ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,3820
EURO
17,6193
ALTIN
976,27
BIST
2.450,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C

Terörün Dokunulmazlığı Olmaz!

Terörün Dokunulmazlığı Olmaz!
19.05.2016
0
A+
A-

MHP’li Parsak Zehir, zemberek açıklamalarda bulundu. PKK Mecliste barınamaz…

mhpli-parsak-terorun-dokunulmazligi-olmaz-002

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, uzun süredir ülke gündemini işgal eden Milletvekilliği dokunulmazlıklarına ilişkin anayasa değişikliği teklifiyle ilgili olarak bir konuşma yaptı.

TERÖRÜN DOKUNULMAZLIĞI OLAMAZ

Konuşmasının başında MHP’nin, milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili görüşlerini paylaşan Parsak, “Bizce dokunulmazlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin yasama faaliyetlerini her şeyden bağımsız ve korkusuzca yürütmesi için oluşturulmuş bir koruma mekanizmasından ibaret olmalı; dokunulmazlığın sınırları, Türk Milleti’nin karar, niyet ve söylemlerinin yine Türk Milleti’nin yegâne karar mekanizması olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde herhangi bir baskı altında kalınmaksızın ifade edilebilmesini sağlamak üzere belirlenmelidir dedi.

Dokunulmazlığın hiçbir zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün tehdidi noktasında bir koruma aracı ya da terör örgütü savunuculuğuna kalkan olarak kullanılamayacağını kaydeden Mehmet Parsak, “Milliyetçi Hareket Partisi, dokunulmazlığın, hiçbir zaman terör söylem ve eylemlerinin meşrulaştırılması ya da propaganda malzemesi yapılması noktasında kullanılmasını asla kabul etmez, etmeyecektir!” ifadeleri ile terörün meclisteki siyasi uzantılarına dikkat çekti.

PKK, MECLİS’TE BARINAMAZ

MHP’nin yıllardır tutarlı ve istikrarlı bir yaklaşımla, Milletvekili dokunulmazlıklarının sınırlandırılmasını şeffaflık ve hesap verilebilirliğin bir garantisi olarak gördüğünü belirten Parsak, “Dokunulmazlığa ilişkin görüş ve önerilerimiz, parti programımız, seçim beyannamelerimiz ve vizyon belgelerimizde gereken önemi görmüş ve yerini almıştır. Milletvekili dokunulmazlığı, kamu vicdanının kabul edeceği makul esaslara bağlanmalı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisindeki yasama ve denetleme faaliyetlerinin dışında kalan hususlardaki dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğini savunuyoruz. Hatta konuyla ilgili olarak 2012 yılında sunduğumuz teklif samimiyetimizin açık ispatıdır” İfadelerini kullandı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN BAŞLANGICI, MHP’NİN MİLLİ REFLEKSLERİDİR

Görüşülmekte olan Anayasa değişikliğinin başlangıç noktasının, Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Türk Milleti’nin menfaatlerini esas alan milli fikir ve refleksleri olduğunu vurgulayan Mehmet Parsak, “2009 yılından bu yana “çözüm” adı altında Oslo’da, Habur’da, İmralı’da, Dolmabahçe’de, sözde akil adamlar, istihbarat mensupları, bebek katili ve malum partilerin milletvekilleri arasında yürütülen “ihanet süreci”nin bir sonucu olarak palazlanan ve dönemin Başbakanının ifadesiyle şehirlere yerleşen ve yığınak yapan bölücü terörün, 20 Temmuz 2015 tarihinden bu yana hızla tırmanan kanlı eylemlerini dikkate alarak, Milliyetçi Hareket Partisi’nin anayasa ve adalet komisyonu üyesi 4 milletvekili olarak 3 mart 2016 tarihinde TBMM Başkanlığı’na verdiğimiz dilekçe ile terör ve terör ile bağlantılı suçlardan kaynaklanan dokunulmazlık fezlekelerinin, anayasamızın 83. maddesi çerçevesinde ivedilikle işleme alınmasını talep ettik” dedi.

