DOLAR
8,2747
EURO
10,0747
ALTIN
488,70
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
19°C
İstanbul
19°C
Açık
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Öğretmenlere Uygulanacak Rotasyon Yönetmeliği Yandaşı Kayırmak İçindir

Öğretmenlere Uygulanacak Rotasyon Yönetmeliği Yandaşı Kayırmak İçindir
27.04.2015
0
A+
A-

Büyükataman: “Öğretmenlerimizin tayin isteme iradesi ellerinden alınmış bulunmaktadır. Evini barkını, evladının okulunu, hayatının düzenini buna göre ayarlayan öğretmenimiz şimdi kilometrelerce uzağa sürüklenmekle karşı karşıyadır.” 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Öğretmenlere Uygulanacak Rotasyon Yönetmeliği’ni eleştirdi. Büyükataman, “Yönetmelik muğlak ifadelerle doludur. Yandaşlık, sarı sendikacılık alıp başını gidecektir. Bu rotasyon yandaşı kayırmaktan, yeni yandaşlar meydana getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Kurumların kanunlarla yönetildiğini unutan siyasi iktidar, gücü eline alarak memurumuza karşı bir sopa olarak kullanmak istemektedir.” dedi.
 
İsmet Büyükataman’ın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:
 
“ÖĞRETMENLERİMİZİN TAYİN İSTEME İRADESİ ELLERİNDEN ALINMIŞ BULUNMAKTADIR”
 
AKP, iktidara geldiği günden beri başarısızlık destanları yazdığı hâlde “duble yollar”a indirgediği başarı masalları anlatmaktadır. 
 
Devletin peşkeş çekilecek ekonomik değeri kalmayınca çöken Türkiye ekonomisinden tutun da ilaç ve doktor sıkıntılarının yaşandığı sağlık sektörüne; oradan delik deşik edilen sınırlarımıza, yerle bir olmuş iç güvenliğimize; oradan uluslararası sahada ayaklar altına serilen itibarımıza ve en nihayetinde hiçbir millîliği kalmayan ve hatta eğitim-öğretimin de geçen zaman içerisinde yok edilme derecesine getirildiği Milli Eğitim’e kadar her alanda ülkemiz bir çöküntü içerisindedir.
 
Asgari ücretli vatandaşlarımız, emeklilerimiz banka kredileriyle ayakta dururken sadaka zamlarla maaşları eriyen memurumuzun durumu da çok farklı değildir. Bu da yetmezmiş gibi memurumuzun iş garantisine göz dikilmiş, eğitimde taşeronlaşmanın önü açılması seçimden sonraya bırakılmıştır.
 
24 Kasımlarda boş vaatlerle ve fedakârlık masallarıyla avutulmak istenen öğretmenimizin şimdi de çalıştığı kurumdan zorla gönderilmesi gündeme gelmiş ve içler acısı bir yönetmelik yayınlanmıştır. 
 
Geçtiğimiz hafta içerisinde yayınlanan bu Rotasyon Yönetmeliğine göre öğretmenlerimiz aynı eğitim-öğretim kurumunda 8 yıldan fazla çalışamayacak, zorunlu yer değişikliğine tâbi tutulacak. Kademeli olarak 12 yıldan başlanacak olan bu garip uygulama bir kargaşaya sebep olacaktır.
 
Öğretmenlerimizin tayin isteme iradesi ellerinden alınmış bulunmaktadır. Evini barkını, evladının okulunu, hayatının düzenini buna göre ayarlayan öğretmenimiz şimdi kilometrelerce uzağa sürüklenmekle karşı karşıyadır.
 
“’YANDAŞLIK, SARI SENDİKACILIK ALIP BAŞINI GİDECEKTİR”
 
Yönetmelik muğlak ifadelerle doludur. Valiliklerce belirlenecek olan ilçe gruplamaları sorunu daha da büyütecek ve öğretmenlerimiz özellikle büyükşehirlerde 50-60 kilometre yol gitmeye mecbur bırakılabilecektir.Küçük il ve ilçelerimizde özellikle meslek öğretmenleri için tercih edilecek yeterli kurum bulunmaması gibi sorunların ise nasıl giderileceği hâlâ gizemini korumaktadır.Tercihlerine yerleşemeyen öğretmenlerin res’en atamalarının gerçekleştirilecek olması durumu daha da vahimleştirmektedir. 
 
