GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

BİR ZAMANLAR KIBRIS…

Atilla ÇİLİNGİR

5 ARALIK TÜRKİYE’DE KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ TANINMASI

Bu haber 04 Aralık 2014 - 14:38 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.

MHP Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, “Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının elde edilişinin 80’nci yıldönümünü 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye’de Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının tanınması olarak gururla kutluyoruz.

5 Aralık 1934 tarihinde alınan bir kararla kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanınması sayesinde demokrasi kültürünün kurumsallaşması ve demokrasi bilincinin yaygınlaşması açısından eşsiz bir fırsat sağlamıştır. Bugün ülkemizde zorunlu askerlik dışında hiçbir yasa kadınlarımıza engel değildir. Yani eşitlik resmi bir kavram olarak vardır.

Ne yazık ki kadının ihmal edildiği, haklarının gasp edildiği, ikinci sınıf muamele gördüğü, şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığı bir toplumun sağlıklı gelişebilmesi mümkün değildir. Bu çağda kadınlarımızı hedef alan gözü dönmüş cani kişilere karşı gereken ceza verilmelidir.

Kadınlarımız sosyal, ekonomik ve siyasal alandaki belirleyiciliği olması gereken düzeye çıkarılmadığı sürece, kadın hakkını bir insanlık onuru olarak görmeden, kadınları toplumun saygın ve eşit üyeleri olarak kabul etmeden ve her alanda kadının varlığını hissetmeden ileriye giden ve gelişen bir Türkiye’yi düşünmek imkânsızdır.

Cumhuriyetimizin yükselmesinde, demokrasinin gelişmesinde, milli kültürümüzün yaşatılmasında, ülkemizin çağdaş ve uygarlık düzeyini yakalamasında; eğitimli, çalışkan, erdemli ve özgür düşünceli Türk kadınına büyük görevler düşmektedir. Özellikle kadınlarımız Türk siyasi hayatına el atmalılar, aktif görev almalıdırlar.

Peygamberimizin (sav) ‘Cennet anaların ayakları altındadır.’ Sözünün muhatabı olan tüm kadınlarımızı sadece bir gün içerisinde hatırlamak doğru değildir. Kadınlarımız her zaman hatırlanmalı sorunları hakkında gerekli önlemler alınmalı ve çözüm üretilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye’de Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının tanınması olarak gururla kutluyor, Kadınlarımıza yönelik her türlü baskı, dayatma ve ayrımcılığın son bulduğu, özgür ve eşit bir vatandaş olarak yaşadığı bir Türkiye özlemimize kavuşmayı temenni ediyorum.” Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.