Muhalefet internet yasasına ateş püskürdü

Bu haber 27 Mart 2015 - 15:56 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.

Torba yasa içinde TBMM’den geçirilerek Başbakan ve bakanlara, istedikleri internet sitesini kapatma yetkisi veren internet yasasına muhalefet çok sert tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP’nin daha önce Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü ve iptal edilen yasanın “arkadan dolanarak” yeniden çıkarıldığını vurgulayarak, “Bunu da Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz” dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise yasayı “Kes ulan, interneti kes yasası” olarak nitelendirdi. Vural, “Türkiye diktatörlüğe gidiyor. Türkiye tek adamcı, bürokratik oligarşi yapısına dönüşüyor” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural

LEVENT GÖK: İKTİDAR DAYATMA İÇİNDE

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, iktidarın internet yasasının iptal edilmesine rağmen yeniden TBMM’den geçirmesini “dayatma” olarak nitelendirerek,  şöyle konuştu;

“İktidar partisi hukuktan da ders almadan bir dayatma içerisindedir. Daha önce TİB Başkanı’na da yasayla böyle bir yetki vermişlerdi. Ancak TİB Başkanı’na verilen yetki, CHP’nin yaptığı başvuru üzerine, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının gerekçesinde, idareye böyle bir yetkinin verilmeyeceği açık şekilde ifade edilmişti. Ancak şimdi de Başbakan ve bakanlara bu yetkiyi vererek, Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa’ya aykırı bulduğu konuyu yeniden yasalaştırmış oldular.”

 

 “İPTAL İÇİN BAŞVURACAĞIZ…” 

Gök, CHP’nin ana muhalefet partisi olarak, ilgili yasa Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer girmez, Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusunda bulunacaklarını söyledi. İktidarı “hukuk tanımaz” olarak nitelendiren Levent Gök, “İnternet düzenlemesi torba yasa içinde geçirildi.  Oysa Başbakan Davutoğlu, ‘başka torba yasa olmayacak’demişti. İktidarın yaptığı, hem torba yasa içinde böyle bir düzenleme yaparak, hem de daha önce iptal edilmiş bir düzenlemeyi yeniden yasalaştırarak, yasaların arkasından dolanmasıdır” dedi.

 

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL: TÜRKİYE DİKTATÖRLÜĞE GİDİYOR

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, yeni çıkarılan internet yasasının “bir tablonun parçası” olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin “tek adamcı yapıya” dönüştüğünü, “diktatörlüğe” ilerlediğini söyledi.

 

Vural, 17-25 Aralık sürecinde, o dönemde Başbakanlık Müsteşarı olan Efkan Ala’nın, TİB Başkanı ile yaptığı ve kamuoyuna yansıyan telefon konuşmalarına atıfta bulunarak, “Efkan Ala internete sızan telefon konuşmasında ” kes interneti, kanunu sonradan çıkarırız ” demişti. İşte bu yasa, ‘kes ulan kes’zihniyetini yansıtan yasadır.” kes ulan kes “, ” otur ulan otur “, ” mesajlaşma ulan mesajlaşma “, ” toplanma ulan toplanma ” yasasıdır.”

 

 “ANAYASA MAHKEMESİ’Nİ HİÇE SAYIYORLAR” 

Anayasa Mahkemesi’nin daha önce de TİB Başkanı’na internet sitesi kapatma yetkisi veren yasayı iptal ettiğini hatırlatan Oktay Vural, şöyle dedi: “Anayasa Mahkemesi’ni hiçe sayıyorlar. Bu yasa, interneti kesme yetkisi veren, haberleşme özgürlüğünü kısıtlayan bir yasadır .Bunlar bu sevdadan vazgeçmiyorlar. Bunların hepsi aslında bir tablonun bir parçası. Türkiye, giderek, korku sidirme, diktarölüğe giden tek adamcı, bürokratik oligarşik bir yapıya dönüyor”.

 

 “TMSF İLE MEDYAYI SİNDİRDİLER, BU YASAYLA SOSYAL MEDYAYI KONTROL ETMEK İSTİYORLAR” 

Yasanın nedeninin Ak Parti’nin “medyayı kontrol alma arzu ve isteği” olduğunu da vurgulayan Oktay Vural, “TMSF aracılığıyla medyayı baskı ve tehditle sindirenler, daha özgür olan sosyal medyayı kontrol etmek amacıyla bu yasayla idareye yetki veriyorlar” dedi.

Bu, saray darbesidir

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı bütçesine örtülü ödenek konulmasına ilişkin, “Bu, saray darbesidir. Darbe, milleti temsil edenler tarafından örtülü ödenekle meşrulaştırılmaya çalışılmıştır” dedi.

 

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidarının özgürlüklere, hukuk devletine el uzattığını, insanları korkutmak ve sindirmek amacıyla İç Güvenlik Paketi’ni yasalaştırdığını söyledi.

AKP’nin, parlamentodaki çoğunluğuyla bürokratik oligarşinin temsilcisi olduğunu ortaya koyduğunu öne süren Vural, Genel Kurul’daki görüşmelerde, muhalefetin İçtüzükten kaynaklanan haklarını da ayaklar altına aldığını savundu.

AKP’nin, görüşmelerde “zorbalık” yaptığını iddia eden Vural, “Bu şekilde keyfi bir olağanüstü hal yasası çıkardılar” dedi.

 

 “ERDOĞAN’IN ROL MODELİ ESAD VE SADDAM’DIR” 

Cumhurbaşkanı bütçesine örtülü ödenek konulmasına ilişkin düzenlemeyi eleştiren Vural, şöyle devam etti: “Hem de kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri için. Bu, paralel devlet yapılanmasıdır. Bu önergeyle hükümet bizatihi kendisinin yok olduğunu ifade etti. Artık Başbakan, Bakan, Bakanlar Kurulu kalmadı.

 

Geçen bu madde ile Türkiye’de bir darbe yapılmıştır. Bu, saray darbesidir. Darbe, milleti temsil edenler tarafından örtülü ödenekle meşrulaştırılmaya çalışılmıştır. Türkiye’de artık hukuk devleti ve anayasa yoktur.

Cumhurbaşkanı’nın bu kanunla, Başbakan’ın yürütmesi gereken görevleri, örtülü ödenek yoluyla yerine getirmesi mümkün kılınmıştır. Baas bir yapının önü açılmıştır. Erdoğan’ın rol modeli Esad ve Saddam’dır.

Demokrasi ve özgürlükler raydan çıkarılıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi iradesini tek adama teslim etmiştir. Tek adam, ‘Beni beğenmezseniz düşmanınızım, yok ederim’diyor. Sen millete talimat veremezsin. Sen milletin hukukuna uyacaksın. Sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız. Bunu yaparken büyük onur duyuyorum.

Çünkü bu tehdit hepimize yönelik. Yandaşına, candaşına da yönelik. Bu zihniyet bir gün sizi de ya tuzluk ya paralel diye suçlayacaktır. Bu nedenle mücadele etmek herkesin namus ve şeref borcudur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments