DOLAR 32,5426 % -0.04
EURO 35,0392 % 0.44
STERLIN 40,8793 % 0.57
FRANG 35,6397 % 0.18
ALTIN 2.436,60 % 0,55
BITCOIN 63.504,71 -4.431

ÜLKÜCÜLER MHP’Yİ MAHKEME KAPILARINDA KURMADI Kİ KAYBETSİN

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ÜLKÜCÜLER MHP’Yİ MAHKEME KAPILARINDA KURMADI Kİ KAYBETSİN

ÜLKÜCÜLERİN TESLİM EDECEĞİ PARTİLERİ YOKTUR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin,  ”Bütün ümidini mahkemeye bağlayan ve dış destekle amaçlarına ulaşacaklarını zannedenler şunu çok iyi bilsinler ki, Ülkücüler MHP’yi mahkeme kapılarında kurmadığı gibi, orada kaybetmeyecektir” dedi.

HaberRes_49525

” C-5’lerin ve 12 Eylül mahkemelerinin yıkamadığı Ülkücü Hareket’in, şimdi federasyoncuların ya da paralelcilerin taşeronlarına teslim olacağını sananlar yanıldıklarını anlayacaktır” diyen Çetin, ”Milliyetçi Hareket Partisi, Ülkücülerindir. Kan, can ve terleriyle var ettikleri partilerine zorla girmeye, ele geçirmeye çalışanlara asla müsaade edilmeyecektir” açıklaması yaptı

 

Çetin, ”Ülkücü Ülkücünün kardeşidir ve hiç kimsenin kişisel ikbali ve siyasi hesapları için kardeşler arasına düşmanlık tohumları ekilmesi oyununa fırsat verilmemelidir. Ülkücüler, birbirlerine olduğu kadar, partilerine ve davalarına da sahip çıkacaktır. MHP’nin başarısı için çalışmak yerine başarısızlık edebiyatıyla camiada ikilik çıkaranlara, Ülkücülerin teslim edeceği partileri yoktur” dedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili

Şefkat Çetin, ”Milliyetçi Hareket Partisi hakkında Sulh Hukuk Mahkemesi bir karar verdi. Tek hâkimli bu mahkemenin verdiği kararın hukukiliği tartışılır ancak siyasi bir karar olduğu kesindir.

6 milyona yakın seçmenin oyunu almış Milliyetçi Hareket Partisi gibi bir büyük siyasi organizasyonun kendi iç işleyişine Sulh Hukuk Mahkemesinin müdahale etmesi yeni tartışmaları beraberinde getirecektir. Partilere yargı yoluyla karışmanın doğuracağı sonuçlar, Türkiye’de siyasetin bağımsızlığına zarar verecektir. Siyasi partilerin muhatabı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesidir. 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, verdiği zorlama kararla yetkisini aşmış ve açıkça siyasetin içine girmiştir. Hukuki dayanaktan yoksun ve politika kokan bu kararın Yargıtay’da hukuken bozulacağından şüphemiz yoktur” açıklaması yaptı.

 

Çetin, ”Türkiye’deki hukuk sisteminin nasıl işlediği yakın örnekleriyle bilinmektedir; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyorum” sözleri ve AKP’li Ensarioğlu’nun “Yargı da bizde, yürütme de bizde, yasama da bizde” itirafları yargının durumunu açıkça ortaya koyarken, MHP hakkında verilen kararın şaşırtıcı bir yanı yoktur.

 

Bizleri şaşırtmayan bir başka gerçek; MHP’nin Saray’la anlaşarak çıkacak karara etkide bulunacağı tezviratlarını yayanların, lehlerinde karar çıkınca Mahkemeyi alkışlayacak kıvraklıklarıdır. Demek ki Mahkeme üzerinde iddia ettikleri gibi bir siyasi vesayet varsa bile bu MHP yönetiminin lehine değil aleyhine kullanılmıştır. Bu durumda belli çevrelerle anlaşan ve işbirliği yapanların kimler olduğu aklıselim sahibi Ülkücülerce gayet net görülmüştür. Türkiye’de siyaseti dizayn edenler, muhalif görünümündeki görevlilerine MHP’nin kapılarını açacak çilingir hizmetini hukuki kılıfla devreye sokmuştur” dedi.

