Çatı Aday Formülünde Kritik Hafta

Bu haber 08 Haziran 2014 - 14:49 'de eklendi ve 563 kez görüntülendi.

Çatı adayın belirlenmesi konusunda bu hafta Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin yapacağı görüşmede bir isim üzerinde uzlaşılabileceği belirtiliyor.

Çatı aday turlarının ardından gözler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘ye yapacağı iade-i ziyarete çevrildi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, görüşmenin Çarşamba günü yapılmasının planlandığını açıkladı. Büyükataman, “Pazartesi olmasa bile en geç Çarşamba günü görüşme ferçekleşecektir. Bekleyelim, görelim”dedi.

KILIÇDAROĞLU, ÜÇ İSİM ÖNEREBİLİR

Kulislerde CHP genel başkanı kılıçdaroğlu’nun, MHP genel başkanı bahçeli’ye eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal‘ın adı ilk sırada olmak üzere çatı adayı üç isim önereceği konuşulmaya başlandı. 

Kılıçdaroğlu’nun, Baykal’ın yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşenve CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen‘in isimlerini de Bahçeli’ye önereceği diğer iki isim olduğu öğrenildi. CHP’li bir milletvekili çatı aday formülünün MHP genel başkanı bahçeli’nin dillendirmesinin onun önereceği bir isim üzerinde uzlaşılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

“DENİZ BAYKAL İSMİ ÖN PLANA ÇIKIYOR”

CHP’li milletvekilleri ve teşkilatları ile yapılan görüşmelerde ortak aday konusunda Baykal adının ilk sırada yer aldığını anlatan isminin açıklanmasını istemeyen CHP’li milletvekili, “Türkiye’nin içinden geçtiği durum kritik. MHP çatı aday önerisi ile ön plana çıkmış olsa bile öneri doğru bir formül olarak algılandı. Yapılan tarife bakıldığında bu isim Deniz Baykal olarak öne çıkıyor. Kılıçdaroğlu’nun da Baykal ismini ihmal etmediği biliniyor” dedi.

“İHTİYATLI OLUNMALI”

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise görüşme öncesinde isim ortaya atılmasının ortak aday arayışlarını sıkıntıya sokabileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu-Bahçeli görüşmesinde yapılan turlarla ilgili görüş alışverişinde bulunulmasının beklendiğini ifade eden Büyükataman, “CHP’nin iade-i ziyaret talebi olmuştu. Bu çerçevede karşılıklı son durum değerlendirilmesi uygundur. İsim konusu masada konuşulur. Böyle adı konulmuş, karar verilmiş ifadeler uygun olmaz. Müşterek aday arayışının içeriği açısından dikkat edilmeli. Şu aşamada kulislerde konuşulan isimleri farklı beklentileri dikkate alarak ihtiyatlı olmak gerekir” dedi. Ataman, daha önce yaptığı açıklamada “Türk Milleti artık kaynaşma ve kucaklaşma aramaktadır. Milli irade, Başbakan’a ve yabancılardan merhamet uman zavallılara gereken cevabı verecektir” demişti.

Yeniçağ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al