“77 milyonunun başbakanı olamayan biri çıkmış ’77 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım’ diyor.

Bu haber 02 Temmuz 2014 - 17:15 'de eklendi ve 676 kez görüntülendi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu ve vatandaşların umutlarını ortadan kaldırdığını savundu. 

Kibrin içine batmış birinin “bizi kibirden muhafaza et” demesinin “aslında bir itiraf” olduğunu öne süren Vural, “Başbakan’ın konuşmasına böyle bir duayla başlaması gerçekten milleti ters köşe yapmıştır. Allah’ım bizi bu kibirden muhafaza et. Allah bizi fitneden, fesattan, münafık siyasetten uzaklaştırsın” diye konuştu. 

“Böyle münafık siyasetin sözcülüğünü yapanlara Fatiha değil olsa olsa Münafikun suresi yakışır” ifadesini kullanan Vural, “77 milyonunun başbakanı olamayan biri çıkmış ’77 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım’ diyor. Yalandan kim ölmüş” dedi. 

Başbakan Erdoğan’ın dün Cumhurbaşkanlığı adaylık toplantısında yaptığı konuşmayı anımsatan Vural, “Cumhurbaşkanı Gül ne zamandan vesayetin temsilcisi oldu diye bir dön kendine bak? ’12 yıldır milletle devleti barıştırdık’ diye yalan mı söylüyordun? İnşallah 10 Ağustos’ta bu ülke Tayyiban vesayetinden, tek adam vesayetinden kurtulacak. Başbakan, 17-25 aralık sürecinden kurtulmak için Cumhurbaşkanlığı makamını zırh olarak kullanmak istemektedir” görüşünü savundu. 

Başbakan Erdoğan’ın, “dinin olgunlaştırdığı” anlamına gelen “Ekmeleddin” isminden rahatsız olduğunu iddia eden Vural, “Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başbakan Erdoğan’ın korkulu rüyası haline geldiğini” öne sürdü. 

Vural, “O korkmaya devam etsin. Bu millet, TSK’ya kumpas kuran birini, rüşvetçiyi, kara paracıyı, haram paracıyı, kalpazanı Cumhurbaşkanı yapmayacaktır. Bu millet, şaibesiz, şüphesiz, Bozok yaylasının yiğit evladı, adını manşetlerin değil dinin olgunlaştırdığı Ekmeleddin beyi seçecektir. Uzlaşma, diyalog, mutabakat galip gelecektir” ifadelerini kullandı. 

Bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan’ın görevinden istifa etmesi gerektiğini belirten Vural, “Fatma Şahin, Sadullah Ergin, Binali Yıldırım niye istifa etti? İzmir için istifa edilecek ama Cumhurbaşkanlığı için Başbakan istifa etmeyecek. Hukuki olan da ahlaki olan da Başbakan Erdoğan’ın görevinden istifa etmesidir. Bu kaçınılmaz bir durumdur” görüşünü savundu. 

Başbakan Erdoğan’ın adaylığını açıklamasından sonra AOÇ’deki Başbakanlık binasını ziyaret etmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Vural, “Cumhurbaşkanı seçilemeyeceğini düşünüyor herhalde” dedi. Vural, şunları söyledi: 

“Böyle darbeci zihniyetlere pabuç bırakmaz milletimiz. Sen kim oluyorsun da Cumhurbaşkanlığı seçiminden kendine başka sonuçlar çıkartıyorsun? Evren Paşa müsveddesi. ‘Evren Paşa devlet başkanı oldu ben de olayım…’ Yok öyle yağma. Cumhurbaşkanı’nın görevleri bellidir. Bu millet siyasi partilerle birlikte kendisini yönetecek kadroları seçer parlamentoya gönderir. TBMM’yi yok sayan bir irade millet iradesine ihanet ediyor demektir. Sen kendini TBMM iradesinden üstün mü görüyorsun? Bu millet seçecekse anayasa çerçevesinde Cumhurbaşkanını seçecek ve bu görevleri yapacaksın. Bundan başka sonuçlar çıkarmak darbeci zihniyettir. Zaten Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olacak.”

MHP’li Vural: hukuki ve ahlaki olan başbakan’ın istifa etmesidir

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, cumhurbaşkanı adaylığını ilan eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık’tan istifa etmesi gerektiğini söyledi. Eski bakanlar Fatma Şahin, Sadullah Ergin ve Binali Yıldırım’ın belediye başkanı adaylığı sürecinde istifa ettiklerine dikkat çeken Oktay Vural, “Hukuki olan istifa etmesidir. Ahlaki olan da istifa etmesidir.” dedi.
MHP Grup Başkanvekili Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan’a yüklendi. Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nı bir zırh olarak kullanmak istediğini savunan MHP’li Vural, Cumhurbaşkanlığı için aday olan Erdoğan’ın başbakanlıktan istifa etmesi gerektiğini vurguladı. “Gemileri yaktıysan, yiğitsen Başbakanlık’tan istifa et. Altında uçaklar, makamlar, güç.. Bununla birlikte cumhurbaşkanı yarışına giriyorsun” diyen Vural, cumhurbaşkanı adayı olan bir kimsenin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Eski bakanlar Fatma Şahin, Sadullah Ergin ve Binalı Yıldırım’ın belediye başkanı adaylığı sürecinde istifa ettiklerine dikkat çeken Oktay Vural, “Hukuki olan istifa etmesidir. Ahlaki olan da istifa etmesidir.” dedi.
MHP TARİH VERDİ: 11 TEMMUZ 2014
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) konuyla ilgili gerekli tetkikleri yapacağına dikkat çeken MHP Grup Başkanvekili Vural, “11 Temmuz 2014 Cuma günü itibariyle muhakkak suretle bu adayın kamu niteliğindeki görevlerinden istifa etmesi gerektiğini düşünüyoruz.” diyerek MHP olarak bu süreci yakinen takip ettiklerinin altını çizdi. YSK’nin adaylar konusunu netleştirmeleri durumunda MHP’nin gerekli başvuru girişiminde bulunacağını kaydeden Vural, bir soru üzerine darbeci zihniyetlere milletin pabuç bırakmayacağını belirtti.
MHP’Lİ VURAL’DAN ERDOĞAN’A: EVREN PAŞA MÜSVEDDESİ
MHP Grup Başkanvekili Vural, Başbakan Erdoğan’a seslenerek “Sen kim oluyorsun da cumhurbaşkanı seçiminden başka sonuçlar çıkartıyorsun? Sen kendini ne zannediyorsun? Evren Paşa müsveddesi! Yani Evren Paşa devlet başkanı oldu, ben de olayım. Yok öyle yağma. Bu millet seçecekse anayasa çerçevesinde cumhurbaşkanı seçecek. Bu görevleri yapacaksın. Bundan başka sonuç çıkartmak, darbeci zihniyetin arayışıdır.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al