 

 

”MHP BÜYÜK BİR KUŞATMA İLE KARŞI KARŞIYADIR”

 

Çetin, şunları söyledi: ”Cumhuriyetimizin kurucu felsefesi Türk milliyetçiliğinin siyasi organizasyonu Milliyetçi Hareket Partisi, milli ve üniter devletten yana duruşu nedeniyle kurulduğu günden bu yana her zaman operasyonlara maruz kalmıştır. 1980 öncesi Türkiye’deki komünist tehlikenin öncelikle Ülkücüleri tehdit etmesi, 12 Eylül’ün en fazla MHP kadrolarını dağıtmaya odaklanması, her şeye rağmen derlenip toparlanan Hareket’in rahat bırakılmayarak 27 Aralık 1992’deki Söğütözü Kurultayında MHP’yi Türkeş’in elinden alarak Ülkücüleri iki partiye bölme girişimleri, başarılamayınca derhal bir başka ekibi partiden kopararak camianın birliğinin bozulması, 1995’te partinin ANAP-DYP’ye pazarlanarak Meclis dışında bırakılması gibi sayısız tezgâhlar eksik olmamıştır. Rahmetli Alparslan Türkeş’e olduğu kadar Devlet Bahçeli’ye karşı da defalarca denenen MHP’yi misyonundan uzaklaştırma girişimleri, Ülkücülerin kararlı duruşlarıyla hiçbir zaman amacına ulaşamamıştır. Ülkücü Hareket’in halef selef iki büyük lideri Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli Türk milletinin son kalesi MHP’nin çizgisini korumasını bilmişlerdir.

 

Türk milletinin sorunlarla karşı karşıya olduğu bütün zamanlarda olduğu gibi, bugün yine MHP büyük bir kuşatma ile karşı karşıyadır. Etnik ayrıştırma siyaseti ve bölücü terör tehdidi Türkiye’ye beka sorunu yaşatırken, bütün oyunları bozabilecek bir misyona sahip MHP’yi milliyetçi çizgisinden uzaklaştıracak girişimler hız kazanmıştır.

 

MHP’de başlatılan değişim talebi, son yıllarda Türkiye’de milli devlete karşı yürütülen değişim sürecinin bir devamıdır. Türkiye dönüştürülürken, direnç kaynakları da tasfiyeye tabi tutulmakta, kurumsal kimliğin taşıyıcı kolonlarının değiştirilmesi hiç olmazsa yıpratılması amaçlanmaktadır. Değişimcilerin MHP’nin kapısına dayanmasından önce, Türkiye’nin dönüştürülmesi amacıyla AKP iktidarları eliyle pek çok adım atılmıştır. “Yeni Türkiye” sloganlarıyla milletimizin uyutulduğu yıllar boyunca, Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısı en büyük tehditlere açık hale gelmiştir. Başta orduya, polise, askere, yargıya olmak üzere neredeyse bütün devlet kurumlarına ve milli kuruluşlarımıza bu süreçte diz çöktürülmüştür. Bu süreçte küresel güçler ülkemiz ve bölgemizdeki emellerini gerçekleştirmek için iktidar partisinin yanı sıra muhalefeti de dönüştürülmeye başladığında, kervana ilk CHP dâhil olmuş, Atatürk’ün yolundan gitmek yerine “Yeni CHP” adıyla kuruluş ilkelerini rafa kaldırmıştır. AKP’nin “Yeni Türkiyesi” ile “Yeni CHP” tasarımının eksik parçası olan “Yeni MHP” projesi ise uzun süredir kullanıma sunulmak üzere siyaset tezgâhında ilmik ilmik işlenmektedir.

