YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

MHP’Lİ GÜNAL: İKTİDARIN BÜTÜN DERDİ 17-25 ARALIK’I ÖRTMEK, MİLLETİ KANDIRMAK

Bu haber 07 Aralık 2014 - 20:50 'de eklendi ve 617 kez görüntülendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Sayıştay’ın yaptığı denetimlerin kuşa çevrilerek kendilerine gönderildiğini ve o konularda hiç bilgi verilmediğini söyledi.

Plan ve bütçe görüşmelerinde bakanların zararsız olan, suya sabuna dokunmayan sorulara cevap verdiklerini dile getiren Günal, iktidarının bütün derdinin 17-25 Aralık’ın üstünü örtmek ve terörle ilgili konularda milleti kandırmak olduğunu ifade etti. Günal, örtülü ödenek harcamalarında müthiş bir şişme olduğunu, özel cihazlarla dinleme yapıldığını kaydetti.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin sorularını cevaplayan Günal, Meclis’in bütçe yoluyla denetim hakkı bulunduğunu ifade etti. Bütçe hedeflerinde gerçekçilik bulunmadığına dikkat çeken Mehmet Günal, hedeflerde bir tutarsızlık olduğunu kaydetti. Günal, “AKP iktidarının bütün kaygısı, 17-25 Aralık’ı nasıl örteceğiz? ‘Bu süreci biraz daha yumuşatıp seçime kadar nasıl götüreceğiz, terörle müzakere sürecini yumuşak götürüp onları sahayı karıştırmadan bir şekilde bunu yapabilir miyiz’ diye ona bakıyorlar. Bütün derdi yolsuzluğun üstünü örtelim, terörle ilgili konularda da milleti kandıralım, müzakere süreci perde arkasında devam etsin. Bunlar da birazcık sussunlar, çatışmasız bir ortam sağlayayım. Seçimden sonra Allah kerim. Bütün yapılan operasyonların ve yasal düzenlemelerin başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP hükümetlerinin stratejileri buna dayanıyor. Bütçe görüşmeleri o anlamda sağlıklı bir şekilde başlamadı.” diye konuştu.

TRAŞLANMIŞ HALİNDE BİLE ÖNEMLİ HUSUSLAR VAR

Sayıştay’ın yaptığı denetimlerin kuşa çevrilerek kendilerine geldiğini belirten MHP Milletvekili, o konularda hiç bilgi verilmediğini vurguladı. Özetlenip traşlandıktan sonra gönderilmesine rağmen içinde önemli hususlar bulunduğuna dikkat çeken Günal, bunların gereğinin yapılıp yapılmadığına ilişkin bir bilginin de gelmediğini ifade etti. Bakanların zararsız olan, suya sabuna dokunmayan sorulara cevap verdiklerini dile getiren Mehmet Günal, teknik konulardaki sorulara cevap geldiğini ama siyasi konulara bir cevap alamadıklarını söyledi.

17-25 Aralık’ın üstünü örtmeye ilişkin bir takım çalışmalar, çıkan deliller, tapeler, Adli Tıp raporu, TÜBİTAK raporunu sorduklarında biraz daha sezgisel, duygularıyla hareket ettiklerini anlatan Günal, bu konulara cevap verilmediğinin altını çizdi.

HERKES NE DİYORSA VATANDAŞIN GÖRMESİ, DUYMASI LAZIM

HDP Şırnak Milletvekili ile yaşadığı ‘terörist’ tartışmasının ardından bu ifadenin tutanaktan çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin bir soruya ise Günal, şu cevabı verdi: “Tutanağa konuşulan bir şey, oradan çıkarılması; eğer bir ahlaka aykırı bir şey yoksa ki o da geçer, onun cezasını verirsiniz. Tutanakta eğer bir şey varsa rencide edicilik, çıkarılır, tespit edilir, genel kurulun oyuna sunar. Gel ki onlar oylayıp kendi adamlarını aklıyorlar, galiz küfür edenleri de aklıyorlar. Öbür taraftan onun üçte biri ağır bir söze hemen kınama cezası veriyorlar ama kural açısından burada not düşmeyle falan olmaz. Söylediklerim hem sizler tarafından kaydedildi, hem de yayınlandı. Hem de komisyon tutanaklarında ne söylediysek duruyor. Onların resmi olarak dipnot düşmeleri, bizim için fazla bir şey ifade etmiyor. Tüm Türk milletinin duyması önemli. Bence doğru bir şey değil, söylenenler ortada; herkes ne diyorsa vatandaşın görmesi duyması lazım. Öyle çıkarma konusu olursa ona itirazımızı yaparız. Bütçe yayınlandığında sıra sayısına bakacağız, orada yer alması gerekiyor ne söylediğimizin. Arkadaşlarımız gerekli girişimlerde bulundular. Grup Başkanvekillerimiz Meclis Başkanlığımızı uyardılar, inşallah bu sene şova yönelik bir şey yaşanmaz ve bir gerilim olmaz. Bizim tavrımız belli, bırakın tutanaklarda herhangi bir şekilde söylenmesini savunulmasını doğru bulmayız, elimizden gayreti gösteririz.”

ÇALIŞMA ORTAMI VE SAATLERİ KÖTÜ

Bütçe görüşmelerinde iktidar partisi milletvekillerinin ya bölgelerine yatırım istemek için usulen konuştuğunu veya nöbetçi olduğu için konuştuklarını dile getiren MHP’li Günal, iktidardan soru soranların da kendi bölgesine istediği bir şey yapılmadığı için onunla ilgili eleştiri yaptığını ifade etti. Genel değerlendirme yapılmadığına dikkat çeken Günal, Genel Kurul’da da aynı yaklaşımın olduğunu ifade etti. Plan ve bütçede çalışma ortamının ve saatlerinin kötü olduğunu dile getiren MHP Antalya Milletvekili, bunu söylemelerine rağmen iktidar tarafından bir türlü düzeltilmediğini, bunun biraz da sanki muhalefeti biraz sıkıştırmaya, daraltmaya yönelik bir gayret gibi geldiğini söyledi.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK VE YASA DIŞI DİNLEME

17-25 Aralık’ın bütçeye yansımasıyla ilgili bir soru üzerine Mehmet Günal, bir sürü kaçak saray tartışması yaptıklarını belirtti. Yansımayı görmek için örtülü ödeneğin dökümünü görmeleri gerektiğini dile getiren Günal, şöyle devam etti: “Orda müthiş bir şişme var. Birkaç yıldır daha da arttı. Son yıllarda bu tip karşı dinleme operasyonları yapıyorlar, bir takım faaliyetlerde özel cihazlar alıyorlar. Yasa dışı dinleme, kendileri suçluyor milleti ama aynısını onlar nasıl yapıyor; onu bilemiyoruz. Dolayısıyla ona ilişkin hukuki şeyler şu anda da görüşülüyor. Hala önlem ala ala bitiremedi. Bizim itiraz ettiğimiz konular Anayasa Mahkemesi’nden döndü.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.