YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

MHP’Lİ GÜNAL: AKP VE ERDOĞAN FAİZ LOBİSİNİN ÜRÜNÜDÜR!

Bu biyografi 12 Mart 2015 - 15:51 'de eklendi ve 465 kez görüntülendi.

TBMM Genel Kurulunda AKP Hükûmetinin faiz lobisine yönelik iddialarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla verilen Grup önerisi üzerine söz alan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet Günal, AKP ve Erdoğan’ın faiz lobisinin ürünü olduğunu dolayısıyla AKP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz lobisi dediği kesimleri besleyip büyüttüğünü, bunu Gezi olayları sonrasında kendisinin de itiraf ettiğini söyledi.

AKP Döneminde faiz lobisine 620 Milyar TL, dolar bazında da 400 milyar dolar faiz bedeli ödendiğini belirten Günal, esas mağdurun borçları 60 kat artan vatandaş olduğunu ve 200 milyar liradan fazla faiz ödediğini belirtti.

Günal ayrıca, AKP’yi kurduran faiz lobisine AKP’nin ve Erdoğan’ın bir şey yapamayacağını ve faiz tartışmalarının göstermelik olduğunu ifade etti!

Günal’ın konuşmasının özeti şöyle;

Faiz Lobisini AKP Hükümetleri Besledi, Büyüttü!

Son günlerin sıcak tartışması olan faiz lobisinin aslında ne olduğunu sizler de, Türk milleti de gayet iyi biliyor.
Açıkçası, faiz lobisi tartışmasının artık bir hata olmadığını ve Sayın Erdoğan’ın bunu kasıtlı olarak, sürekli olarak söylediğini net bir şekilde anlamış bulunuyoruz çünkü bunu sadece bugün söylemedik.
Hatta faiz lobisinin ötesinde “Vatana ihanettir.” diye suçlamalar geliyor.
Açıkçası, faiz lobisi lafı henüz dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan tarafından Gezi olaylarından sonra söylenmeden önce, ilk defa 2012 yılı Ekim ayı içerisinde ortakları arasında Başbakanın damadının da bulunduğu ve sıkça yazı yazdığı Sabah gazetesinde finans sayfasında manşette söylenmişti.
Faiz lobisi olarak nitelendirilen kişiler, bugün Sayın Cumhurbaşkanının vatan haini ilan ettiği Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ydı.
Resimlerini defalarca “Aranan faiz lobisi içeride mi dışarıda mı?” diye size Genel Kurul kürsüsünden sundum. Demek ki hâlâ bir arpa boyu yol gidilememiş.
Sıkıştıkça dönüp dönüp temcit pilavı gibi eski şeyleri söylemekten hâlâ vazgeçmiyor.
Bu süreçte Cumhurbaşkanı da oldu ama nafile.
Başbakan olduğu o tarihte söylediğini kısa bir cümleyle tekrar ediyorum, gezi olaylarıyla ilgili şikâyetini dile getiriyor, diyor ki: “Bizim karşımıza geldikleri zaman “Sizin zamanınızda 5 kat zengin olduk.” diyenler, işte, bugünlerde bizimle uğraşmaya başladılar.” Tekraren söyleyeyim, kimin zamanında 5 kat zengin olmuşlar? Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidarında. Peki, kim vermiş onlara bu hakkı? Başta Sayın Erdoğan olmak üzere AKP hükûmetleri vermiş.
Şimdi garip bir şey var. Arkasından tekrar faiz lobisine karşı: “Kendine çekidüzen ver, çok sabrettik. Olay sadece bu lobiyi oluşturan bir banka, üç banka, kim varsa hepsi için aynı şeyi söylüyorum. Siz ki bize karşı böyle bir mücadeleyi başlattınız, bunun bedelini ağır ödeyeceksiniz.” demiş.
Ne zaman demiş? 2013 yılının ortasında.
Peki, sene kaç? 2015 yılının başı. Peki, ne yaptınız iki yıldır da sadece dönüp dolaşıp Ali Babacan’ı ve Erdem Başçı’yı, zaman zaman da Mehmet Şimşek’i faiz lobisi ilan edip “Vatana ihanet ediyorlar.” demenin ötesinde hiçbir şey yapılmamış.
Bahsettiğim gazete haberinden bir hafta sonra yeniden ilgili Başbakan Yardımcısının resmi verilerek “Frenciler frene basmaya devam ediyor.” diye tekrar haber yapılmıştı.
Yani dönüp dolaşıyorsunuz, ekonomideki başarısızlığınızın üzerini kapatmak için, tabii bir taraftan da dövizin her yükselişinde birileri para kazansın diye, bu tartışmaları yeniden ortaya koyuyorsunuz.