İKTİDAR AYLARDIR İPE UN SERDİ

MHP’nin hiçbir Anayasa ya da kanun değişikliği gerektirmeyen, sadece ve sadece uygulanmayan Anayasa maddelerinin en azından terörle ilgili suçlardan kaynaklı dokunulmazlık dosyaları için ivedilikle uygulanmasını talep eden bu yaklaşımının, bir parti dışındaki tüm partiler tarafından kabul edilmesi gerektiği halde, ne yazık ki hayata geçirilemediğini kaydeden Parsak, “ MHP’nin bu yaklaşımı karşısında iktidarın tavrı ise; önce havayı koklamak, Türk Milleti’nin haklı tepkisini görünce de kendine bir manevra alanı oluşturup zaten baş müsebbibi olduğu konuda işi sulandırmak olmuştur. Bugün görevinin son deminde olan Sayın Başbakan’ın, “o zaman Anayasaya geçici bir madde ekleyerek tüm dosyaları meclise getirelim” şeklindeki ipe un seren açıklamasını, ana muhalefet partisinin, dokunulmazlıkları başlı başına ele alan ancak terörün meclisteki uzantılarını ile mücadele maksatlı talebimizin gereksiz yere aylarca tartışılmasına neden olan yaklaşımı takip etmiştir” sözleriyle MHP’nin terörle bağlantılı Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair önerilerini görmezden gelen iktidar ve ana muhalefete yüklendi.

TERÖRÜN BAŞI EZİLECEK!

MHP’nin bu başvurusunun işleme alınmış olması halinde, hem Anayasanın uygulanmış olacağını hem ülkenin bu zor günlerinde bir de bu konuyu aylarca tartışmaktan kurtulacağını hem de terörle ilişkili suçlardan dolayı fezlekesi bulunan milletvekillerinin çoktan yargılanacağını vurgulayan Mehmet Parsak, “Hangi konuda olursa olsun, hangi yöntemleri kullanıyorsa kullansın, nereden besleniyorsa beslensin, neyi amaçlıyorsa amaçlasın, terörün başı görüldüğü yerde ezilmelidir! Dün bölücü terörü “3-5 Çapulcu” diye hafife alan dönemin iktidarının ihmali ile dağlara yerleşen terörün başı, Cudi’de, Gabar’da, Kato’da ezildi, yetmedi Suriye’de, Kenya’da ezildi… Bugün de iktidarın “çözüm” adı altında yürüttüğü ihanet sürecinin bir sonucu olarak şehirlerimize, ilçelerimize, üniversitelerimize yerleşen terörün başı ise Sur’da, Cizre’de, Silopi’de, Nusaybin’de, Dargeçit’te ezildi, Hacettepe’de, Boğaziçi’nde, Dil Tarih’te ezildi! Eziliyor! Ezilecek! Ezilmeye de devam edilecek!” sözleriyle, teröre karşı sert tepki gösterdi.

TÜM ÖNERİLERİMİZE “HAYIR” DEDİLER

Terörün başı, görüldüğü her yerde ezilirken terörün yandaşlarının ve yardımcılarının dokunulmazlık zırhının ardına saklanmasının asla düşünülemeyeceğini söyleyen Parsak, “Dilekçemizin ardından Sayın Grup Başkanvekilimiz tarafından AKP ve CHP’ye 4 farklı öneri sunduk ancak hepsine HAYIR denildi. İktidar bu noktada tüm önerilere hayır derken aslında “Belki bir parti çıkar bizim önerimize “hayır” der, biz de bu işten kurtuluruz” umuduyla illa Anayasa’ya geçici bir madde ekleyip komisyonda bekleyen tüm dosyaları meclise getireceğim diye tutturmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi bu oyunu da bozmuş, “buyurun elinizi tutan mı var” demiştir” ifadelerini kullandı.

KALICI ÇÖZÜM İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK

İktidarın bu meydan okuması sonrasında gerekli incelemeleri ve çalışmaları yaptıklarına dikkat çeken Mehmet Parsak, “Madem geçici de olsa bir Anayasa değişikliği olacak o zaman bu değişiklik Bakanları ve Başbakanı da kapsasın, onlarla ilgili dosyalar da meclise gelsin” dedik. Olmadı, tamam, anlıyoruz, kendinize ya da hükümete dokunmasın istiyorsunuz ama en azından bu dönemin yani 26. Dönemin sonuna kadar işlenecek terör ile ilgili suçları kapsama dâhil edelim” dedik. Ne yazık ki buna da hayır denildi” dedi.

