DOLAR
8,2970
EURO
10,0759
ALTIN
489,80
BIST
1.445
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
21°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

“HEPİNİZ ORADAYDINIZ, OSLA’DAYDINIZ, İMRALI’DAYDINIZ”

“HEPİNİZ ORADAYDINIZ, OSLA’DAYDINIZ, İMRALI’DAYDINIZ”
02.04.2015
0
A+
A-

“ Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesine “Muhalefet cenazeye gelmedi” yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine “Bizim ruhumuz, insanlarımız oradaydı, cenaze bizim cenazemiz. Pilotun cenazesine katılmayıp nutuk atanlar, o zaman neredeydiniz? „

Oktay Vural: Ruhumuz Oradaydı – İzleyiniz

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, şehit savcının cenaze töreninde uygulanan akreditasyonu eleştirdi. “Yüksekova’da 3 asker kahpece şehit edildi, o zaman niye akredite uygulamadın, lanetlemedin?” diye soran Vural, “Terör örgütünü çözüm ortağı olarak belirleyenler, siz terör örgütünün propagandasını yapmıyor musunuz? PKK’yı muhatap alanlar, 10 maddelik anlaşma imzalayanlar, terörist başının mesajını okuyanlar, ‘olumlu mesaj oldu’ diyenler, siz kimin propagandasını yapıyorsunuz? Şimdi bunlar, DHKP-C’nin eylemi üzerinden ayıplarını örtmek için gürültü çıkarıyor. Takke düşmüş, kel görünmüştür.” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun muhalefet partilerinin şehit savcının cenazesine katılımına yönelik eleştirisiyle ilgili Vural, “Bizim ruhumuz, insanlarımız oradaydı, cenaze bizim cenazemiz. Pilotun cenazesine katılmayıp nutuk atanlar, o zaman neredeydiniz? Biz ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ diyen bir partiyiz” dedi.

“BU SALDIRI EGEMENLİĞE, DEMOKRASİYE SALDIRIDIR”

Oktay Vural, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.İstanbul Adliyesi’nde düzenlenen terör saldırısında savcı Mehmet Selim Kiraz‘ın şehit olduğunu hatırlatan Vural, kanunları uygulamak isteyen bir savcıya yapılan bu saldırının aslında hukuka, milletin egemenliğine ve demokrasiye yapıldığını vurguladı.

“MHP TERÖRLE MÜCADELE EDİN DEDİ”

Vural, MHP olarak “terör örgütlerini meşru göstermeyin, haklı göstermeyin, teröristlerle müzakere etmeyin, muhatap almayın; terör örgütleri ile mücadelede savcıların, hakimlerin önünü kesmeyin, KCK  iddianamelerinin  içini boşaltmayın,İmralı canisinin ağırlaştırılmış müebbet hapsini hafifletip, onu siyasi lider haline getirmeyin, terörle mücadele edin.” dediklerini aktardı.

“PKK’NIN YAVRUSU DHKP-C”

Vural sözlerine şöyle devam etti: “PKK’nın yavrusu DHKP-C’nin yaptığı bu eylemi dikkate aldığımızda, aslında terör örgütünün taşeronları aracılığıyla Türkiye’yi nasıl tehdit ettiğini, silahın hukuk düzenine nasıl kastettiğini gördük. Hükümet hukuku uygulamıyor, valilere ‘operasyon yapmayın’ emri veriyor. KCK operasyonlarının üstünü kapattınız, terörist başının  İmralı yolunu, mektubunu gözleyen aşıklar gibi oldunuz. Şehit hepimizin şehidi, hukuk hepimizin hukuku ama DHKP-C gibi PKK’nın yavrusu olanlara Türkiye’nin hukukunu teslim edenler şöyle bir dönüp bakmalı, ‘ben ne yaptım?’ diye. Teröristler için gözyaşı dökenler, terör örgütlerini bir maşa gibi kullanıp Türkiye’ye çözümler dayatanlar, bütün bunları iyi idrak etmeli. PKK’nın yavrusu DHKP-C Reşadiye’de askerleri öldürdüğü zaman ‘canım bunu PKK yapmamıştır’ diyecek kadar bu olayın üstünü örtmeye, İmralı’nın itibarını korumak gayreti içinde oldular. Bu saldırıyı çözüm ortağınız PKK’nın yavrusu DHKP-C’nin yaptığını dikkate aldığınızda, PKK’yı meşrulaştırıp muhatap alanlar, gözyaşı dökenler, acaba bundan bir ibretlik ders alabildiler mi? Açlık grevleri, 1 Ekim, 15 Ekim, 1 Temmuz tarihleri, ‘Bu tarihe kadar bunları yapmazsanız terörü gerçekleştiririz’ diyenler, Kobanieylemlerini İmralı’da planlayanlar, bugün PKK DHKP-C aracılığıyla hangi mesajı vermek istiyor acaba? Bunları iyi görmek gerekiyor. İyi terörist, kötü terörist yoktur, terörist teröristtir. Vatandaş yapılan ihaneti Dolmabahçe’de gördü, bunu sorgulamaya başladı.

“HEPİNİZ ORADAYDINIZ, OSLA’DAYDINIZ, İMRALI’DAYDINIZ”

Terör örgütleriyle iş tutanların savcının şehit olmasından sonra yeni bir algı operasyonu oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Vural, “Hepiniz oradaydınız, hepiniz Oslo’daydınız ,İmralı’daydınız,  Dolmabahçe’deydiniz, hepiniz terörist başının mektubunun okunmasını hasretle bekliyordunuz.” ifadelerini kullandı.

“O TERÖRİSTLER ORAYA NASIL GİRDİ”

Adliyeye yönelik terör saldırısının siyaset malzemesi olarak kullanıldığına dikkat çeken Vural, “O teröristler oraya nasıl girdi? Yunanistan ve Bulgaristan’dan bahsediliyor,Yunanistan’daki Lavroin Kampı’ndan bahsediliyor ama Yunanistan’a verilen bir nota var mı, ada teslim edildi, Ne yaptınız? Bu örgüt kimlerin taşeronudur? Bunlar ortaya çıkarılmalıdır, asıl oyuncular deşifre edilmelidir.” şeklinde konuştu.

“BAŞBAKAN’IN SÖZLERİ BÜYÜK GAFLET”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun savcının şehit olduğu operasyonu başarılı bir operasyon olarak görmesini de eleştiren Vural, savcının öldürüldüğü bir durumda başarı olmayacağını, bunu böyle nitelendirmenin büyük bir gaflet olduğunun altını çizdi.

“BÖYLE DEVLET YÖNETİMİ OLMAZ”

Terör saldırısını yapan teröristlerden bir tanesinin 2013’te gözaltına alınıp daha sonra tahliye olduğunu hatırlatan Vural, “Bunları takip eden yok mu, gören göz yok mu?Parlamento’dan kapalı istihbarat için örtülü ödenek alacağınıza keşke devletin güvenlik güçlerini çalıştırsaydınız. Adam adliyeye giriyor, herkes tanıyor, nasıl geliyor, nasıl tanınmıyor? O savcının güvenliği devlete emanet değil mi? Savcımız ölmüş, teröristler gelmiş oraya kadar, bir de başarı öyküsü çıkarıyorlar bundan. Böyle devlet yönetimi olmaz.” diye sordu.

“EMNİYET ÇÖKERTİLMİŞ, İSTİHBARAT ÇÖKERTİLMİŞ”

İstanbul Emniyeti’ne Kalaşnikoflu saldırı yapıldığını dile getiren Vural, “Kim yapıyor? DHKP-C. Daha önce ‘canlı bombayım’ diyen birisi gelip orda yapıyor. Bu örgütü bilmiyor musunuz, mensuplarını bilmiyor musunuz? Bunlar nereye gidiyor, ne yapıyor böyle bir saldırıdan sonra örgütün nelere yapacağını bilmiyorsunuz, görmüyorsunuz. Emniyet çökertilmiş, istihbarat çökertilmiş. Yok, bir zaafiyet… Hukuku askıya alıp uygulamazsanız, kanunları uygulamazsanız, valilere ‘operasyon yapmayın’ talimatı verirseniz asker, polis, jandarmanın elini kolunu bağlarsanız Cumhuriyet savcısını bile koruyamaz hale gelirsiniz.” ifadelerini kullandı.

“YÜKSEKOVA’DA 3 ASKER KAHPECE ŞEHİT EDİLİRKEN NİYE AKREDİTE UYGULAMADIN?”

Davutoğlu’nun sapan, molotof, maskeli kim varsa sonuna kadar gidileceği yönündeki açıklamasına da tepki gösteren Vural, “Elini tutan mı var mı senin? Maskeli bir şekilde fotoğraf veriyor, acaba kim verdiriyor, neden verdiriyor? Cenazede basına akredite uyguluyor. Diyarbakır’da Nevruz mesajı verilmesine ne diyorsun sen? Yüksekova’da 3 asker kahpece şehit edildi, o zaman niye akredite uygulamadın, lanetlemedin? Terör örgütünü çözüm ortağı olarak belirleyenler, siz terör örgütünün propagandasını yapmıyor musunuz? PKK’yı muhatap alanlar, 10 maddelik anlaşma imzalayanlar, terörist başının mesajını okuyanlar, ‘olumlu mesaj oldu’ diyenler, siz kimin propagandasını yapıyorsunuz? Şimdi bunlar, DHKP-C’nin eylemi üzerinden ayıplarını örtmek için gürültü çıkarıyor. Takke düşmüş, kel görünmüştür. Millet; AKP’nin teröre verdiği tavizlerden rahatsızdır, terör örgütü ile yaptığı dansla, ‘ver başkanlığı al özerkliği’ pazarlığından rahatsızdır. Terör örgütü ile yaptığı dansla, yasak aşkı milletten gizleyemezler.” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN ÜLKEDE ELEKTRİKLER KESİLDİ, HAYALDİ GERÇEK OLDU”

Ülke genelindeki elektrik kesintisinin sebebinin hâlâ açıklanmadığını hatırlatan Vural, “80 ilde gün boyu elektrikler kesildi, hayaldi gerçek oldu. Kriz masası kuruyorlar, krizin nerede olduğunu bilmiyorlar, rezalet bir durum. Bu konuda Meclis’e de hiçbir bilgi verilmedi. Bütün bu yaşananlar kurumların çökertilmesinin, parti devletine dönüştürülmesinin sonucudur.” dedi.

“BİZİM RUHUMUZ İNSANIMIZ SAVCININ CENAZESİNDEYDİ”

Davutoğlu’nun, muhalefetin şehit savcının cenaze törenine katılmamasını eleştirmesiyle ilgili de Vural, “Bizim ruhumuz, insanlarımız oradaydı, cenaze bizim cenazemiz. Pilotun cenazesine katılmayıp nutuk atanlar, o zaman neredeydiniz? Biz ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ diyen bir partiyiz. Şehit bizim şehidimiz, teşkilatlarımız orada olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.