https://www.upscalerolex.to/ fuses 16 or more advanced things about difficult pieces .

ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
13,5865
EURO
15,2425
ALTIN
791,63
BIST
1.947,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
7°C
İstanbul
7°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Çok Bulutlu
6°C
Cumartesi Çok Bulutlu
6°C
Pazar Az Bulutlu
8°C
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C

MHP’DE KONGRE SÜRECİ DURDURULDU

MHP’DE KONGRE SÜRECİ DURDURULDU
29.04.2016
0
A+
A-

Kayyum kararlarına ihtiyati tedbir konuldu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk: Gemerek ve Tosya’da çılan davalarda 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadiğı kayyumların aldığı kararlara ihtiyati tedbir kararı kondu.MHP Tüzük Kurultayı için Yargıtay Yürütmeyi Durdurma Kararı Verdi…

HaberRes_49910

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk: Gemerek ve Tosya’da çılan davalarda 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadiğı kayyumların aldığı kararlara ihtiyati tedbir kararı kondu.MHP Tüzük Kurultayı için Yargıtay Yürütmeyi Durdurma Kararı Verdi…

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, mahkemenin kurultay sürecini tedbiren durduğunu açıkladı..
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Gemerek ve Tosya’da açılan davalarda Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin atadığı kayyum heyetinin kararlarına ihtiyati tedbir konulduğunu duyurdu.

MHP’de 15 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan olağanüstü kongre süreci mahkeme kararıyla tedbiren durduruldu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın NTV canlı yayınından kararla ilgili şunları söyledi:

12. sulh hukuk mahkemesinin kararının uygulanamaz olduğunu ve temyiz edeceğimizi ifade etmiştik. Bizim meri hukukumuza göre bu müracaattan sonra sürecin beklenmesi gerekirdi. Yargıtay kararı ortaya çıkamadan herhangi bir kongre çağrısı olmaması gerekirdi.

Malum kayyum heyeti kendileri tarih tespit etmek ve yargıya da uymayacak bir şekilde bu karar uygulamaya yani kongreyi toplamaya çalıştılar.

İki ayrı ama birbirini doğrulayan karar alındı. Birincisi infazın tedbiren durdurulması ikincisi de çağrı heyetinin 15 Mayıs ile ilgili çağrısını iptal ediyor. Olağanüstü kongre çağrısını tedbiren durduruyor.