İKTİDAR, ESKİ “ÇÖZÜM” ORTAĞINA KIYAMIYOR

AKP’nin sadece HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmaya yanaşmadığını belirten Parsak, “Tüm bunlara hayır dendikten sonra şimdi de burada yalandan terörle mücadele nutukları atılıp, terörle kol kola olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının sağlandığı söylenecek. Ama aslında olan şu: O kafa tuttuğunuzu sandığınız Avrupa’ya da, Amerika’ya da, Asya’ya da: “Evet MHP’nin önerisi öyleydi ama biz sadece terörle ilgili suçları kaldırmadık efendim, biz hepsini kaldırdık” savunmasını yapabilmek için MHP’nin tüm önerilerine hayır dediniz” ifadeleri ile AKP’ye yüklendi.

TEKLİFİN HİÇBİR YERİNDE “TERÖRLE MÜCADELE YOK”

Teklifin hiçbir yerinde “terör” ya da “terörle mücadele”ye dair bir ifade bulunmadığını kaydeden Mehmet Parsak, “Hani PKK’nın siyasi uzantıları Meclis’te olamazdı? Hani terörün borazanları bu kürsüde propaganda yapamazdı? Görünen o ki iktidar, kısa bir süre önce çözüm ortağı olduğu odaklara adeta kıyamamış, “elle gelen düğün bayram” yaklaşımı ile ne şişi ne de kebabı yakmadan işin içinden sıyrılabileceğini düşünmüştür” dedi.

TERÖRÜ SAVUNAN SES, MİLLETİN SESİ OLAMAZ

Teröre yardım ve yataklık eden birisinin Milletvekili olamayacağını vurgulayan Parsak, “Terörü savunan ses, milletin sesi olamaz! Terörü destekleyen zihniyet, Büyük Türk Milleti’nin Meclisi’nde barınamaz, dokunulmazlık zırhına bürünemez! Bugün bu zihniyetler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yüce çatısı altında bebek katiline “sayın” diyebiliyorsa, atalarımızın omuz omuza verip kan dökerek yurt edindiği topraklara başka isimler takabiliyorsa, Türk Milletine Türk Devletine kin kusabiliyorsa bunun baş sorumlusu Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu tür durumları engellemeye yönelik her önerisini reddedenlerdir. Bugün dokunulmazlık zırhına bürünerek arabası ile teröriste silah taşıyanlar “milletvekili” sıfatıyla burada oturabiliyorsa bunun baş sorumlusu “terörle mücadele” etmek yerine “terörle müzakere ve hatta mütareke” edenlerdir” sözleriyle AKP iktidarını ve çözüm sürecini sert sözlerle eleştirdi.

TÜM ÖNERİLERİMİZ İKTİDARIN SESSİZ ÇOĞUNLUĞUNA TAKILIYOR

Yarın dağdan inen bir terörist, bu sandalyelerden birisine oturursa bunun da sorumlusunun iktidar olacağını kaydeden Mehmet Parsak, “Niyetimiz üzüm yemek… Burada, açık, net, uygulanabilir ve sürdürülebilir öneriler sunuyoruz ancak hepsi iktidarın sessiz çoğunluğuna takılıyor.Terörün bu kadar tırmandığı, canlı bombalarının şehirlerimizde cirit attığı, Türk Milleti’nin asker-sivil demeden büyük acılar çektiği böyle bir dönemde, terörle mücadeleyle ilgili bu samimiyet testinde sınıfta kalanlar, siyasi hayatı boyunca bu lekeden kurtulamayacak, Türk Milleti’nin yüce vicdanında ve tarih önünde mahkûm olacaktır” dedi.

BİZİM KENDİMİZDEN KORKUMUZ YOK

MHP olarak, tüm eksiklerine rağmen bu kanun teklifine komisyonda “kabul” oyu kullandıklarını hatırlatan Parsak, “Tarihi bir görev olarak kabul ettiğimiz bu tutarlı ve kararlı duruşu burada, Meclis Genel Kurulu’nda da sürdüreceğimizi net olarak ifade ediyorum. MHP’nin bu kanun teklifi hakkında tüm eksikliklerine rağmen kabul oyu kullanmasının iki temel nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve ön önemlisi, terörle bağlantılı suçlardan fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılacak olması, ikincisi ise, Milliyetçi Hareket Partisi olarak dokunulmazlık fezlekesi
bulunan Milletvekillerimizin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir çekincemizin bulunmamasıdır” dedi.

İlk görüşmesi Salı günü gerçekleştirilen anayasa değişikliğinin ikinci görüşmesi Cuma günü yapılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.