 

”MHP’Yİ MAHKEME KAPILARINA KADAR SÜRÜKLEYEREK KABUL ETTİRİLMEK İSTENEN ŞEY, TÜRKİYE’Yİ YOK OLUŞA SÜRÜKLEYECEK İHANET PROJESİNE ORTAK OLMASIDIR”

AKP’nin lokomotifliğini yaptığı, CHP’nin arka planda desteklediği ve esasında HDP’nin temsil ettiği zihniyete hizmet eden “Yeni Türkiye”, ülkemizi çok etnikli, çok dilli federal bir yapıya dönüştürme projesinin adıdır. Etnik kimlik siyasetiyle ülkeyi yönetenler sayesinde, Türkiye kendisine dayatılan toplumsal ayrışma, çözülme ve kargaşa programına esir edilmiş vaziyettedir. Ülkemizin toplumsal huzurunu, milli birlik bütünlüğünü ve devlet bekasını yok etmeyi amaçlayan bu ihanet projesine ortaklık yapmayan, karşı mücadele içerisinde olan MHP’den başka büyük bir siyasi güç ne yazık ki kalmamıştır. MHP’yi mahkeme kapılarına kadar sürükleyerek kabul ettirilmek istenen şey, Türkiye’yi yok oluşa sürükleyecek ihanet projesine ortak olmasıdır.

 

Varoluş gayesi Türkiye’yi ve Türk milletini ilelebet yaşatma ülküsü olan Türk milliyetçiliği fikir sistematiğinin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin milletimize karşı yapılan hiçbir ihanete ortak olması ya da göz yumması mümkün değildir. Milli bir fikre ve vicdana sahip olmanın ilk şartı, Türkiye’yi ve Türk’ü savunmaktır. Türkiye’de etnik ve mezhep ayrıştırması uygulanmasına karşı çıkmak, milletin ve devletin bütünlüğünü savunmak Türk milliyetçileri ve MHP’liler için tavizi söz konusu olmayan milli bir davadır. Tıpkı milli mücadele döneminde olduğu gibi, devletin sahibi haline gelenler dahi gaflete düşseler ve işbirbirlikçi olsalar, Türk milliyetçilerinin bu büyük millet için mücadeleden vazgeçmeyeceği iyi bilinmelidir.

 

 

”TÜRK DEVLETİ VE MİLLETİ İÇİN TEHLİKELİ GÜNLER YAŞANIRKEN, MİLLİYETÇİ ÜLKÜCÜ HAREKETİN KENDİ İÇ TARTIŞMALARIYLA OYALANMASI TESADÜF DEĞİLDİR”

Tıpkı Başbuğ Alparslan Türkeş döneminde olduğu gibi, Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin liderliğinde de MHP hiçbir zaman milli davadan taviz vermemiş ve milliyetçi çizgisinde sapma yaşanmamıştır. Bugün muhalif görüntüsü altında MHP’ye saldıran zevat içerisinde, MHP’nin izlediği politikalardan herhangi birisine esaslı bir itiraz yapabilen çıkmamıştır. Devlet Bahçeli’nin ortaya koyduğu politik duruşun Türk milletinin ve devletinin menfaatlerine olduğu, zamanın O’nu defalarca haklı çıkarmasıyla ispatlanmıştır. MHP’nin 47 yıllık çizgisiyle örtüşen Devlet Bahçeli politikalarına karşı muhalefet bayrağı açanların en temel konularda bile nasıl bir yol izleyeceklerini bilen var mıdır? MHP’yi yönetme iddiasıyla ortaya çıkanların yürüttükleri kampanyanın fikri bir eksenden yoksun olması, kişisel hırs ve post kavgasıyla sınırlı bir seviyede yürütülmesinin ne Milliyetçi Ülkücü Harekete ne de Büyük Türk Milletine bir faydası olmayacaktır.

