YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Kaçak saray mahkemelik

Bu haber 05 Aralık 2014 - 15:33 'de eklendi ve 481 kez görüntülendi.

Kaç-Ak Saray, ABD Büyükelçiliği’ne satılan arsa ve Ankara Bulvarı ile gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği’ndeki  talan, yargının kapsamlı incelemesine alınıyor. 

 

MESLEK Odaları, Atatürk Orman Çiftliği’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetini ihlal davası açtı.

Mahkeme davacıları mirasçı olarak tanıyarak davanın esastan görülmesine karar verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de ilk kez Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı ve Atatürk’ün mirasının ihlal edildiğini söyleyerek meslek odalarının açtığı dava mahkeme tarafından esastan kabul edilmiş, tanınmış oldu.

 

Kaç-Ak Saray, ABD Büyükelçiliği’ne satılan arsa ve Ankara Bulvarı ile gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği’ndeki  talan, yargının kapsamlı incelemesine alınıyor.

 

TÜM TÜRKİYE İÇİN TARİHİ BİR KARARDIR 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada Atatürk Orman Çiftliği’nde talana itiraz eden Meslek Odaları’nın açmış olduğu Atatürk’ün mirasını ihlal davasında mahkemenin Meslek Odalarını haklı bularak, davanın esastan görülmesine karar verdiği kaydedildi.

Bu karar ile Meslek Odalarının Atatürk’ün AOÇ vasiyeti konusunda mirasçı kabul edilmiş olduğu ifade edildi. Mahkeme kararını açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın “Türkiye’de ilk kez Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı ve Atatürk’ün mirasının ihlal edildiğini söyleyerek meslek odalarının açtığı dava mahkeme tarafından esastan kabul edilmiş tanınmış oldu. Daha da önemlisi mahkeme tahkikat kararıyla devlet arşivlerini açacak. Atatürk’ün vasiyeti incelenecek. Tüm Türkiye  için tarihi bir karardır” açıklamasında bulunduğu belirtildi.

 

Açıklamasında ayrıca Başkent Dayanışması ile 25 Aralık’ta Ankara Adliyesi’nde saat 10.30’da Atatürk’ün vasiyetini ihlal davasına bireysel olarak müdahil olacaklarını söylediği ifade edilen Candan, “Atatürk’ün ölümünden 76 yıl sonra mirasının tekrar gün yüzüne çıkarılıyor olması önemli bir sürecin başlangıcıdır. Ankara Adliyesi’nde bireysel müdahillik talebimizi de iletmeye tüm kentlileri davet ediyoruz, hazırladığımız dilekçeye imza atmaları ve 9 lira pul parası yatırmaları müdahil olmak için yeterli olacak. Herkes şartlı bağışla malını-mülkünü devlete bağışlıyor, davanın sonuçlanması da herkesi ilgilendiriyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.