ÇOCUK SESLERİ

Ahmet URFALI

Çözüm süreci çıkmaz sokak

Bu haber 25 Mart 2015 - 23:19 'de eklendi ve 435 kez görüntülendi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de tam manasıyla bir kaos olduğunu iddia ederek, dış politikanın yönetilemediğini, çözüm sürecinin ise bir çıkmaz sokak olduğunu savundu.

F-1930162626_BLT_6478k

Vural, ekonominin pamuk ipliğine bağlı olduğunu, jöleli bir ekonomi sunulduğunu ve jöle döküldüğünde posasının ortaya çıktığını söyledi. Vural, “Gerçekten ekonomi jöleyle düzeltilemiyormuş” dedi. 

Arınç ve Gökçek’in açıklamalarına değinen Vural, “Kalkıp ‘parsel parsel Ankara’yı sattı’ diyor. O, ona ‘paralelci’ diyor, bu, buna ‘paralelci’ diyor. Yok aslında birbirinizden farkınız” şeklinde konuştu. 

Tablet bilgisayardan, Arınç’ın katıldığı bir programda, “Türkiye’de en başarılı belediye başkanları diye 3 tane isim saysanız bunlardan birisi mutlaka Melih Gökçek’tir…” açıklamasının yer aldığı videoyu izleten Vural, şöyle devam etti: 

” ‘Zaten onun belediye başkanı olmasını istemiyordum.’ Söylemek zorunda mısın, beğenmiyorsan ‘beğendim’ demek zorunda mısın? Susarsın geçersin. Ankara’yı parsel parsel peşkeş çekmiş başarıya bakın. Siyasetin biraz mertçe olması lazım. Bugün geldiğimiz bu noktada Arınç, Cumhurbaşkanı’nın izleme ve çözüm süreciyle ilgili söylediklerine karşılık Davutoğlu’na paratoner olmaya çalışıyor, Melih Gökçek devreye giriyor Erdoğan’a paratoner olmaya çalışıyor. Kılıç kalkan ekibi mübarek, tetikçiler devrede. 

Gerçekten Arınç ve Gökçek’in mesajları saray-hükümet arasındaki mesajlaşmadır. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla mesajıdır. Sana soruyorum Davutoğlu; çözüm süreciyle ilgili Arınç’ın söylediklerine ne diyorsun? Tık yok. Cumhurbaşkanı’nın söyledikleriyle ilgili tık yok. Gerçekten bir güç kavgası, paralel bir çatışma yaşıyoruz. Çanak çömlek patlamıştır, çatlamıştır. Saraydan hükümete, hükümetten saraya tetikçiler harekete geçmiştir.” 

Çözüm sürecini de eleştiren Vural, şunları kaydetti: 

“Erbakan’ı ‘gömlek değiştirdik’ diye yalnız bıraktılar. Birlikte kurmuşlardı ama Abdüllatif Şener’i kenara koydular. İdris Naim Şahin’i terör baronlarına yedirdiler, Cemil Çiçek’i taca attılar, anayasa konusunda sıfırladılar. Mehmet Ali Şahin’i ‘sen mi susturacaksın yoksa ben mi susturacağım’ demek suretiyle azarlayıp, bitirdiler, Arınç zaten paspas oldu, özgül ağırlığı sıfır oldu. Davutoğlu dersen artık avutoğlu olarak kendini Başbakan olmakla avutan birisi olarak tarih sahnesindeki yerini aldı. Amma velakin bu işleri karıştıran kim? Hani bir kedi, bir yumak vardır. Bu kedi, bu yumakla oynar karıştırır her şeyi. İpin ucunu ara ki bulasın. Bu kadar işi karıştıran kim? Kim o kedi? Hangi kedi? Trafoya giren kediler mi? Ak kedi mi? Meselinin özü bu.” 

Genelkurmay Başkanı’nın “savunma ve havacılık dergisine” verdiği röportajda, “PKK, PYD meşrulaştırılıyor” dediğini ifade eden Vural, PKK’nın meşrulaştırma sürecini yürütenin bizatihi hükümetin kendisi, çözüm süreci olduğunu iddia etti. 

Vural, gazetecilerin, Başbakan’ın, Arınç ve Gökçek kavgasıyla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Hakim mi olmuş, savcı mı olmuş? Geldiğimiz bu noktada bunlarla ilgili yapılması gereken husus bu iddiaların araştırılarak, sübuta erdirilmesidir. Üstünü örtmeye çalışıyor ama mızrak çuvala sığmaz” dedi. 

Vural, gazetecilerin, Arınç’ın, Meclis’te yaptığı “o mahkeme açılır ve o mahkemede de bazı şeyler sorulur ve cevaplandırmam da istenirse o zaman davayı açan mı, davalı mı bu işte zararlı duruma düşer herkesin bunu bir düşünmesi lazım” açıklamasını anımsatarak, “Gökçek’i bir şekilde tehdit ediyor galiba” ifadesi üzerine Vural, “Öyle gözüküyor. Bunlar dava mava açamaz, bu konuda Arınç bildiklerini söyleyemez zaten” karşılığını verdi. 

“Bu tartışma sürer mi?” sorusuna Vural, şu yanıtı verdi: 

“Al birini vur ötekisine. Zaten neresinden tutsan dökülüyor. Şimdi sözlerinin arkasında mı değil mi, iddiaların arkasında mı değil mi? İzleme heyeti olacak mı, olmayacak mı? Dolmabahçe mutabakatı var mı yok mu? Milleti kontrol edemiyorlar artık onun için üzerini örtme eğilimleri oluşuyor. Ama mızrak çuvala sığmıyor. Mal meydanda. Geldiğimiz bu noktada açıkçası kral çıplak.” 

Genelkurmay Başkanı’nın “çözüm sürecinde PKK meşrulaştırılıyor sözleri manidar değil mi?” sorusuna Vural, “Manidar” karşılığını verdi. 

Seçimlere ilişkin başka bir soruya Vural, “Bugünkü seçimler haklı çıkmış bir MHP’yi güçlendirme seçimi olacaktır. Türkiye’nin dengesini oluşturacak bir hareket olarak MHP’nin sandıkta millet tarafından güçleneceğine olan inancımı koruyorum, eğilim de bunu gösteriyor. AKP içerisindeki karmaşanın sebebi de budur. Hep anket yaparlar bunlar işler iyi gitmiyor, kötü” yanıtını verdi. 

MHP’nin kongresini yaptığının belirtilmesi üzerine Vural, “MHP bu seçimlerde gerçekten MYK’sını yenileyerek geldi. İnşallah bu MYK ile birlikte seçimlerde milletin umudu olarak çalışmalarını gerçekleştirerek, hedefimiz tek başına iktidar” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments