GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

POLİS KOLEJİ MEZUNLARININ AKADEMİYE ALINMAMASI MECLİS GÜNDEMİNDE

Bu haber 14 Ekim 2014 - 17:48 'de eklendi ve 632 kez görüntülendi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Yeniçeri, “Emniyet teşkilatı bünyesinde iktidar yanlısı yeni kadrolar kurulduğu; Polis Koleji mezunlarının daha önce doğrudan Polis Akademisi’ne kayıt yaptırmasının ardından, 4 yıllık Akademi eğitimiyle komiser olarak mesleğe başladığı; ancak ‘bu yıl ihtiyaç yok’ diyerek yönetmelik değişikliğine gidildiği; böylece 2014 yılında 316 Polis Koleji mezunundan, sadece 80’i Polis Akademisi’ne alınabildiği ve bu kişilerin AKP’li kimselerin referans olduğu kişilerden seçildiği iddiaları basında yer almaktadır.” dedi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için şu soruları yöneltti:

Bahsi geçen yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten kaldırıldığı güne kadar yıllar itibarı ile Fakülte Yüksek Okulu olarak bilinen, kısa adı “FYO”ya kaç öğrenci alınmıştır?

Normal şartlarda 13 Haziran 2014 itibariyle Polis Akademisi öğrencisi olması gereken 316 öğrenciden, 236’sının Akademiye alınmadığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Yansıtıyorsa, bu durumun gerekçeleri nelerdir?

2014 yılında Polis Akademisi’ne alınan 80 öğrenciye AKP’li kimselerin referans olduğu ve bu suret ile okula kabul oldukları iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Yansıtıyorsa, anılan öğrencilere referans olan bu şahıslar ile bu hukuksuz duruma göz yuman yetkililer kimlerdir? Bunlar hakkında yapılan işlemler nelerdir?

2014-2015 eğitim öğretim dönemi için saptanan kontenjan kaç kişidir? Bu sayı neye göre belirlenmiştir?

Elenen öğrencilerin üçte birinin dünya görüşleri nedeni ile elendiği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

Bu uygulamada mezunlar arasında, dereceye giren ilk 20 öğrenciden sadece 2’sinin Akademi’ye alındığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

2013’te “ihtiyaç yok” gerekçesiyle kapatılacağı söylenen ve hiç öğrenci alımı yapılmayan Fakülte Yüksek Okulları (FYO) için bu yıl 2 bin 500 öğrencinin alınacağı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

Fakülte Yüksek Okulları (FYO) bu yıl kaç öğrenci alacaktır? Bu sayı hangi kriter ve ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmiştir?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.