AKP Döneminde 620 Milyar TL Faiz Ödendi!

Her seferinde oran söylüyorum, diyor ki: “Bizim faiz giderlerimiz bütçenin şu kadarı oldu.” Peki, mutlak olarak kaç para faiz lobisine ödemişsiniz hiç baktınız mı?
Her sene faiz gideri olarak bütçeden kaç para harcanıyor? 620 milyar liraya yakın, on iki senede ödediğiniz faiz.
Her sene 50-55 milyar lira faiz ödüyoruz. Dolara dönüştürürseniz, o yılın ortalama kuruyla dönüştürürseniz, 400 milyar dolar parayı on üç yılda faiz lobisine AKP İktidarı ödedi, biz ödemedik! Sayın Erdoğan dönemin Başbakanıyken yaptığı konuşmada bankalara çatıyordu “Bunlar faiz lobisi.” diye.
Önceki yıl en fazla vergi veren on kurumun sekiz tanesi banka, bunun üç tanesi de kamu bankasıdır.
Şimdi, kimi, kime şikâyet ediyorsunuz? Dolayısıyla vatandaşı da faizcilerin kucağına ittiniz. Vatandaşın borcu 12 sene içerisinde 60 kat arttı.
Vatandaş 200 milyardan fazla faiz ödedi. Onları da faiz lobisine muhtaç ettiniz.
Şimdi, hem bu ödenirken seyredeceksiniz, gerekli yapısal önlemleri almayacaksınız, biz burada önlem alalım diye bağırırken bırakın bu yapısal önlemleri almayı, sürekli olarak bölücü unsurla pazarlık edip üç ay burada başka kanunlarla bizi oyalayacaksınız, istihdam teşvikleri duracak, Turizm Kanunu’nu on senedir çıkarmayacaksınız, biz size dar bölgeli sektörel teşvik derken bunların esamisi okunmayacak, hâlen daha rantçılara, inşaat müteahhitlerine, yandaş müteahhitlere kıyak geçmek için bir taraftan kanun getireceksiniz, sonra da konuşacaksınız, bu faiz nasıl düşecek?
Sonra da kalkıp iki tane bakanı, bir Başbakan Yardımcısı bakanı, bir de Merkez Bankası Başkanını günah keçisi ilan edeceksiniz, kim atadı bunları?
TBMM’de metazori ile bütün antidemokratik kanunları çıkarıyorsunuz, nerede yeni torba kanunu hazırlayan AKP’liler?
İçine Merkez Bankası Kanunu’nun 4’üncü maddesini değiştirecek bir madde niye eklemiyorsunuz?
Yazın kanun maddesine; “Merkez Bankası Başkanı, Hükûmet ne görev verirse onu yapar.” deyin, bütün yetkisi size geçsin, niye faiz lobisi diye karnınızdan konuşuyorsunuz?

AKP’yi Kurduran Faiz Lobisine AKP ve Erdoğan Bir şey Yapamaz!

