YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

‘AKP ekonomiye patenaj yaptırıyor’

Bu biyografi 30 Aralık 2014 - 14:14 'de eklendi ve 603 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Son yıllarda gaz-fren tartışmalarıyla hatırlanan AKP hükümeti üç yıldır ekonomiye patenaj yaptırıyor. Ekonomi 2012 yılında yüzde 2,2, 2013 yılında ise yüzde 4,1 büyüyebilmişti. 2014 yılı için yüzde 4 olarak öngörülen, daha sonra Ekim ayında yüzde 3,3 olarak revize edilen yeni öngörünün tutturulması da mümkün görünmüyor” dedi.

HaberRes_39633.jpg.pagespeed.ce.OlA-irrTj6

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Ekonomi yönetiminin 2014 yılı sonu ile ilgili öngörüleri tutmamıştır” dedi. 2014 yılının ekonomisini değerlendiren Karakaya yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları kaydetti:
“Büyüme ve üretim rakamları beklenenden düşük kalmış, enflasyon da öngörülen rakamların oldukça üzerine çıkmıştır. İşsizlik yüzde 10’un üzerine çıkarken, ihracattaki artış da düşük kalmıştır. 2014 yılında dar ve sabit gelirlinin vergi yükü daha da artmıştır. Bu bağlamda vergi gelirleri içerisindeki dolaylı vergilerin payı yüksekliğini hala muhafaza etmektedir. İç tasarruflar artırılamadığı gibi tasarruf oranları daha da düşmüştür. 2014’te petrol fiyatlarının önemli düzeyde düşmesine rağmen, Türk insanı dünyada hala en pahalı benzini ve mazotu tüketmeye devam etmektedir.
AKP hükümetleri son yıllarda adına “açılım” denilen ve ülkeyi sosyal, siyasi ve hatta ekonomik anlamda istikrarsızlıklara sürükleyen emperyal bir proje peşinden koşarken ekonomiyi arka plana itmiştir.
Sn. Davutoğlu’nun  “Ekonomide Dönüşüm Programları” adı altında yaptığı en son açıklama; AKP hükümetlerinin 12 yılda yapısal anlamda bir arpa boyu yol alamamış olduklarının itirafından başka bir şey değildir.
GAZ-FREN DERKEN ÜÇ YILDIR EKONOMİ PATENAJ YAPIYOR
Son yıllarda gaz-fren tartışmalarıyla hatırlanan AKP ekonomi yönetimi üç yıldır ekonomiye patenaj yaptırıyor. Ekonomi 2012 yılında yüzde 2,2, 2013 yılında ise yüzde 4,1 büyüyebilmişti. 2014 yılı için yüzde 4 olarak öngörülen, daha sonra Ekim ayında yüzde 3,3 olarak revize edilen yeni öngörünün tutturulması da mümkün görünmüyor.
2012 yılında, AKP ekonomi yönetimi İran’a altın satarak ihracatta rekorlar kırıp cari açığı kapatacağını ve bu gazla ekonominin roketleme yapacağını söylüyordu. Ancak, öyle olmadı 2013 yılının Aralık ayında çamura saplandı! 2014 yılı, o günden bu güne, hala sıçrayan çamurlardan aklanmayla meşgul olunan yıl oldu.  Bu nedenle, 2014 yılında ekonomi yönetimin aklına ne gaz geldi ne de fren; yeter ki tekerlek dönsün moduna girdiler, tekerlek döndü ama hep boşa döndü. Ne iş üretti ne de aş!
EKONOMİK VERİLERİ İŞLERİNE GELEN ÖLÇÜTLERE GÖRE DEĞERLENDİRİYORLAR
Başarı kullandığınız ölçüte ve baktığınız yere göre değişir. AKP hükümetleri ekonomi ile ilgili değerlendirmelerini işlerine geldiği gibi yapmaktadır. Örneğin faiz ve enflasyon oranlarından bahsederken sürekli geçmişteki yüksek oranlar hatırlatılıyor.
Oysa dünya son 12 yılda farklı bir ekonomik düzlemde hareket etmiş; gerek faiz gerekse enflasyon da 1990’lı yılların o yüksek oranları, sadece Türkiye’de değil, tüm ülkelerde tarihe karışmıştır. Bu, ekonomi yönetimlerinin bir başarısı olmaktan daha çok yaşanan ekonomik düzlemle alakalıdır. Bugün artık enflasyonun ortalama yüzde 3 civarına düştüğü bir Dünya’da; faizlerin ortalamada yüzde 5’e indiği bir kürede yaşıyoruz. Siz enflasyonu hedeflediğiniz yüzde 5’e dahi indirememiş, iki haneli rakamların etrafında dolandırıyorsanız; hala dünya ortalamasının iki katı faiz ödemeye devam ediyorsanız, bu neyin başarısı?
DÜNYA GELİRİNDEN ALDIĞIMIZ PAY ARTMAZ İSE; NASIL ZENGİNLEŞECEĞİZ? …
Türkiye’nin ekonomideki performansını kendisinin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerin performansıyla karşılaştırdığımızda ekonomi yönetiminin çok da başarılı olmadığını görürüz.
Sürekli zenginleştik diyen AKP, bunun kime göre ve neye göre olduğunu söylemiyor. Zenginlik göreceli bir kavramdır. Bundan 20 sene önce kişi başına 10 bin dolar gelire sahip olmak elbette bir zenginlik ölçüsüydü. Evet, geçmiş yıllara göre milli gelirimiz artmıştır. Bir kısım artışın da yöntem değişikliği yaparken düzeltme yoluyla olduğunu unutmayalım. Peki, 12 yıllık sürede dünya toplam gelirinden aldığımız pay artmış mıdır? Hayır. Türkiye’nin 2000 yılında milli geliri Dünya toplam gelirinin yüzde 1,4’ü kadardı. 2013’de bu oran yine yüzde 1,4’dür. 2014 yılında da bir değişiklik olması mümkün görünmüyor. Demek ki 12 yıldır zenginleşme yolunda bir ilerleme olmamıştır. Borçlanarak yapılan tüketimle gerçek anlamda sürdürülebilir refah olacağını düşünüyorsanız, o başka. Çin aynı dönemde yüzde 4,8 olan oranı yüzde 15,8’e; Hindistan yüzde 4,4 olan oranı yüzde 6,6’ya; Endonezya yüzde 1,9 olan oranı yüzde 2,3’e çıkarmıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Ramazan ayı fırsata dönüştürülmeli…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, insanların hayatına sayısız güzellikler katan ramazan ayının, kalplerde, evlerde ve yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturduğunu belirtti. Ramazan ayında yapılan zekat, fitre, ikram, infak ve sadaka gibi ibadetlerle, Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincinin güçlendiğine, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da pekiştiğine dikkati çeken Erbaş, "Merhametin, sekinetin ve bereketin yeryüzüne sağanak misali indirildiği ramazan ayı, bizleri hayatın gündelik meşgalelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp kendi ruh dünyamıza yöneltmekte, bizlere sabır, şükür, kanaat ve ilahi takdire teslimiyet hususunda güçlü bir irade eğitimi sağlamaktadır." ifadelerini kulland…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa İl il imsakiye Diyanet imsak – iftar saatleri

