DOLAR
8,2970
EURO
10,0759
ALTIN
489,80
BIST
1.445
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
21°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

TÜRKAV’dan Papa’ya tepki

TÜRKAV’dan Papa’ya tepki
16.04.2015
0
A+
A-

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, Papa’nın sözde soykırım iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.

 

Yazılı basın açıklaması yapan Kuru şunları kaydetti:

HaberRes_41584.jpg.pagespeed.ce.ZvH-Bp6CvQ

“Her yıl özellikle Nisan ayında Ermeni Lobisinin çığırtkanlığıyla tarihi belgelere dayanmayan “soykırım” safsatası bir başka anlayışla gündeme taşınmıştır.

 

Diasporanın etkisinin görüldüğü bilinen inkâr yasası, büyük felaket, soykırım gibi, siyasi anlayışlarla tarihçilere bırakılmayan bu lobi çalışmalarına Hıristiyanlığın Papasının da ayinle katılması yüzüncü yılın da arzularına cevap olacak mıdır?

 

Daha önceki değerlendirmelerimizle ve TÜRKAV olarak yapılan basın acıkmalarımızla özellikle Diasporanın ortaya koymaya çalıştıkları çarpık tarih anlayışları ve Türk Milletinin tarihi geçmişine olan sözde iddiaları yok sayılmaktadır.

Tarih bilinci değiştirilmiş, Türk kimliğiyle barışık olunamamış, Türk İslam gerçeğini onaylamamış olan lobi anlayışlarının var olan tarihi gerçeği yok saymaları mümkün olabilecek midir?

 

Tarihin akışını, medeniyetin ilerlemesini temin eden önemli özelliklerin başında hiç şüphesiz yaşanan coğrafya vardır. Buradan da tarihe kısaca bakarken Türk milletinin tarihinde geçmişte de benzer çalışmalar görülebilmektedir. Türklerin tarihini sona erdirmek adına dünyada özel çalışmaları olduğu anlaşılan Hıristiyan dünyasının papası 1915 olaylarında yaptığı ayinde 100. yılı olarak nitelenen soykırımı kullanması papalığın neden ilk uygulaması olmuştur.

 

Osmanlı Devletini parçalamak için her yolu deneyenlerin tarihteki uygulamalarından birkaçını paylaşmakta fayda mülahaza ediyorum; O dönem, Osmanlı’da Türk olmayan halklara her türlü imkân sunarak devlete isyan ettirilmeye çalışıldığı, Müslümanların İslamiyet’i gerilettiği ve hilafetin kurtarması gibi çalışmalarıyla başkaldırıya davet etmemişler miydi?

 

Papalığın ve Papanın dünya Hıristiyanlığı adına Osmanlı Türk milletine haksızca ve tarihi belgelere dayanmayan hissiyatla değerlendirilmede bulunmasına; kuruluşundan yıkılışına kadar hükmettiği üç kıtada yüz milyonu aşkın belge ve defteri muhtevi arşiviyle ilgilenmesini hatırlatıyoruz.

Haçlı seferleri olarak tarihte yer alan ve Papalığın hedeflediği Ortadoğu saldırılarının Sultan Alparslan’la durdurulduğunu hatırlatıyoruz.

Bu gün, bu coğrafyada Müslümanların, Türklerin yurtlarından atılarak hayat haklarının elinden alınmasına, Trabzon’da da çokça görülen üzüldüğümüz bebek, çocuk, yaşlı ve genç insanların, insan hakkına, dini anlayışı adına, barış adına çalışma yapmasını ve kınamasını hatırlatıyoruz.

Türkiye’ye yaptığı ziyaretinde barıştan bahsederek alışılmış anlayışları yerine tarihle yüzleşmelerini hatırlatıyoruz.

Her yıl nisan ayında dünyanın önüne gelme gayretinde olan samimiyetsiz Ermeni lobisinin baskısı ile tarihi gerçekler değiştirilebilir mi?

 

Papa Francisco bu ayinde yaptığı konuşmasını Nisan 2015’te, sözde soykırımın yüzyılında yaparak tarihi hakikatleri neden yok saymıştır?

“Hepimiz Ermeniyiz” sloganını insanlarımıza lanse etmek isteyen bazı aydın ve yazarların Milletin değerlerinin, tarihin ana unsurlarından biri olduğuna, hem yapıcı, hem de sürdürücü bir unsur olarak görüleceğine bakmalarını ve papanın ilk kez soykırımı telaffuz etmesinin tarihi gerçeklerle görülmesi gerekmektedir.

Türklerin tarihi geçmişine bakılması ile bugün de dünya medeniyet tablosunu görerek analiz etmek durumu yok mudur?”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.