Recep Tayyip Erdoğan her konuştuğunda dövizler çıkıyor. Kim kazanıyor, kim alıyor, kim satıyor hani biliyordunuz? “Kimlerin döviz aldığını biliyoruz.” diyordunuz, hani nerede, biz hiç duymadık, ne oldu bu soruşturmalar?
Yapamazsınız, geçen hafta Başbakan Davutoğlu’yla beraber Sayın Babacan ve Şimşek’in gidip konuşmuş olduğu CFR’ın patronlarına karşı hiçbir şey yapamazsınız, yine döndünüz onlara yalvarmaya başladınız.
Kuruluşunuzda elinize memorandumu verenler, daha Hükûmet kurulmadan bir ay içerisinde 3 milyarını sildiğiniz Citibank’ın patronlarına maalesef baştan teslim olduğunuz için bir şey yapamazsınız.
Şimdiye kadar, MHP olarak size yapıcı, yol gösterici anlayışımız ile söylediğimiz, ekonomik ve sosyal konulardaki yapısal önlemleri alacak kanunları çıkarsaydınız bugün böyle olmazdı!
Siz ne yaptınız? Sürekli olarak “oraya rant, buraya peşkeş, ötekileri koru, 17-25 Aralık’ı tersine çevirelim, başka bir şey lazım değil.” Böyle olursa bu faiz tabi düşmez.
Düşmüyor diye de sorumlu aramayın. Temel sorumlusu, bu politikalara izin veren AKP Hükûmetidir.
Onun başında da üç dönem Başbakan olarak bulunan Recep Tayyip Erdoğan Bey’in kendisidir.
Şimdi Cumhurbaşkanı olarak günah keçisi arayıp kendi döneminde sanki çok başarılıymış da ekonomi yönetimi yeni sarpa sarmış, krizden dolayı da şimdi sanki dünyada bir şey var, “Benim yaptığım işi bunlar bozuyor.” havasında. Böyle olmaz.
Bu bakanlar yeni bakanlar değil, bu bakanların atanmasında kendisinin imzası var ve bu faiz lobisi lafını da bugün söylemiyor, senelerdir söylüyor.
Madem biliyorsun da niye atadın? Ali Babacan da Mehmet Şimşek de yeni Bakan, Erdem Başçı da Merkez Bankasına yeni Başkan olmadı.
Yine AKP döneminde geldi. Ben Merkez Bankasında çalışırken orada Erdem Başçı diye birisi yoktu, Bilkent Üniversitesinde hocalık yapıyordu.
Siz getirdiniz ve eğer bunlar hainse, o zaman soruşturun, soruşturmanın selameti açısından görevden alırsın.
Araştırın, nerede ne var, manipülasyon mu yapılıyor, borsada kim alıyor, kim satıyor? Son üç ay içerisinde Sayın Erdoğan’ın konuşmasından önce ve sonra kimler borsada, kimler bankacılık sistemi aracılığıyla Merkez Bankasının döviz ihalelerinde döviz aldı, kimler sattı?
Hazine ihalelerinde kim kâğıt aldı? Buyurun, SPK da sizde, BDDK da sizde, bütün kurumlar sizde.
Araştırın, biz de öğrenelim. Eğer varsa ihanet eden, biz de onlar için gerekli, yapılması gereken ne varsa burada imza atmaya, el kaldırmaya hazırız. Aksi takdirde, karnımızdan bir faiz lobisi uydurup günah keçisi aramaktan vazgeçin!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Ramazan ayı fırsata dönüştürülmeli…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, insanların hayatına sayısız güzellikler katan ramazan ayının, kalplerde, evlerde ve yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturduğunu belirtti. Ramazan ayında yapılan zekat, fitre, ikram, infak ve sadaka gibi ibadetlerle, Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincinin güçlendiğine, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da pekiştiğine dikkati çeken Erbaş, "Merhametin, sekinetin ve bereketin yeryüzüne sağanak misali indirildiği ramazan ayı, bizleri hayatın gündelik meşgalelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp kendi ruh dünyamıza yöneltmekte, bizlere sabır, şükür, kanaat ve ilahi takdire teslimiyet hususunda güçlü bir irade eğitimi sağlamaktadır." ifadelerini kulland…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa İl il imsakiye Diyanet imsak – iftar saatleri

Ramazan ayı geldi. Mübarek ay boyunca İslam dünyasının gündemindeki konu ise illerin imsak ve iftar saatleri oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Ramazan başlamadan hemen önce 2021 imsakiyeyi paylaşmıştı. 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçen oruç ayı, 2021 yılında da aynı zorlukla geçecek gibi duruyor.  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ  Her yıl heyecanla beklenen Ramazan ayı 2021 yılında da coşkuyla idrak edilecek. Ramazan 13 Nisan Salı günü başlıyor. İslam alemi 8 Mayıs günü ise Kadir Gecesi'ni karşılayacak. İŞTE İL İL İMSAKİYE TIKLAYIN …

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in valisine sondakika ‘Ramazan’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek Ramazan ayında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı: 1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünd…

Ramazan’da teravih namazları yasak mı? Kaç adet aşı geldi? Bakan Koca açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler kararları alındı. Buna göre; Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca Ramazan boyunca toplu iftar ve sahur organizasyonları yapılmayacak. Bu çerçevede vatandaşların aklına takılan Ramazan ayında "Teravih namazı kılınacak mı?" sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi. TEDBİRLER ALINARAK KILINACAK Bakan Koca, Ramazan ayında kılınan teravih namazlarıyla ilgili, "Teravi namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi …

İllere göre milletvekili sayıları değişti! Yüksek Seçim Kurulu açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete’de yayımlanan Karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul ile Mersin illerinin milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Tunceli’nin ise milletvekili sayısı arttı. Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayıları arttı. Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e, Tunceli'nin milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi. Ankara, İzmir, …

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde 10 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde İHA'larla tespit edilen 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ''Kilis’e yönelik yapılan terör saldırısının hesabını sormaya devam ediyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde İHA’larla tespit edilen 10 PKK/YPG’li terörist daha Kahraman Komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirildi'' denildi. https://twitter.com/tcsavunma/status/1373937379912921089?s=19  …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