YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

MHP, İçişleri Bakanı Ala hakkında gensoru önergesi verdi

Bu haber 23 Şubat 2015 - 16:59 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi.

MHP, İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında kamu düzenini sağlamada görevlerini yürütemediği, KCK paralel devlet yapılanmasına zemin hazırladığı ve yolsuzluk soruşturmasını akamete uğratma girişimlerinde bulunduğu iddialarıyla gensoru önergesi verdi.

MHP Grup başkanvekilleri Oktay Vural ve Yusuf Halaçoğlu imzalarıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan gensoru önergesinin gerekçesinde, “İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala sorumlu olduğu kamu düzeni, huzur ve asayişin sağlanmasında acz gösterdiği gibi kanunen sahip olduğu yetkileri kullanmayarak, üniter yapının fiilen bozulmasına ve ülkemizin belirli bölümlerinde paralel devlet yapılanması kurulmasına zemin hazırlamaktadır” denildi.

 

MHP, İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında kamu düzenini sağlamada görevlerini yürütemediği, KCK paralel devlet yapılanmasına zemin hazırladığı ve yolsuzluk soruşturmasını akamete uğratma girişimlerinde bulunduğu iddialarıyla gensoru önergesi verdi.

MHP Grup başkanvekilleri Oktay Vural ve Yusuf Halaçoğlu imzalarıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan gensoru önergesinin gerekçesinde, iç güvenliğin ve asayişin sağlanmasının İçişleri Bakanlığı’nın görevi olduğu anımsatılarak, kamu düzeni ve milli güvenliği sağlamakla görevli makamların, bu görevleri yürütemediği  belirtildi.

Terör örgütünün şehir yapılanması olan KCK’nın şehir merkezlerinde mahkemeler kurduğu, Kandil’de ise üst mahkeme kurularak yargı fonksiyonu yürütüldüğünün ifade edildiği anlatılan gerekçede, Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamalarında terör örgütünün doğu ve güneydoğu illerinde asayiş birimleri ve karakollar kurduğuna, kolluk faaliyeti üstlendiğine, vergi toplayıp adli ve idari para cezaları verdiğine yer verildiği kaydedildi.

GEREKÇE

Gerekçede, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporlarında, kamu ihalelerinin terör örgütü tarafından dağıtıldığının, sosyal yardımların YDG-H onayını alan kişilere verildiğinin, il idarecilerinin toplumsal olayları öngöremediğinin, kamu görevlilerinin hizmet binaları ve lojmanlardan çıkamadıklarının belirtildiği ifade edildi.

17/25 Aralık operasyonlarında soruşturmayı yürüten adli kolluk görevlilerine İçişleri Bakanı tarafından emir ve talimat verildiği ifade edilen gerekçede, kolluk görevlilerinin haklarında soruşturma açılarak görev yerlerinin değiştirildiği iddialarının gündemdeki yerini koruduğuna yer verilerek, şöyle devam edildi:

“Yukarıda yer alan hususlar hem gündemde yer almış hem de bölgede yaşayan vatandaşlarımızın yaygın şikayet ve endişelerine konu olmuştur. İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala sorumlu olduğu kamu düzeni, huzur ve asayişin sağlanmasında acz gösterdiği gibi kanunen sahip olduğu yetkileri kullanmayarak, üniter yapının fiilen bozulmasına ve ülkemizin belirli bölümlerinde paralel devlet yapılanması kurulmasına zemin hazırlamaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.