MAHKEME MHP’DE “KORSAN KONGREYE” DUR DEDİ
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Asliye Hukuk Mahkemeleri tarafından, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadığı sözde kayyum heyetine ihtiyati tedbir konulduğunu bildirdi.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, MHP’deki olağanüstü kongre sürecine ilişkin “Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından, kayyım heyetinin yetkileri ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, kararın kesinleşmeden uygulanamayacağı tespit edilmiş, kongre çağrısı da dahil olmak üzere bütün i?şlemler ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş ve ayrıca Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararının infazı Yargıtay incelemesi sonuna kadar ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuştur” dedi.
Öztürk, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 8 Nisan’da Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesince MHP Büyük Kurultayı’nın tüzük değişikliği gündemiyle olağanüstü toplantıya çağrılması konusunda 3 kişilik kayyım heyetinin görevlendirildiğini hatırlattı.
Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararı hakkında parti genel merkezince Yargıtay 18. Hukuk Dairesine temyiz başvurusunda bulunulduğunu belirten Öztürk, bu nedenle Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin bahse konu kararının henüz kesinleşmediğinin altını çizdi.
Öztürk, daha önce de genel merkezce yapılan basın açıklamalarıyla vurgulandığı üzere Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararının, Türk Medeni Kanunu’nun 75/2’inci maddesi uyarınca verildiğini, HMK 367/2’inci maddesi uyarınca da kesinleşmeden uygulanmasının mümkün olmadığını kaydetti.
“BUGÜN İTİBARIYLA BİRÇOK BAŞVURU GERÇEKLEŞTİ”
Kararın henüz Yargıtay incelenmesinden geçerek kesinleşmediği için Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesince atanan kayyım heyetinin görevinin de başlamadığını savunan Öztürk, şöyle devam etti:
“Ancak tüm bu hukuki gerçeklere rağmen kayyım heyeti tarafından 15 Mayıs 2016 tarihinde büyük kurultayın toplanacağı kamuoyuna duyurulmuş ve de partimiz delegeleri ‘korsan kongre’ye davet edilmiştir. Nitekim, Milliyetçi Hareket Partisini henüz hiçbir yetkisi olmadan Büyük Kurultay’a davet etmek teşebbüsünde bulunan kayyım heyetinin kaos yaratma girişimi, birçok üst kurul delegemiz tarafından tepkiyle karşılanmış ve genel merkezimize ulaşan onlarca üst kurul delegesi, bu hukuksuz duruma karşı Anayasa’nın 36’ıncı maddesine dayalı olarak hukuki mücadele başlatmak istediklerini ifade etmişlerdir.”
Oktay Öztürk, aynı zamanda partinin çeşitli kademelerinde yönetici durumunda bulunan ve üst kurul delegesi sıfatı taşıyan mensuplarının, bulundukları il ve ilçelerdeki asliye hukuk mahkemelerine başvurulara başladıklarını ve bugün itibarıyla birçok başvurunun gerçekleştiği bilgisinin kendilerine ulaştığını bildirdi.
Bu başvurular neticesinde, şu an kararı verilmiş ve genel merkeze ulaşmış 2 mahkeme kararının bulunduğunu vurgulayan Öztürk, şunları söyledi: “Nitekim Tosya İlçe Başkanımız ve aynı zamanda üst kurul delegemiz bulunan Muvaffak Etyemez tarafından kayyım heyeti aleyhine açılmış bulunan muarazanın önlenmesi davası neticesinde, Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ve yine Sivas ili Gemerek ilçesi teşkilat başkanımız ve üst kurul delegemiz Sayın Erdal Genç tarafından, kayyım heyeti aleyhine açılmış bulunan muarazanın önlenmesi davası neticesinde, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından; kayyım heyetinin yetkileri ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, kararın kesinleşmeden uygulanamayacağı tespit edilmiş, kongre çağrısı da dahil olmak üzere bütün işlemler ihtiyati? tedbir yoluyla durdurulmuş ve ayrıca Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ni?n kararının infazı Yargıtay incelemesi sonuna kadar ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuştur.
Bu iki karara ek olarak yine 3 üst kurul delegemiz tarafından bir ilimizde yapılan benzer başvuru üzerine, 3 ihtiyati tedbir kararının daha verilmiş bulunulduğu ve de basın toplantısı aşamasında henüz tebliğ işlemlerinin tamamlanmamış olması nedeniyle genel merkezimize ulaşmadığı üst kurul delegesi arkadaşlarımızca ifade edilmiştir.”
“İHTİYATİ TEDBİR KARARLARININ SAYISI ARTARAK DEVAM EDECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR”
Oktay Öztürk, bu kararların bugüne kadar MHP Genel Merkezince ifade edildiği üzere, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararının kesinleşmeden uygulanamayacağını teyit etmiş olduğu gibi, kayyım heyetinin yasal olmayan teşebbüslerinin de yargı organları eliyle durdurulması anlamına geldiğini belirtti.
Dün ve bugün, genel merkezden bu konuda hukuki yardım talebinde bulunan üst kurul delegeleri sayısının yaklaşık olarak 100 civarında olduğu, 60 üst kurul delegesine de bu konuda genel merkez hukukçularınca yardımda bulunulduğunu dile getiren Öztürk, “Pazartesi gününden itibaren çok sayıda üst kurul delegemiz de bu hukuksuzluk karşısında kayyım heyeti aleyhine davalar ikame etmeye devam edecektir. Şu an için 5 olan ihtiyati tedbir kararlarının sayısının, önümüzdeki hafta artarak devam edeceği düşünülmekte olup, genel merkezimize ulaşan mahkeme kararları basınla ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.” diye konuştu.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.