YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Kemalettin Yılmaz: Çiftçimiz S.O.S Veriyor

Bu biyografi 11 Mart 2015 - 12:48 'de eklendi ve 503 kez görüntülendi.

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Yılmaz, “Çiftçimiz, üreticimiz sözde desteklerle oyalanmaktadır. Çiftçiye hak ettiği desteği ne zaman vereceksiniz? Can çekişen tarım sektörüne desteği musalla taşında mı vereceksiniz? ” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, TBMM’ de gündem dışı söz alarak çiftçilerin sorunları ve çözüm önerileri hakkında konuşma yaptı.
 
Çiftçinin yaşamış olduğu sıkıntıları daha öncede meclis kürsüsünden defalarca gündeme getirdiğini belirten Milliyetçi Hareket Partisi Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, TBMM’de gündem dışı söz alarak çiftçilerin sıkıntıları ve çözüm önerilerini tekrar gündeme taşıdı.
 
Milletvekili Yılmaz, “Çiftçimiz, üreticimiz sözde desteklerle oyalanmaktadır. Çiftçiye hak ettiği desteği ne zaman vereceksiniz? Can çekişen tarım sektörüne desteği musalla taşında mı vereceksiniz? ” dedi.
 
Milletvekili Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:
 
Tarımın, çiftçinin, et ve süt üreticisinin hali perişan
 
“Bu kürsüden onlarca defa tarımın ülkemiz ve dünya için öneminden, ülkemizde tarımla uğraşan çiftçinin, et ve süt üreticisinin sorunlarını ve çözüm yollarını defalarca dile getirmiş ve takip etmiş olmanın vicdanı rahatlığı içindeyim. 
 
Benim vicdanım rahat da, sizlerin rahat mı? Bilmiyorum. 
 
Zira tekrar söylüyorum ülkemizde tarımın, çiftçinin, et ve süt üreticisinin hali perişan. 
 
Tarım arazileri her geçen gün tarım dışı kalmaya devam ediyor. 
 
Meralar, mera kapsamında çıkartılarak ahbap çavuş ve yandaşa peşkeş çekiliyor. 
 
Çiftçi üretip ürettiğine pişman ediliyor.
 
Bakanlıktan teknik destek alamayan üretici ne yapacağını şaşırmış vaziyettedir. 
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eleman eksikliği ve olanlarında yetkisizleştirilmesi ve koordinasyon eksikliğinden atıl vaziyettedir. 
 
13 yıldır Araştırma-Üretim ve Yayım Koordinasyonu hala sağlanamamış. 
 
Eleman eksikliği nedeniyle hizmetler aksıyor
 
Atama bekleyen Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimler, Gıda Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri, Teknisyen ve Teknikerler yıllarca uyutulmuş, kandırılmıştır. 
 
Tekrar söylüyorum; Sayın Bakan, eleman eksikliğiniz hizmetleri aksatıyor. Bu yanlış tercih ve politikalarınızın olumsuzluğunu önümüzdeki yıllarda çiftçimiz, üreticimiz ve neticede ülkemiz çekecektir. 
 
Çiftçimiz, üreticimiz sözde desteklerle oyalanmaktadır. Çıkartılan tarım kanununa göre Milli Gelirin %1’i tarıma destek olarak verilmesi gerekirken bu oran yıllardır %0.5’i geçmemiştir. Çiftçiye hak ettiği desteği ne zaman vereceksiniz? 
 
Can çekişen tarım sektörüne desteği musalla taşında mı vereceksiniz? 
 
Ucuz mazot gemiciklere varda traktöre neden yok?
 
Çiftçi, besici, süt üreticisi; banka faizi, borç, kredi taksiti, icra, ipotek ve hapishane kıskacında inim inim inlemektedir. 
 
Girdi maliyetleri çiftçinin belini bükmüştür. Tarımsal girdiler olan mazot, ilaç, gübre, tohum, fidan, fide, yem, tarımsal sulamada kullanılan elektrikten alınmakta olan KDV ve ÖTV acilen kaldırılmalıdır. Özellikle tarımsal sulamada kullandığı elektrik borçları acilen yeniden yapılanmalıdır.
 
Çiftçiye söz verdiğiniz yeşil mazotu unuttunuz. Denizcilik sektörüne, gemiciklere vermekte olduğunuz ucuz mazotu, traktöre, sulama motoruna, patpata, biçerdövere, yani çiftçiye, üreticiye çok gördünüz. 
 
4 çeker lüks çipe konulan mazot ile traktöre konulan mazotun aynı fiyattan satıldığı belki de tek ülke Türkiye’dir. 
 
Çiftçimize, besicimize, süt üreticimize sahip çıkalım
 
AB çiftçilerinin aldığı desteğin hiç olmazsa yarısını çiftçimize verdiğinizde ciddi bir katkısı olacaktır. Çiftçimiz el emeği, göz nuru, alın terinin karşılığını alması en tabi hakkıdır. 
 
Petrol ve doğalgazdan sonra en çok dövizi ithal ettiğiniz yağ hammaddeleri için ödemekteyiz. 
 