Yandaşlık, sarı sendikacılık alıp başını gidecektir. Kurumların kanunlarla yönetildiğini unutan siyasi iktidar, gücü eline alarak memurumuza karşı bir sopa olarak kullanmak istemektedir.
 
Öğretmenlerimizi birbirine düşürmek gibi bir gayeyi de barındıran bu rotasyon saçmalığı konusunda kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir. Yıllarca mahrumiyet bölgelerinde çalışmak zorunda bırakılan öğretmenlerimiz üzerinden bu saçmalık halkımıza anlatılmalıdır. Bu rotasyon yıllarca Hakkâri’de çalışan Sınıf Öğretmenimizi Bursa’ya getirmek için değildir. Bu rotasyon yıllardır Ankara’nın diğer ucunda yer alan Şereflikoçhisar’da çalışmak zorunda bırakılan branş öğretmenimizi Çankaya’ya, Yenimahalle’ye getirmek için değildir. Yönetmelikte de buna dair maddeler yoktur. Bu rotasyon yandaşı kayırmaktan, yeni yandaşlar meydana getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.
 
“TÜRK MİLLETİ ÇARESİZ DEĞİLDİR”
 
Kaldı ki bu yönetmeliğin seçimlerden sonra yeniden değiştirilip okul idarecilerine yapıldığı gibi “Öğretmen 4 yılda bir yer değiştirir.” Yahut “İlçelerde oluşturulacak komisyonlarda yeterli puanı alamayan öğretmen 4 yılda bir yer değiştirir.” gibi bir hâle bürünmeyeceğinin garantisi yoktur. Daha da öteye gidecek olursak“Öğretmen her 10 yılda bir iller arası rotasyona tâbi tutulur.” denmeyeceğinin garantisi var mıdır?
Kıymetli meslektaşlarıma yer değiştirme iradesini iktidara vermemesi gerektiği konusunda ikazda bulunmak istiyorum. 800 bini aşkın öğretmenizi ve ailelerini; öğretmen olmak için üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimizi; evlatlarımızın mutlu, huzurlu öğretmenlerimiz tarafından okutulmasını isteyen velilerimizi bu zulme karşı çıkmaya davet ediyorum.
 
Öğretmenlerimiz, gençlerimiz, velilerimiz AKP baskısına ve zulmüne baş eğmek zorunda değildir. Türk milleti çaresiz değildir. Milliyetçi Hareket Partisi iktidara kadrolarıyla hazırdır. Diyoruz ki gelin rotasyon denen saçmalığı hep birlikte AKP ile birlikte sandığa gömelim.
 
Öğretmenimizin ihtiyacı olan şey rotasyon değil önce ellerinden alınan itibarının iadesidir. İş güvencesinin elinden alınmak istenmesidir. Sadaka zamlara son verilip enflasyon canavarına yem edilmemesidir.Eşinden ayrı illerde, ilçelerde çalışmak zorunda bırakılmamasıdır. Yüksek lisans, doktora hakkının gasp edilmemesidirEk göstergenin 3600’e çıkartılmasıdır. 3 kuruş emekli aylığına mahkûm edildiği için emekli olamaması sorununun giderilmesidir. Stajyer öğretmenin adaylığının kaldırılması için sendikal ve siyasi baskıya maruz bırakılmamasıdır. Öğretmenlerin ve idarecilerin sarı sendika eliyle ve AKP ilçe yönetimlerinin baskısına maruz kalmamasıdır. İktidarın temsilcileri tarafından “Az çalışıp çok para istiyorlar.”,“Öğretmene zam verirsek diğer memurlara haksızlık olur.”“Öğretmene zam verirsek bunun faturasını asgari ücretle çalışanların/diğer memurların/vatandaşın sırtına yüklemek zorunda kalırız.” gibi tahkir edici ve öğretmeni hedef gösterici rezilce ifadelere maruz kalmamaktır. 
 
Öğretmenimizin sorunu branş branş daha da artmaktadır. Milliyetçi Hareket tüm bu sonların farkındadır ve bu sorunları çözecek kudrete ve kadroya sahiptir.
 
Aziz Türk Milleti ve Kıymetli Öğretmenlerimiz!

İşi ehline veriniz, kutsal sözünün ışığında sizi bizimle, Milliyetçi Hareket’le yürümeye davet ediyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.