Ekonominin acilen bir dönüşüm programına ihtiyacı var!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Başbakan ve ekonomi yönetimi aslında şecaat arz ederken sirkatin söylüyorlar. 25 alanda öncelikli dönüşüm programı uygulayacağız derken; aslında bu süre içerisinde çözüme kavuşturamadıklarını da itiraf etmektedirler” dedi.

Karakaya, MHP Nallıhan Olağan İlçe Kongresi’nde yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi:

HaberRes_39489.jpg.pagespeed.ce.tLdwYy9Ska

“Başbakan birkaç gün önce “Ekonomide Öncelikli Dönüşüm Programları-Eylem Planı” açıkladı.  Bu ikincisi, ilkini geçen ay açıklamıştı, devamını da muhtemel sıkışıklık anlarında açıklayacaktır. Aslında, bu programlar 2014-2018 yıllarını kapsayan “Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı”nda yer almaktadır. Plan 25 alanda öncelikli dönüşüm öngörmektedir. Başbakanın yaptığı da hükümet sıkıştıkça bu programlarla ilgili detaylar anlamına gelen, birçoğu da eften püften, eylemleri açıklamaktan ibarettir. Aslında bu açıklamaların tek bir amacı var oda piyasalara, iş ve ekonomi çevrelerine bir şeyler yapıyoruz, PKK ile açılım müzakereleri arasında bakın ekonomi ile de ilgileniyoruz göndermesidir. Bunun davranışsal ekonomi açısından olumlu sonuçları da olabilir.

Öncelikli dönüşüm programlarını ve hedeflerini incelediğimizde 12 yıllık AKP iktidarlarının ekonomi alanında hiçbir yapısal sorunu çözemediğini görüyoruz. Sn. Başbakan ve ekonomi yönetimi aslında şecaat arz ederken sirkatin söylüyorlar. 25 alanda öncelikli dönüşüm programı uygulayacağız derken; aslında bu süre içerisinde çözüme kavuşturamadıklarını da itiraf etmektedirler.

Bugün dönüşüm yapacaklarını söyledikleri birçok yapısal sorun aslında AKP iktidarlarının yanlış ve yanlı ekonomi politikalarının bir sonucudur:

-AKP iktidarlarının yıllarca uyguladıkları “düşük kur-yüksek reel faiz” politikalarıyla üretim ve ihracatımız yüksek düzeyde ithalata bağımlı hale gelmedi mi?

-Tüketime dayalı büyüme modeli uygulayarak iç tasarruf oranlarını dip yaptıran AKP iktidarları değil midir?

-Milyarları aşan saraylar inşa ederek, milyon TL’lik makam arabalarına binerek, örtülü ödenekleri katlayarak, daha nice gereksiz kamu harcamalarıyla en büyük israfçı AKP iktidarları değil mi?

-Varlık barışlarıyla, nereden buldun yasalarını kaldırmalarıyla, kurulan para havuzlarıyla, ayakkabı kutularında milyonlarca hayır(!) dövizleriyle, dolar dolusu çikolata kutuları ve elbise kılıflarıyla, daha kim bilir nelerle en büyük kayıt dışılık ve yolsuzluk iddiaları AKP iktidarlarında yaşanmadı mı?

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ancak, amacımız sorumlu bir muhalefet anlayışı çerçevesinde 25 alanda öngörülen dönüşüm programlarını eleştirmekten ziyade, bunların amaç ve hedeflerine ulaşmasını sağlayacak yolları göstermektir. Eğer Başbakan ve ekonomi yönetimi gerçekten samimi iseler ve 25 alanda öncelikli dönüşüm programlarıyla hedeflediklerine ulaşmak istiyorlarsa; acilen  bir “Acil Dönüşüm Programı” uygulamalıdırlar. Bu dönüşüm, yıllardır hüküm sürmekte olan, Rant ve Talan Ekonomisi (RTE)’nin Üretim Ekonomisi’ne dönüştürülmesi şekline olmalıdır.”

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.