Soma’da yaşanan olay iş kazası değil iş cinayeti

Bu haber 21 Mayıs 2014 - 16:55 'de eklendi ve 596 kez görüntülendi.

MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, iş kazalarının önüne geçmek için Türkiye’nin öncelikle ILO’nun, işverenlere bazı yükümlülükler ve yaptırımlar getiren 176 Sayılı Sözleşmesini imzalaması gerektiğini belirtti.

Şimşek, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Soma’daki protestolar karşısında vatandaşa aşırı tepki gösterdiğini öne sürdü. Erdoğan’ın yaşanan facia ile ilgili açıklamasını da eleştiren Şimşek, “Ben Sayın Başbakan’ı aklıselime davet ediyorum. Yoksa bu bakış açısıyla Türkiye’de daha çok iş kazaları ve iş cinayetleri olur” dedi.

Son yıllarda yoğunlaşan taşeron zincirinin iş kazalarına davetiye çıkardığını belirten Şimşek, taşeron şirketlerin, kar etmenin yolunu, işçilerin hayatını tehlikeye atmakta bulduğunu söyledi.

Soma’daki faciada hükümetin birinci derecede sorumluluğunun bulunduğunu anlatan Şimşek, bu alanda sorumlu Bakanların istifa etmesi gerektiğini savundu.

Soma’da yaşanan olayın iş kazası değil iş cinayeti olduğunu ifade eden Şimşek, söz konusu ocakta denetimlerin yeterince yapılmadığının görüldüğünü kaydetti.

Türkiye’nin iş kazalarında dünyada üçüncü Avrupa’da ise birinci olduğunu vurgulayan Şimşek, bu verilerin SGK’ya kayıtlı çalışanlar üzerinden hesaplandığını, kayıt dışı çalışanların gözardı edildiğini dile getirdi. Bunun nedeninin yetersiz sendikalaşma olduğuna işaret eden Şimşek, Türkiye’de 11 milyon işçiden yalnızca 930 bininin sendikalı olduğunu belirtti.

Cemalettin Şimşek, iş kazalarının önüne geçmek için öncelikle Türkiye’nin ILO’nun 176 Sayılı Sözleşmesini imzalaması gerektiğine işaret etti. Şimşek, söz konusu sözleşmenin, işverenlere kazaları önlemek için her türlü önlemi alma, işçileri bilgilendirme ve eğitime tabi tutma gibi sorumluluklar yüklediğini ve yaptırımlar getirdiğini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al