Ham yağ açığının ve yem açığının kapatılması için her türlü imkân (insan, toprak, su, güneş) altyapı mevcuttur. Sadece doğru tercih ve politikalarla alım garantili sözleşmeli üretim sistemiyle milyarlarca döviz ülkemizde kalacaktır. Bu suretle; 
 
Diğer ülkelerin üreticisi, çiftçisi yerine ülkemiz üreticisi, çiftçisi, besicisi desteklenmiş olacaktır. 
 
Ülkemizde tarım hasta dedik inanmadınız, can çekişiyor diyoruz SOS veriyor diyoruz inanmıyorsunuz. 
 
Tarım ölünce, tarım bitince her türlü gıda ithaline canlı hayvan et-süt ithaline yağ ve yem hammaddesi ithaline, kurbanlık ve saman ithaline mecbur ve mahkûm olunca mı inanacaksınız? 
 
Gelin doğumdan ölüme her insanın ihtiyacı olan, olmazsa olmazı olan tarım sektörüne, üreticimize, çiftçimize, besicimize, süt üreticimize sahip çıkalım. 
 
Hem üreticimizi, hem tüketicimizi koruyalım, hem bugünümüzü hem de yarınlarımızı heder etmeyelim.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Ramazan ayı fırsata dönüştürülmeli…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, insanların hayatına sayısız güzellikler katan ramazan ayının, kalplerde, evlerde ve yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturduğunu belirtti. Ramazan ayında yapılan zekat, fitre, ikram, infak ve sadaka gibi ibadetlerle, Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincinin güçlendiğine, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da pekiştiğine dikkati çeken Erbaş, "Merhametin, sekinetin ve bereketin yeryüzüne sağanak misali indirildiği ramazan ayı, bizleri hayatın gündelik meşgalelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp kendi ruh dünyamıza yöneltmekte, bizlere sabır, şükür, kanaat ve ilahi takdire teslimiyet hususunda güçlü bir irade eğitimi sağlamaktadır." ifadelerini kulland…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa İl il imsakiye Diyanet imsak – iftar saatleri

Ramazan ayı geldi. Mübarek ay boyunca İslam dünyasının gündemindeki konu ise illerin imsak ve iftar saatleri oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Ramazan başlamadan hemen önce 2021 imsakiyeyi paylaşmıştı. 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçen oruç ayı, 2021 yılında da aynı zorlukla geçecek gibi duruyor.  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ  Her yıl heyecanla beklenen Ramazan ayı 2021 yılında da coşkuyla idrak edilecek. Ramazan 13 Nisan Salı günü başlıyor. İslam alemi 8 Mayıs günü ise Kadir Gecesi'ni karşılayacak. İŞTE İL İL İMSAKİYE TIKLAYIN …

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in valisine sondakika ‘Ramazan’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek Ramazan ayında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı: 1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünd…

MHP’li Belediye’den Ramazan pidesine zam yok açıklaması

YESAŞ’TA EKMEĞE ve PİDEYE ZAM YOK! Kalite ve gramaj farkıyla vatandaşın yanında olan Yenişehir Belediyesi YESAŞ Ekmek Sanayii Yönetimi, geçen sene olduğu gibi bu yıl da ramazan ayında ekmeğe ve pideye zam yapmama kararı aldı. 300 gram ekmek ve pide 1.75 TL’den satılacak. Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, YESAŞ’ın kalite ve gramaj farkıyla ilçe halkına en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğini söyledi. “YESAŞ’ta iki yıldır ramazan ayında ekmek ve pideye zam yok” diyen Başkan Aydın, “Malum bu yılın şubat ayında iki yıldır olduğu gibi 300 gram ekmeğin 1.75 TL’den satışına devam kararı almıştık. Benzer bir kararı ramazan pidesi için de aldık. 300 gram pidenin satış fiyatı da yine 1.75 TL’den olacak” dedi. Günde 13-15 bin, yıl…

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i rahmetle anıyoruz

MHP’nin kurucu lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının yıldönümü sebebiyle açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i ebediyete irtihalinin 24.yıldönümünde hürmet ve rahmetle anıyoruz.’’ dedi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle, bu yıl da Anıtmezar’da bir tören gerçekleştirememenin hüznünü yaşadığını belirten MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘’Merhum Türkeş Bey, inanmış bir dava adamı, Türk devlet ve siyaset hayatına derin izler bırakmış bir mücadele insanıdır.’’ açıklamasında bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şu ifadeleri kullandı; ‘’Partimizin kurucu Genel Başkanı Başbuğumuz Al…

MHP Lideri Bahçeli’den Anasyasa Mahkemesi’ne HDP Tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından HDP’nin Kapatılması İstemiyle Anayasa Mahkemesi’ne Açılan Davanın İadesine” ilişkin yazılı açıklama yaptı. MHP Lideri Bahçeli'nin açıklaması şu şekilde: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 17 Mart 2021 tarihinde, HDP’nin kapatılma istemiyle hazırlanıp Anayasa Mahkemesi’ne sunulan iddianame usul eksikleri gerekçe gösterilerek anılan Başsavcılığa iade edilmiştir. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline gelen, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili maddeleri uyarınca hakkında temelli kapatılma talebi yapılan HDP, bu aşamada usul eksiklikler bahanesiyle zaman kazanmıştır.…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