YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Ülkücülerden anlamlı protesto

Bu haber 10 Aralık 2014 - 16:37 'de eklendi ve 587 kez görüntülendi.

ÜLKÜCÜLER, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda Türk İslam devletlerine ait ülkelerin bayraklarını giyerek eylem yaptı. Bayrakların ve kendilerinin üzerini temsili bir şekilde kırmızıya bulayan eylemciler, Türk İslam coğrafyasında akan kana dikkat çekti.

 

İstanbul Ülkü Ocakları, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle Doğu Türkistan, Kırım, Suriye, Türkmeneli ve diğer ülkelerde yaşanan katliamları protesto etmek için Sultanahmet Meydanı’nda toplandı. Eylemciler, üzerlerine Türk İslam devletlerine ait ülkelerin bayraklarının basılı olduğu tişörtleri giydi. Tişörtleri temsili bir şekilde kırmızıya bulayan eylemciler, Türk İslam devletlerinde katliam yapıldığını belirterek akan kana dikkat çekti.

 

Grup adına açıklamayı İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım yaptı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini imzalanmasıyla birlikte 10 Aralık’ın Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlandığını belirten Yıldırım, “Her insanın özgürce yaşama hakkı vardır. Maalesef insan hakları adı altında vahşi batı tüm dünyayı sömürmektedir. Dikkatimizi çeken en önemli şey, kan ve göz yaşının en yoğun yaşandığı yerler İslam coğrafyasıdır.

 

Etrafımıza baktığımızda, Batı Trakya’da, Kosova’da, Kerkük’te, Suriye’de, Türkmeneli’nde, Çeçenistan’da, Filistin’de ve Doğu Türkistan’da kan ve gözyaşı hakimdir. Bugün tüm dünyanın gözü önünde 300 Doğu Türkistanlı idam olmayı beklemektedir. Kerkük’teki soydaşlarımız evlerinden sürülmektedir. Doğu Türkistan’da gençlerin camiye gitmesi yasaklanmakta, Karabağ halen Ermenilerin elindedir. İnsan Hakları Günü’nde Türk İslam coğrafyasındaki durum ortada.” dedi.

İstanbul Ülkü Ocakları üyeleri, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Doğu Türkistan, Kırım, Suriye ve Türkmeneli’nde yaşanan insan hakları ihlalleri ve zulümleri protesto etti.

Sultanahmet Meydanı’nda bir araya gelen Ülkü Ocakları üyeleri, zulümlerin yaşandığı ülkelerin bayraklarının bulunduğu temsili olarak kanlanmış tişörtler giydi.

Grup adına açıklama yapan İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni 10 Aralık 1948’de kabul etmesiyle bugünün İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaya başladığını anımsattı.

İnsan haklarının dil, din, ırk ayrımı yapılmadan her insanın özgürce yaşayabilmesi anlamına geldiğini söyleyen Yıldırım, “Türkler, en eski çağlardan beri hak ve özgürlüklere çok dikkat eden bir millet olma özelliğini taşımaktadır. Amerikalılar kartalı, Ruslar ayıyı kendilerine sembol olarak seçmişken, Türkler, özgürlüğün simgesi bozkurdu kendilerine sembol edinmişlerdir” diye konuştu.

Yıldırım, Türk milletinin hak ve özgürlüklere çok önem verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dünyayı Türkler yönettiğinde her dinden, dilden, ırktan milleti özgürce ve adaletle yönetebilmişti. Maalesef bugün, insan hakları maskesi adı altında vahşi batı, tüm dünyayı sömürmekte. Dünyada kan ve gözyaşı hakim. Kan ve gözyaşının hakim olduğu coğrafyalar da Türk İslam coğrafyaları. Etrafımıza baktığımızda batı Trakya, Makedonya, Kosova, Suriye, Kerkük, Türkmeneli, Kırım, Güney Azerbaycan, Çeçenistan, Filistin ve Doğu Türkistan’da kan ve gözyaşının hakim olduğunu görüyoruz. Bugün dünyanın gözü önünde 300 Uygur Türkü idama mahkum edilmiş, idamı beklemekte. Kerkük’teki soydaşlarımız, evlerinden sürülmekte, böbrekleri satılmakta ve kadınlarına tecavüz edilmektedir. Aynı şekilde Doğu Türkistan’da gençlerin camiye gitmesi yasaklanmakta, tekbir getirmemeleri için dilleri kesilmektedir. Karabağ, halen Ermeniler’in işgali altındadır. Kırım, Çeçenistan ve Filistin’e halen insan hakları uğramış değil.”

“Nerede mazlum, zulüm gören bir millet varsa biz Türk insanı, Türk milleti olarak onların yanında yer almalıyız” diyen Yıldırım, Türk milleti güçlü olduğu takdirde mazlum milletlerin de güçlü hale geleceğinin altını çizdi.

Açıklamanın ardından, eylem sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.