YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

TÜRK OCAKLARI, IŞİD VE ŞİDDET BAĞLAMINDA ORTADOĞU’YU TARTIŞTI

Bu haber 18 Kasım 2014 - 21:14 'de eklendi ve 716 kez görüntülendi.

TÜRK OCAKLARI, IŞİD VE ŞİDDET BAĞLAMINDA ORTADOĞU’YU TARTIŞTI

Türk Ocakları Genel Merkezi Ortadoğu’da yaşanan terör ve şiddet olaylarını dini, sosyal ve siyasi arka planıyla inceleyen bir panel düzenledi. Türk Ocakları Genel Merkezi Hars Heyeti’nin organizasyonuyla düzenlenen panelde IŞİD ve türevi örgütler ile bunların ortaya çıkmasına sebep olan dini, siyasi ve sosyal konular alanında uzman hoca tarafından değerlendirildi. “IŞİD Kurgu mu, Gerçek mi? – Ortadoğu’da Şiddet Sarmalı ve Müslümanların Geleceği” başlıklı panel Ankara’da Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda 15 Kasım 2014 tarihinde düzenlendi, katılım yoğundu.
Programın sunumunu Türk Ocakları Denetim Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey yaptı. Atabey’in sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açış konuşmasını yapmak üzere Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz kürsüye geldi.

“TÜRK MİLLETİ ORTADOĞU TARİHİNİN SON BİN YILINA DAMGA VURMUŞTUR”

Genel Başkan Öz, panelin içeriğiyle ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra konuyu da değerlendirdi. Konuşmasının hemen başında Türk milletinin Ortadoğu siyasetinde her zaman etkili olduğunu Osmanlı ve Selçuklu dönemleriyle birlikte coğrafyayı şekillendirdiğini ifade eden Öz, “Türk milleti Ortadoğu tarihinin son bin yılına damga vurmuştur” dedi. Bu bağlamda Türkiye’nin ve Türk milletinin de günümüzdeki gelişmelere sessiz veya kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını söyleyen Öz, Türk milletinin uluslar arası siyasetin gerekleri çerçevesinde kendi medeniyet ve tarih sorumluluğuyla bu bölgeye yaklaşması gerektiğini belirtti.

“HER ŞEYİ BAŞKALARININ KOMPLO TEORİLERİNE İNDİRGEYEREK KENDİMİZİ RAHATLATAMAYIZ”

Genel Başkan Öz, Ortadoğu’daki meseleler hakkında Türk milletinin üzerinde bir sorumluluk olduğunu ifade ettikten sonra şöyle devam etti: “Biz her şeyi başkalarının planlarına ya da komplo teorilerine indirgeyerek kendimizi rahatlatamayız. Bu noktada Müslümanların sorumluluğu nedir, Türk milletinin sorumluluğu nedir net olarak düşünmemiz gerekir.” Ortadoğu’daki çatışmaların stratejik ve Batılıların da kaşıdığı temelleri olduğu kadar bölge insanlarının da vebaliyle yaşandığını ifade eden Öz, “bölgedeki olayları ne komplo teorilerine indirgemeli ne de uluslar arası güçlerin planlarını göz ardı etmeliyiz” dedi. “Birinci Dünya Savaşı’nın devamı İkinci Dünya Savaşı’ydı, birbirini takip eden bir süreçti. Bugün de adeta bu sürecin devamı olan bir üçüncü Dünya savaşı yaşıyoruz” diyen Öz, panelde bu konuların alanında uzman hocalarca tartışılacağını belirterek konuşmasını sonlandırdı. Genel Başkan Mehmet Öz’ün konuşmasının ardından panelistler yerlerini aldı.
Panelde konuşmacılar şöyleydi: Oturum başkanı Ankara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Kılıç, konuşmacılar Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi ve Çorum Türk Ocağı başkanı Prof. Dr. Hilmi Demir, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Onat ve yine Ankara İlahiyat’tan Prof. Dr. Cemal Tosun.

Konuşmacılar meselesi dini boyutu merkezde olmak suretiyle çeşitli alanlarda da değerlendirme yaparak tartıştılar. Bu noktada Ortadoğu’daki şiddete ve IŞİD gibi örgütlere ideolojik kaynaklık eden Selefilik ve buna kaynaklık eden dini düşünceler detaylı bir biçimde irdelendi. Türk – İslam düşüncesinin bu duruma bakışı hakkında da değerlendirmeler yapıldı. Ortadoğu’daki sosyal ve siyasi durumun da şiddeti tetiklediğini ifade eden konuşmacılar Selefiliğin bu sürece ideolojik ve dini meşruiyet sağlayan bir dinamik olarak dahil olduğunu belirttiler. Detaylı yapılan konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi ve program sona erdi.
Programın video kaydı yakın zamanda Türk Ocakları Genel Merkezi’nin internet sitesi ve sosyal medya ağlarında yayınlanacaktır.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.