ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
22°C
İstanbul
22°C
Gök Gürültülü
Pazar Az Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
ÜÇ HİLAL'İN HİKAYESİ Ahmet B. Karabacak

Teröre Bulaşanların Aciliyetle Dokunulmazlıkları Kaldırılmalı

Teröre Bulaşanların Aciliyetle Dokunulmazlıkları Kaldırılmalı
13.04.2016
873
A+
A-

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Erdem, “MHP’nin tavrı belli. Şu an ülkemizde en büyük sorun terör. Terörle mücadele ederken öncelikle teröre bulaşan kişilerin aciliyetle dokunulmazlıkları kaldırılmalı ki burada HDP grubu kast ediliyor. Kaldırıldıktan sonra gereğinin yapılması konusunda beyanlarımızı verdik.” diye konuştu.
 malatyali-arzu-erdem-mhp-adayi-milletvekili-secildi_18c62bd5f46f80483b0a
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.
Doğum öncesi sigorta girişi olmayan annelerin doğum borçlanmasını yapamadığını belirten Erdem, “Bu da özellikle ileri yaşlarda doğum borçlanması yapamadıkları için emekli olamamalarını getirmekte.” dedi.
Doğum borçlanmasının ülkemizin sosyal güvenlik sisteminde düzenlenmiş bulunan hizmet borçlanması türlerinde biri olduğunu anlatan Erdem, “Normal koşullarda çalışılmayan günler kişinin emekliliğine yarar şekilde gün kazandırmazken, borçlanılan süreler emeklilik açısından sanki çalışılmış gibi değerlendirilmekte ve gün kazandırmaktadır. 5510 sayılı kanunun 41. maddesine göre kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için doğumun ilk sigortalı olan tarihten sonra meydana gelmesi gerekmekte. dolayısıyla kadınlar iye girmeden önce yaptıkları doğumlar nedeniyle çalışma hayatında ayrı kaldıkları süreyi borçlanamamakta. Ancak erkekler sigortalılık öncesinde askerlikte geçen süreleri borçlanabilmekte.” diye konuştu.
Askere gitmeden önce sigortalı olmayanların istedikleri zaman askerlik borçlanması yapabilme hakkına sahip olduğunu anlatan Erdem, şöyle konuştu: “Sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar ve sigortalı olmadan önce askerlik görevini yerine getiren erkekler borçlanmadan yararlanabiliyorken iş hayatına çocuğunu doğurduktan sonra başlayan kadınlarımız annelerimiz bu borçlanmayı gerçekleştirememekte. bu durum kadın erkek eşitliği önünde engel oluşturmaktadır. aynı zamanda anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. bu sorun iktidar partisinin 14 seneden beri çözemediği anneleri ağlattığı, anneleri yalvarttığı, annelerimiz sorunlu hale getirdiği en önemli aslında her konuda torba yasada görüşülüyorken her konu ile alelacele bir takım yasalar çıkarılıyorken bu konu her nedense zafiyet olarak karşımızda durmakta ve bizler muhalefet partisi olarak bunun çözümü ile ilgili annelerimizde birlikte aylardan beri mücadele etmekteyiz. konuyla ilgili verdiğimiz kanun teklifleri ve yaptığımız çalışmalar cevapsız kaldı. Burada önemli olan sigorta öncesi doğumları borçlanıp emekliliği önündeki engelleri kaldırmak isteyen mağdur anneler 50-60 yaş aralığındadır. kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürmeyi hedefleyen annelerimiz bu yaştan sonra zor şartlarda çalışmakta ve maalesef kendi yaşlarına uygun bir iş bulamamakta. annelerimizin bu haklı taleplerine çözüm bulmak bizlerin elinde. ancak her konuda yasa değişikliğini yapılırken bu konuda yapılmamaktadır.”
Bir gazetecinin, “Dokunulmazlıklarla ilgili AK Parti teklifini verdi. Başbakan Davutoğlu’nun ‘Kimin mahkemelerden korkmadığı genel kurulda görülecek, muhalefetin tavrını göreceğiz’ dedi. Sizin AK Parti teklifi ile ilgili tutumunuz ne olacak?” sorusuna Erdem şu cevabı verdi: “MHP’nin bu konuyla ilgili en başından beri özellikle üniter yapımızı, terörü destekleyenler, teröre yardım ve yataklık edenlerin bunu söylem ve fiilleriyle ortaya koyanların dokunulmazlıklarının acilen kaldırılması konusunda hem genel başkanımızın, hem de grup başkanvekillerimizin açıklamaları oldu. Burada önemli olan