YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Vatana ihanet etme özgürlüğü, ülkeyi bölme özgürlüğü olamaz

Bu haber 11 Mart 2015 - 13:53 'de eklendi ve 333 kez görüntülendi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’yi iç çatışmanın kaynağı haline getiren, halkı birbirine düşüren politikalar yürüten partilerin kapatılmamasının hiçbir mantığı yoktur” dedi. 

Yeniçeri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı yemin doğrultusunda hareket etmediğini, tarafsız davranmadığını, aksine siyaset yaptığını iddia etti. 

Türkiye’nin, 17/25 Aralık sürecinden sonra “yargılayanların yargılandığı, şüphelilerin polisleri tutuklattığı bir düzenle karşı karşıya olduğunu” öne süren Yeniçeri, yeni HSYK’nın, 17/25 Aralık soruşturmasını yapan savcıların, “Reza Zarrab ve arkadaşları hakkında soruşturma başlattığı için” yargılanmalarına karar verdiğini öne sürdü. 

Yeniçeri, anti demokratik uygulamalar, baskıcı ve şiddete dayalı güvenlik politikalarının, “AK Parti iktidarının 12 yılda iyice paranoyaklaştığını gösterdiğini” savunarak, “İktidarı bu denli hırçın, öfkeli ve şiddetli davranmaya iten sebebin iktidarı kaybetme korkusu olduğu açıktır” dedi. 

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve PKK’nın, “Türkiye’yi, üzerinde her türlü tasarrufun yapılabileceği kadavra gibi gördüğünü” iddia eden Yeniçeri, şöyle konuştu: 

“Hakan Fidan, ‘adaylığının muhalefet tarafından malzeme yapılacağı, Cumhurbaşkanıyla Başbakanı karşı karşıya getirme girişimlerinde kullanılacağı’ için adaylıktan vazgeçtiğini açıklamıştır. Bütün özelliklerini ve sıfatlarını Erdoğan sayesinde kazanan bir bürokratın ondan onay almadan böyle bir girişimde bulunması düşündürücüdür. Hakan Fidan’ı Erdoğan için vazgeçilmez kılan acaba nedir? Gerçeğin Hakan Fidan’ın söylediği gibi olmadığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sır küpünün kendisine danışmadan böyle bir karar vermesinin kendisi açısından ciddi bir risk olarak gördüğü ve bu nedenle görevden ayrılmasına karşı çıktığı açıktır. Belki de devlete karşı suç işleme sürecine dönen çözüm süreciyle ilgili Fidan’ın elinde Erdoğan’la ilgili kanıt, belge ve ses kayıtları olduğu, güç durumda kaldığında bunları kullanabileceği endişesi vardır.” 

Yeniçeri, AK Parti’nin Anayasa dışı cumhurbaşkanlığı rejimini Türkiye’ye dayattığını savunarak, “Cumhurbaşkanı güdümünde yürütülen başkanlık rejimi, Türkiye’yi kaosa sürükleyecek potansiyeli bünyesinde taşımaktadır” dedi. 

“AK Parti’nin, partilerin kapatılmamasına yönelik Anayasa değişiklik teklifi” sorulan Yeniçeri, “Hiçbir şart altında, hiçbir partinin, kuruluşun vatana ihanet etme özgürlüğü, ülkeyi bölme özgürlüğü olamaz, kamu güvenliğini tehdit edecek tavır içine giremez. Türkiye’yi iç çatışmanın kaynağı haline getiren, halkı birbirine düşüren politikalar yürüten partilerin kapatılmamasının hiçbir mantığı yoktur. Demokratik ülkelerde, suç işleyenlere, suçunun karşılığı olarak gerekli cezalar yasalarla öngörülmektedir. AKP, son zamanlarda faşist, polisci ve tek yanlı dayatmaları ile artık demokratik bir parti olmaktan çıktığını, despotik bir tavrı olduğunu ortaya koymuştur” diye konuştu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.