 

Türk devleti ve milleti için tehlikeli günler yaşanırken, Milliyetçi Ülkücü Hareketin kendi iç tartışmalarıyla oyalanması tesadüf değildir. Ülkücü Hareket sen ben kavgası ve kısır tartışmalarla oyalanırken, Türkiye’de her şey milletimizin aleyhine işlemeye devam etmektedir. Açılım ihanetiyle hayat öpücüğü verdikleri bölücülerin Mehmetçiklerimizin kanlarını dökmesine sebep olanlar yerlilik ve millilik palavraları sıkarken, Ülkücülerin gündem yaratmak yerine kendilerinin gündem olması yakışmamıştır. Makam, mevki ve imkânlarını kaybedenlerce yapılan bir muhalefetin samimiyeti şüphelidir. BOP taşeronları, serok Ahmetler, Barzani’nin ortakları Türkiye’yi uçuruma doğru sürüklerken, mahkemede tapu davası peşinde koşmanın Ülkücülük olarak sunulması vicdanları kanatmıştır. Ülkeye bir beka sorunu yaşatan bölücü terörün ve devlet yöneticilerinin gaflet ve ihaneti tescilliyken, Ülkücülere kendi evlerini taşlatanların kimlere hizmet ettiği açık ve nettir.

 

Gerçek Ülkücünün davası, siyasi rant değil vatan ve millet sevdasıdır. Vatanı ve milleti üzerinde türlü oyunlar oynanırken, tezgâhlar kurulurken, Ülkücüye düşen küçük hesaplardan sıyrılmak, inanç ve dava adamı olmaktır. Yıllar önce Başbuğ Türkeş’in, siyasi hırs ve şahsi hesap peşinde koşanlara yaptığı uyarı Ülkücüler tarafından bir kere daha okunmalıdır: “Ülkücüler insanlık âlemi içinde ne uşak olmayı ne de başkalarını uşak olarak kullanmayı kabul etmeyen, şerefli bir bayrağın taşıyıcısıdır. Sizlere kolay bir başarı vaat etmiyorum. Kısa zamanda bir iktidar umanlar bizimle yola çıkmasınlar. Yolumuz uzun ve çetindir. Bu yolda karşınıza menfaat teklifleri, tehditler ve daha bir yığın engel çıkacaktır. Bu çetin yolda dayanabilecekler bizimle gelsinler, cesur olanlar kuvvetli olanlar gerçekten inananlar kafilemize katılsınlar. Dava adamları, o davanın şartlarını ve gereklerini kendi kişiliklerinde yaşayamazlarsa o davayı bir adım ileri götüremezler”.

 

”ORTADAKİ MESELE PARTİ İÇİ DEMOKRASİYLE İLGİLİ DEĞİLDİR”

Henüz bir yıl önce Büyük Kurultayını yaptığı ve orada herhangi bir itirazda bulunulmadığı halde, bugün üretilen türlü bahanelerle ortaya atılan kurultay talepleri, ne yazık ki Ülkücüleri ve değerlerini itibarsızlaştırılmak amacıyla kullanılmaktadır. Bizzat yönetmeye talip olanlarda kurumun ve makamın saygınlığını koruma endişesi görülmediğine göre, asıl niyetleri bir gün bu yüce makama oturmak değildir. Türkiye yangın yeriyken siyasi hesap peşinde görüntüsü verenlerin, son milli kale MHP’yi etkisizleştirme görevi yürüttükleri gayet açıktır.

 

Milliyetçi Ülkücü Hareketi iç meseleleriyle meşgul etmek, etkinliğini ve itibarını yok etmek, birbirine düşürerek parçalamak amacını taşıyan bu oyuna düşenler arasında hâlâ iyi niyetle hareket ettiğini umduğumuz Ülküdaşlarımız bilsinler ki, ortadaki mesele parti içi demokrasiyle ilgili değildir. Partideki demokratik yollar her zaman açıktır ve geleneklerimize göre kullanmak haktır. Partinin geleneklerine ve kurumsal kimliğine rağmen bu işleyişten şikâyetçi olanlar samimiyetten uzak ve ikiyüzlüdür. Ortada bir fikri mücadeleden ziyade, sen-ben kavgası vardır ve bunun arkasına gizlenen Türk milliyetçilerinin partisini ana mecrasından çıkarma ve etkisizleştirme saklıdır. Merkez sağ partilerini batırmış bir zihniyeti siyaset mühendisliğiyle yeşertebilmek için MHP’yi bir truva atı olarak kullanma niyeti vardır. Türkiye’de lanetlenmiş paralele kalkan yapmak için MHP kurban edilmek istenmektedir. Federatif başkanlığa direnen Ülkücü kadro tasfiye edilerek, uzlaşılabilecek yeni isimlerin monte edilmesi söz konusudur.