gerçekten bunun samimiyetle AK Parti tarafından yapılıp yapılmayacağını şöyle göreceğiz. HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmaktı amaç daha sonra konu farklı mecralara çekildi. İnşaallah bu konuda suya yazı yazılmaz. dokunulmazlıklar sürekli gündeme gelip bir şekilde kaldırılmaz. Milletimiz bu avuntu ile inşallah aldatılmaz. MHP’nin tavrı belli. Şu an ülkemizde en büyüt sorun terör. Terörle mücadele ederken öncelikle teröre bulaşan kişilerin aciliyetle dokunulmazlıkları kaldırılmalı ki burada HDP grubu kast ediliyor. Kaldırıldıktan sonra gereğinin yapılması konusunda beyanlarımızı verdik. Teklifi görmemiz gerekiyor. Henüz gelmediği için şu an konuşmak doğru olmaz. Gördükten sonra grup olarak kararımızı alıp grup olarak kararımızı icra edeceğiz.”
“Dün CHP genel başkan yardımcılarından biri Türk askerini İsrail askerine benzetti bu konuda neler söylersiniz?” sorusuna Erdem, “Askerimiz ve polisimiz üzerinden yapılacak hiçbir söyleme ben yorum bile yapmıyorum. Hepsi benim için kutsal ve yiğit. Bugün çok zor koşullarda ülkemiz için çok büyük fedakârlıklar yapıyorlar. Biz MHP olarak hem askerimizin hem de polisimizin koşulsuz yanındayız. Hiçbir benzetme yapmayız. onlar görevlerini yapıyor ve bu görevlerini yaparken çok zor koşullarda mücadele ediyorlar. yarınlarını da tehdit altına sokarak bu mücadeleyi yapıyorlar.” şeklinde konuştu.
MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, MHP kurultayının 2018 yılının Mart ayında yapılacağını düşündüğünü belirtti.
Erdem, bazı kadınlarla birlikte Mecliste düzenlediği basın toplantısında, doğum öncesi sigorta girişi olmayan annelerin doğum borçlanması yapamasının emeklilik yaşında sorunlara yol açtığını söyledi.
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre kadınların sigortalılık tarihinden sonra doğum yapması halinde borçlanabildiğini, erkeklerin de askerlik borçlanmasından yararlandığını anlatan Erdem, bu durumun Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.
Torba yasalarda birçok düzenleme yapıldığını, iktidarın her konuda alelacele yasalar çıkardığını belirten Erdem, “İktidar partisi 14 yıldır bu sorunu çözemedi. Annelerimizi ağlattı, yalvarttı.” diye konuştu.
Erdem, sigortalılığı başlamadan doğum yapan annelere borçlanma hakkı getirilmesiyle ilgili verdikleri kanun teklifleri ve bu konudaki çalışmalarının karşılıksız kaldığını söyledi. Sigortalılık öncesi doğumlarını borçlanmak isteyen mağdur annelerin 50-60 yaş aralığında olduğunu vurgulayan Erdem, “Kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürmeyi hedefleyen annelerimiz, bu şartlardan sonra zor şartlarda çalışmakta, kendilerine uygun iş bulamamaktalar.” ifadesini kullandı.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdem, AK Parti’nin, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliği teklifiyle ilgili tutumlarının ne olacağının sorulması üzerine, MHP’nin terörü destekleyen, teröre yardım ve yataklık edenlerin dokunulmazlıklarının acilen kaldırılması hakkındaki tavrının bilindiğini belirtti.
Amacın HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması olduğuna işaret eden Erdem, “Bunun AKP tarafından samimiyetle yapılıp yapılmadığını göreceğiz. İnşallah bu konu suya yazılmaz, dokunulmazlıklar sürekli gündeme gelip bir şekilde kaldırılmaz, milletimiz inşallah aldatılmaz.” dedi.
Erdem, teklifi gördükten sonra grup olarak kararlarını alacaklarını ve icra edeceklerini bildirdi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözlerini kadın milletvekili olarak nasıl değerlendirdiği sorulan Erdem, “Siyasette temiz dil kullanılması önemli. Bu tarz konuşmaları doğru bulmuyorum.” dedi.
Arzu Erdem, MHP’deki olağanüstü kurultay tartışmalarıyla ilgili bir soruya, “Liderimiz partimizin başında. Kurultayın bana göre de 2018 Mart ayında olacağını düşünüyorum.” cevabını verdi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.