İHSANOĞLU, BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ’Yİ ZİYARET ETTİ

Bu haber 26 Haziran 2014 - 15:59 'de eklendi ve 657 kez görüntülendi.

CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile yaptığı görüşmeye ilişkin “Çok mutluyum, çok verimli, çok yapıcı bir görüşme oldu” dedi.

İhsanoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi parti genel merkezinde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan İhsanoğlu, ilk temasını BBP Genel Başkanı Destici ile yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

“Çok mutluyum, çok verimli, çok yapıcı bir görüşme oldu. Ben bu partinin kurucusu rahmetli Muhsin Başkanı yakından tanıyan bir insanım. Onun çalışma şeklini ve siyasi ahlakını takdir eden bir insanım. Sayın Destici de o yolda giden değerli bir siyasi liderdir. O da dürüstlük vasıflarını ve millete, memlekete sadakatini her fırsatta vurgulayan, bunu değişmeyen bir karakter olarak savunan bir insan olarak bu partiyi ciddi bir şekilde geliştiren siyasi lider olarak ben kendisine ve arkadaşlarına nasıl bir görev anlayışı içerisinde olduğumu ifade ettim. Seçilmesi mevzu bahis olan cumhurbaşkanında bulunması gereken vasıfların neler olduğunu anlattım. Kendilerinden büyük anlayış gördüm ve kendileri çok müspet bir yaklaşım içerisinde olduklarını ifade ettiler.”

İhsanoğlu, bir gazetecinin “Destekle mi ayrılıyorsunuz?” sorusuna “Ben, bu şekilde anlıyorum” cevabını verdi.

-BBP, kararını gelecek hafta açıklayacak

Destici, İhsanoğlu’nun Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en değerli bilim ve devlet adamlarından biri olduğunu belirterek, İhsanoğlu’nu partide ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Destici, “Hem bilim adamı vasfıyla hem şahsiyetiyle hem duruşuyla hem daha önce yapmış olduğu görevleri itibariyle hem ailesinin geçmişte koymuş olduğu tavrıyla, bütün yönleri ile Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanlığı makamına yakışır mı, elbette yakışır. Ben, bunu daha önce de söyledim. Bir kere de burada kendi yanında da ifade etmekten geri durmuyorum” diye konuştu.

BBP olarak bazı öncelikleri olduğuna işaret eden Destici, görüşmede İhsanoğlu’na da bazı sorular yönelttiklerini söyledi. Cumhurbaşkanının tarafsız ve herkesi kucaklayacak kimliğe sahip olması gerektiğini ifade eden Destici, cumhurbaşkanının anayasal çerçeve içinde kalmasını istediklerini dile getirdi. Destici, “Bunun yanında milliyetçi, maneviyatçı, demokrat, şaibesiz, bütün bu özellikler hocamızın üzerinde var olan özellikler” dedi.

BBP olarak cumhurbaşkanından Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının takibini yapmasını, üniter yapıya sadık kalmasını istediklerini anlatan Destici, Irak bölünecekse Türkmen bölgesi oluşmasına “evet” diyecek adayın öncelikli olacağını vurguladı.

Bu üç konunun verecekleri kararda çok etki yapacağına dikkati çeken Destici, şunları kaydetti:

“Büyük bir kutuplaşma, kamplaşma var. Allah muhafaza etsin bu kamplaşma çatışmaya dönerse Türkiye büyük bir felakete doğru gider. Bu kamplaşmadan uzak duracak ve toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Sayın hocamız ile bu konular noktasında kendisiyle mutabık olmaktan büyük bir mutluluk duyduk ama tabii neticede şunu söyleyeyim. Bugün verilmiş bir kararımız yok. Hocamız, bizim misafirimizdi, belki önümüzdeki günlerde tekrar konuşuruz.”

AK Parti’nin de cumhurbaşkanı adayını açıklamasını bekleyeceklerine işaret eden Destici, konuyu parti kurullarında değerlendirdikten sonra gelecek hafta içinde kararlarını açıklayacaklarını bildirdi.

Öte yandan Destici, İhsanoğlu’na “Muhsin Yazıcıoğlu Külliyatı” hediye etti. Bunun üzerine İhsanoğlu, “Rahmete vesile olur” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al