 

Ülkücünün emeği, teri ve ödediği bedellerle var edilen davamız, Kurultay tartışmalarıyla yapılan algı operasyonlarıyla yıpratılmaktadır. Anadolu’nun dört bir köşesinde ilk günkü heyecanını korumayı başaran idealist insanlarımız yürütülen bu kirli propaganda savaşından zarar görmektedir. Ülkesi ve milleti için düşünen, çalışan ve endişe eden Ülkücü imajı yerine; makam, mevki ve siyasi hesaplar peşinde koşan yeni bir anlayış yüzsüzce öne çıkarılmaktadır. Kısacası MHP AKP’lileştirilmeye ve CHP’lileştirilmeye çalışılmakta, tarih olmuş ANAP, DYP ruhu diriltilerek MHP’ye giydirilmek istenmektedir.

 

”TÜRK MİLLETİNE HİZMETİN YOLU, MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NDE ÜLKÜCÜ İRADENİN SEÇTİĞİ LİDERİMİZİN ETRAFINDA KENETLENMEKTEN GEÇMEKTEDİR”

Ülkücülük ve dolayısıyla MHP’li olmanın fıtratında, politik hesaplarla şekilden şekle girmek ve dün olduğumuzdan bugün farklı görünmek yoktur. Biz Ülkücüler amacımıza ulaşmak için papaz elbisesi giymeyiz, birbirine taban tabana zıt eğilimlerle aynı çatı altında çıkara dayalı siyaset yapmayız. Millet hoşlanıyor diye hem çalıp hem çalışırız dememizi kimse beklemesin. Ettiğimiz Ülkücü yeminine bütün ömrümüzce sadakatle bağlı kalarak, Büyük Türk milletinin ebed-müddet yaşaması için mücadelemizi sonuna kadar veririz. Ne Türk milletinin ne de Ülkücü camianın birikimlerinin tek bir kuruşuna el sürmeyeceğimiz gibi, haramzadelere de yedirmemek Ülkücülüğümüzün şiarıdır. Her zaman ve her yerde millet yolunda hak ve hakikat uğruna ömrünü vermiş Ülkücü kadro arkadaşlarımızı davalarından hiçbir gücün döndürmesi mümkün değildir.

 

Türk milletine hizmetin yolu, Milliyetçi Hareket Partisi’nde Ülkücü iradenin seçtiği liderimizin etrafında kenetlenmekten geçmektedir. Camiada fitne yayarak, ikilik çıkararak partinin daha ileri götürülebileceğine inanan her kim varsa büyük yanılgı içerisindedir. Kişisel çıkarları için particilik yapan, istediğini alamayınca muhalif olanların elinde iktidara götürecek sihirli değnek olduğuna kanacak kadar Ülkücüler saf değildir. Unutulmasın deveyi yardan uçuran bir tutam ottur. Emeğiyle, teriyle ve kanıyla kazandıklarını el çabukluğuyla yok edecek hokkabazların vaatlerine Ülkücünün karnı toktur.

 

”MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ ÜLKÜCÜLERİNDİR”

Bütün ümidini mahkemeye bağlayan ve dış destekle amaçlarına ulaşacaklarını zannedenler şunu çok iyi bilsinler ki, Ülkücüler MHP’yi mahkeme kapılarında kurmadığı gibi, orada kaybetmeyecektir. C-5’lerin ve 12 Eylül Mahkemelerinin yıkamadığı Ülkücü Hareket’in, şimdi federasyoncuların ya da paralelcilerin taşeronlarına teslim olacağını sananlar yanıldıklarını anlayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi Ülkücülerindir. Kan, can ve terleriyle var ettikleri partilerine zorla girmeye, ele geçirmeye çalışanlara asla müsaade edilmeyecektir.

 

MHP’nin ilkeleri çerçevesinde siyaset yapmak, parti içerisinde bir yarışa girmek isteyenler için ise izlenecek yol çok açıktır. MHP’nin zaten ilan edilmiş olağan seçim takvimi çerçevesinde dileyen herkesin her seviyede yarışa katılma hakkı vardır. Ülkücülük adına bir sözü ve iddiası olanların yarışacağı demokratik zemin, ilçeler ve illerdeki kongrelerin ardından yapılacak Büyük Kurultay sürecidir. Olağan Kurultay takviminde il kongresinde yarışmayı göze alamayanın olağanüstü kurultay talep etmeye hakkı yoktur. Bu tamamıyla fırsatçılık ve selden kütük kapmaktır. MHP yönetiminde söz sahibi olmak isteyenler, buyursunlar Ekim’de başlayacak il kongrelerimizde yarışa başlasınlar. Baskı ve şaibe konusunda kimsenin endişesi olmasın, çünkü orada da yargı denetimi var. Eğer samimi iseler çıkarsınlar adaylarını ve projelerini, daha iyi hizmet için yarışsınlar. Böylelikle tabandan bir hareketlenme ve sinerjiyle hem partimiz hem de Türkiye kazansın. Muhalif olarak tanımlanan isimler tamamıyla demokratik ve meşru böyle bir yolu neden göze alamıyorlar? Ülkesi ve milleti için endişe duyan Ülküdaşlarımızın duygusal tepkilerini kullanarak partiye zarar verecek, ikilik çıkaracak gayrı meşru yöntemleri deneyenler, iyi niyetten yoksun olduklarını ve başka amaçlar taşıdıklarını gösteriyorlar.

 

 

 ”ÜLKÜCÜLERİN TESLİM EDECEĞİ PARTİLERİ YOKTUR”

Türkiye’de bu ahlaki çöküntü oldukça, siyaset bir rant aracı olarak kullanıldıkça namuslu, dürüst ve gerçekten vatana hizmet amacı taşıyan MHP’nin işinin kolay olmayacağını Ülküdaşlarımız gayet iyi bilmektedir. Rekabetin eşit şartlarda olması için bizde namussuzluk yapalım, liderimiz de her türlü kirli ilişkinin içinde olsun diyenlere hiçbir zaman aramızda yer olmayacaktır. Liderimizi dürüst ve namuslu olduğu için, milletin menfaatleri için politika yürüttüğü için eleştiren insanların seslerini yükseltecek cesaret bulabilmeleri, Türkiye’nin yaşadığı cinnet halini anlamamız için bir göstergedir.

 

Milliyetçi Hareket Partisi’ne karşı yürütülen algı operasyonuna kapılanlar arasında, geçmişte emekleri olan Ülküdaşlarımız olabilir. Henüz Ülkü bayrağını yere düşürerek kirletmemiş, Ülkücü sıfatını gururla taşıma arzusunda olanlara MHP saflarında her zaman yer vardır. Partinin yanlış ellere geçmesi ya da milliyetçi çizgisinden uzaklaştırılması kadar büyük bir endişemiz, yaşanan bilgi kirliliği ve propagandalarla Ülküdaşlarımızın birbirine düşürülmesidir. Ülkücü Ülkücünün kardeşidir ve hiç kimsenin kişisel ikbali ve siyasi hesapları için kardeşler arasına düşmanlık tohumları ekilmesi oyununa fırsat verilmemelidir.

 

Ülkücüler birbirlerine olduğu kadar, partilerine ve davalarına da sahip çıkacaktır. MHP’nin başarısı için çalışmak yerine başarısızlık edebiyatıyla camiada ikilik çıkaranlara, Ülkücülerin teslim edeceği partileri yoktur.”

 

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahiscasibomSahabetportobetBağdar Caddesi Escorthamile pornobodrum escortbahis siteleri yenigaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortizmir escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortBetofficeMebbistrendyol indirim koduPusulabetCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbetpiabetstarzbet girişstarzbet girişbahsegelbahsegelklasbahisankara kombi servisimersin günlük kiralık evbetturkeyBelge istemeyen bahis siteleribycasinotipobetgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomsancaktepe çilingircasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetbonusgaziemir çilingirtarafbetparibahisvdcasino girişmarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahiscasibomSahabetportobet
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort