soyut bir kavramı somut bir kavram haline getirmeye çalışmayın. MHP’nin bölgede teşkilatları var. Diyarbakır’da da var, Urfa’da da var, Mardin’de de var. Bu teşkilatlarımızın ekseriyeti de Kürt’tür. Yöneticilerimiz Kürt. Onlar vasıtasıyla bu bilgilere ulaşmamız zor değil. Bizim imtina ettiğimiz terör örgütüdür. Cumhurbaşkanlığı konusunda onları muhatap almayız. Bölge insanına sırt dönmek niyetinde değiliz.

Burada kilit parti CHP aslında. CHP ile görüşme en son mu yapılacak?

Doğru, kilit parti o yüzden en sona kalacak.

Sayın Başbakan yaptığı açıklamalarda kendi partisinin adayının Haziran ortasında ortaya çıkabileceğini söyledi. Çatı aday ne zaman netleşir?

Haziran’ın başını bulabilir. Önümüzdeki 1 hafta 10 gün içinde siyasi partiler ve diğerlerinin görüşme süreci  sona erer. Arkasından da yavaş yavaş isim oluşmaya başlar. Haziran ayının başı, ortasını bulabilir.

Ak Parti’nin adayının kesinleşmesini mi bekleyeceksiniz? Yoksa ondan bağımsız olarak netleşince isim açıklanacak mı?

Ak Parti’nin ne yapacağını, nasıl bir adım atacağını tabi ki takip ediyoruz ama oradaki seçenek Sayın Başbakan tarafından teke düşürüldü, O da kendisi. Dolayısıyla kendisinin nasıl bir adım atacağı belli olduğu için fazla beklememizi zorunlu kılmıyor.

Başbakan’ın ve Ak Parti’nin bir söylemi var. “Genel Başkanlar yarışsın” diyorlar. Devlet Bahçeli’nin böyle bir düşüncesi var mı?

Sayın Başbakan kendi aday oluyor diye her siyasi partinin Genel Başkanını aday yapma gibi bir zorunluluğu mu var? Genel Başkanın böyle bir düşüncesi yok. Kendisinin böyle bir niyeti olmadığını açıkça ifade etmiştir.

Neden?

Bu bir tercih meselesi. Demek ki Sayın Genel Başkanımın önce Başbakan olmak gibi keskin ve kesin bir niyeti var. Sonra zaman neyi gösterir, onu söylemek zor. Burada şunu ifade edeyim Sayın Başbakan’ın bu tip zorlamaları siyasi bir oyundan ibarettir. Cumhurbaşkanlığı mevzuu isteğe bağlıdır. Her siyasi partinin genel başkanı aday olacak diye bir zorlama yapamazsınız. O parti Genel Başkanının da kendi ekibiyle danışarak böyle bir karar almasını da anlaşıyla karşılamak lazım. Sen niye aday olamıyorsun? Korkuyorsun demek, bu şablona sokmak da akıllıca bir davranış değil. Mesele sadece kazanmama değil, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında böyle bir usül mü var.

Şimdi CHP de tartışıyor bu çatı aday formülünü. Oradan size gelen veya kamuoyuna yansıyan mesajları nasıl okuyorsunuz? Sizce CHP yakın mı bu formülde uzlaşmaya?

Bunu kesin olarak söylemek zor. Sayın Kılıçdaroğlu ilk olarak yumuşak bir üslupla, olumlu bir tavır sergilemişti. Bu önemli tabi. Ama daha resmi anlamda CHP ile MHP arasında bir görüşme olmamıştır.

Resmi olmayan temaslar ne gösteriyor?

Resmi olmayan, bazı vekillerimizin diğer vekil arkadaşlarımızla görüşmeler oluyor. Sizin gazetecilik dilinde kulis haber dediğiniz durum hep mevcuttur. Ama partileri bağlayan resmi görüşmelerdir, Genel Başkanların ya da onların görevlendirdikleri heyetlerdir.

Sizce bu uzlaşma sağlanacak mı?

Bu olumlu yaklaşıma ve CHP’nin pozisyonuna bakarak şunu söyleyebilirim, Sayın Genel Başkanının önereceği isimleri bekliyorlar. Ama nihai olarak sayın Bahçeli ile yapacağı görüşme ve önereceği ismi dikkatle bekliyorlar diye düşünüyorum.

CHP’den geçen hafta Yılmaz Büyükerşen ismi yansıdı kulislere… Sizce Büyükerşen yapılan tarife uygun mu?

Oradan yansıyan isimler hakkında konuşmam doğru olmaz. Biz zaten genel bir tarif yaptık, Sayın Başbakan dışında hemen hemen herkes olur dedik. Bir de terör örgütü uzantıları dışında.

Ama bir de muhafazakarlık boyutu var…

Doğru ölçüleri de koyduk. Muhafazakarlık, maneviyatçılık, milliyetçilik, laiklik ve demokratlık. Büyükerşen veya CHP’nin göstereceği adaylarla ilgili olumlu ya da olumsuz kanaat belirtip ne onları üzmek isteriz ne de bir çatı aday önerisi gündeme gelirken o öneriyi zaafe uğratacak çıkışlarda bulunabiliriz. Daha iki parti lideri görüşmemiş, olacak ya da olmayacak diyemiyoruz. Şu ana kadar Sayın Genel Başkan bir ismi tartışmaya açmış değil ama kafasında bir isim vardır. Fakat ben de bilmiyorum. Neden? Çünkü açmadı daha. MHP lideri gibi titiz bir siyasetçinin, yapacağı hamleleri önceden planlayan bir ismin çatı aday önerisini ortaya atmadan kendi zihninde bir şeyler oluşturmadığını söylemek imkansız. Bu olmadan bu öneriyle çıkacağını düşünemezsiniz. Bu odalarda da isimler öne çıkıyor, ama hep olmazlar öne çıkıyor. Olurlar elene elene, eleğin üstünde kalacak bana sorarsanız. Siyasi partiler ile görüşmeler bittikten sonra isim şekillenmesi başlayabilir bana kalırsa. Süreç 3 Temmuz’da biteceği için çok acele etmenin de gerekmediğini düşünüyorum. Muhalefetin aday bulamaması söz konusu değil. İsimde kıtlık çekilmesinin nedeni hep popüler isimlerden yola çıkılması.

CHP ile uzlaşma sağlanamazsa MHP nasıl bir aday çıkaracak?

Biz bu kriterlere uygun bir isim çıkaracağız. Toplumun o anlamda desteğini bekleyeceğiz, birinci turda da desteğin ne boyutta olduğunu göreceğiz. Çankaya’ya oturacak şahsiyetin toplumun tüm kesimlerine hitap edecek özellikte olması gerektiğini düşünüyoruz.

Sizce Cumhurbaşkanı birinci turda mı seçilecek ikinci turda mı?

MHP’nin önereceği çatı formülü diğer partilerce kabul görürse ilk turda bu aday seçilir. Eğer burada bir eksiklik olursa ikinci tura kalır, o zaman da sonuç adaya bağlı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş