DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

MHP’nin İmralı Sözü

MHP’nin İmralı Sözü
28.04.2015
0
A+
A-

Seçim beyannamesi açıklamasını 3 Mayıs Türkçüler Günü’ne bırakan MHP, beyannamesini dört ana eksene oturttu. Çözüm sürecinin sonlandırılması, yolsuzlukla mücadele ile birlikte ön planda olacak.

mhpnin_imrali_sozu_h56056

Seçim beyannamesi açıklamasını 3 Mayıs Türkçüler Günü’ne bırakan MHP’de çalışmalar tamamlandı. MHP’nin seçim beyannamesi, “ekonomi ve sosyal politikalar”, “yolsuzluk”, “güvenlik ve terörle mücadele”, “dış politika” şeklinde dört ana eksene oturtulacak. Çözüm sürecinin sonlandırılması ve yolsuzluklara bulaşan bakanlardan hesap sorulacağı yönündeki vaatler ön planda olacak.
ASGARİ ÜCRET SÖZÜ

MHP, daha önce seçim beyannamelerini açıklayan CHP ve HDP’nin aksine, ekonomi alanında bol keseden atmayacak ve vergi indirimleri ile milletin gönlünü kazanmaya çalışacak. Asgari ücreti yükseltecek olan MHP, asgari ücretliden vergi almayacak. Sosyal yardımlar, “tek çatı” altında toplanacak. Muhtaç durumdaki ailelerin en az bir ferdine iş imkanı sağlanacak.

EKONOMİDE ONARIM

Bahçeli’nin “Bizimle Yürü Türkiye” sloganını ile birlikte açıklayacağı seçim beyannamesindeki vaatlerini, “Milliyetçi Hareket Sözü ve Senedi” ibaresiyle açıklayacak. MHP’nin beyannamesine göre, ekonomide onarım ve toparlanmaya gidilecek. Sıcak paraya ve dış borçlanmaya dayanan ekonomik yapı değiştirilecek. Bağımsız milli bir üreten ekonomi programı uygulamaya konulacak. Ekonomi ayağındaki vaatler şöyle sıralanacak:

HER AİLEYE BİR İŞ

İstihdam olanakları arttırılacak, muhtaç durumdaki ailelerin en az bir ferdine iş imkanı sağlanacak. İş sağlanana kadar halen yürürlükte olan asgari ücretin yarısı kadar “Aile Sigortası Yardımı” ödemesi yapılacak. Öncelik ev hanımlarına verilecek.

BAHÇELİ’NİN DİĞER VAATLERİ

YARDIMLAR TEK ÇATI ALTINDA

Yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından her ne ad altında olursa olsun yapılan yardımlar tek çatı altında toplanarak verilmeye devam ettirilecek. Sosyal yardım miktarı asgari yaşam düzeyi gözetilerek belirlenecek. Konutu olmayan muhtaçlara sosyal konut sağlanacak, konut sağlanamadığı durumda kira yardımı yapılacak.

OTOYOLLAR ÖZELLEŞTİRİLMEYECEK

Köprü, otoyol ve barajlar gibi tesisler özelleştirmeyecek. Ekonomi yönetimi yeniden yapılandırılacak. Ekonomik kurullar kaynak israfına yol açmayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE KURULU

Yolsuzlukla Mücadele Kurulu” oluşturulması öngörülen beyannamede, yolsuzluk yapanların kamuoyuna açıklanarak ifşa edileceği belirtiliyor.

İMRALI GÖRÜŞMELERİ KESİLECEK

MHP beyannamesinin siyasi ayağının ilk maddesini ise ” Çözüm süreci” oluşturacak. Beyannamede; terör suçları için genel, siyasi affın asla gündeme gelmeyeceği, Öcalan’ın örgütü yönetmesinin engellenerek müzakerelere derhal son verileceğinin altı çizilecek.

YENİ ANAYASA

Beyannamede, yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç olduğu vurgusu yapılacak. Temiz yönetim ve siyaset anlayışının hakim kılındığı, demokrasiye aykırı uygulamaların bertaraf edildiği teşebbüs, örgütlenme, temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alındığı bir Anayasa vaat edilecek.

EĞİTİM DİLİ TÜRKÇE

Beyannamede, eğitim dilinin mutlaka Türkçe olacağı ve hiç bir zaman bundan vazgeçilmeyeceği de belirtilecek ve ‘eğitimde yaz boz dönemine son verilecek’ denilecek.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.