Ramazan ayı geldi. Mübarek ay boyunca İslam dünyasının gündemindeki konu ise illerin imsak ve iftar saatleri oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Ramazan başlamadan hemen önce 2021 imsakiyeyi paylaşmıştı. 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçen oruç ayı, 2021 yılında da aynı zorlukla geçecek gibi duruyor.  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ  Her yıl heyecanla beklenen Ramazan ayı 2021 yılında da coşkuyla idrak edilecek. Ramazan 13 Nisan Salı günü başlıyor. İslam alemi 8 Mayıs günü ise Kadir Gecesi'ni karşılayacak. İŞTE İL İL İMSAKİYE TIKLAYIN …

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in valisine sondakika ‘Ramazan’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek Ramazan ayında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı: 1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünd…

MHP’li Belediye’den Ramazan pidesine zam yok açıklaması

YESAŞ’TA EKMEĞE ve PİDEYE ZAM YOK! Kalite ve gramaj farkıyla vatandaşın yanında olan Yenişehir Belediyesi YESAŞ Ekmek Sanayii Yönetimi, geçen sene olduğu gibi bu yıl da ramazan ayında ekmeğe ve pideye zam yapmama kararı aldı. 300 gram ekmek ve pide 1.75 TL’den satılacak. Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, YESAŞ’ın kalite ve gramaj farkıyla ilçe halkına en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğini söyledi. “YESAŞ’ta iki yıldır ramazan ayında ekmek ve pideye zam yok” diyen Başkan Aydın, “Malum bu yılın şubat ayında iki yıldır olduğu gibi 300 gram ekmeğin 1.75 TL’den satışına devam kararı almıştık. Benzer bir kararı ramazan pidesi için de aldık. 300 gram pidenin satış fiyatı da yine 1.75 TL’den olacak” dedi. Günde 13-15 bin, yıl…

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i rahmetle anıyoruz

MHP’nin kurucu lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının yıldönümü sebebiyle açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i ebediyete irtihalinin 24.yıldönümünde hürmet ve rahmetle anıyoruz.’’ dedi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle, bu yıl da Anıtmezar’da bir tören gerçekleştirememenin hüznünü yaşadığını belirten MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Merhum Türkeş Bey, inanmış bir dava adamı, Türk devlet ve siyaset hayatına derin izler bırakmış bir mücadele insanıdır.’’ açıklamasında bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şu ifadeleri kullandı; ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Al…

MHP Lideri Bahçeli’den Anasyasa Mahkemesi’ne HDP Tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından HDP’nin Kapatılması İstemiyle Anayasa Mahkemesi’ne Açılan Davanın İadesine” ilişkin yazılı açıklama yaptı. MHP Lideri Bahçeli'nin açıklaması şu şekilde: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 17 Mart 2021 tarihinde, HDP’nin kapatılma istemiyle hazırlanıp Anayasa Mahkemesi’ne sunulan iddianame usul eksikleri gerekçe gösterilerek anılan Başsavcılığa iade edilmiştir. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline gelen, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili maddeleri uyarınca hakkında temelli kapatılma talebi yapılan HDP, bu aşamada usul eksiklikler bahanesiyle zaman kazanmıştır.…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