DOLAR
8,4782
EURO
10,2862
ALTIN
507,75
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
22°C
İstanbul
22°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Gök Gürültülü
24°C
Perşembe Gök Gürültülü
24°C
Cuma Gök Gürültülü
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

Bahçeli’nin yeri baş köşede hazır

MHP’de muhalifler tüzük kurultayı için son hazırlıkları yapıyor. 19 Haziran’da Ankara’da yapılacak toplantı için bugün prova günü. Salonda Atatürk ve Alparslan Türkeş ile birlikte Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin fotoğrafı da asılı olacak.

Bahçeli’nin yeri baş köşede hazır
15.06.2016
0
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi’nde aylardır yaşanan yönetim değişikliği ve tüzük tartışmalarının ardından ilk kurultay bu Pazar, Ankara’da yapılıyor. Tüzük değişikliği yapmak üzere muhaliflerin toplayacağı kurultayı Genel Merkez tanımıyor. Genel Başkan Devlet Bahçeli muhaliflerin toplamayı planladığı kurultay ile ilgili yaptığı son açıklamada, “19 Haziran dayatması kaos seviciliktir ve Milliyetçi Hareket Partisi 19 Haziran’a katılmayacaktır” dedi. Genel Merkez’in tavrı net, kurultaya katılmayacaklar ve çıkacak kararı da kabul etmeyecekler.

Ancak 15 Mayıs’ta planlanan ilk kurultay girişimi mahkemeler tarafından engellenen muhalifler bu defa kurultayı toplamakta kararlı. Kurultay için hazırlıklar çoktan başladı. Bugün ise kurultayın yapılacağı salonda “prova” yapılacak. Yani kimin hangi kapıdan salona gireceği, oturma planı belirlenecek. Tüzük değişikliği oylamasının sorunsuz yapılabilmesi için de son hazırlıklar tamamlanacak. Salonda ve salon dışında Genel Merkez’in tavrına rağmen Ankara’ya gelecek üst kurul delegelerinin güvenliği de muhalifler için önemli bir başlık. Bu doğrultuda Ankara Emniyeti ile görüşmeler sürüyor.

Gelmese de salonda posteri olacak

Salonda Atatürk ve Alparslan Türkeş ile birlikte Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin dev bir posteri de asılı olacak. Ayrıca her ne kadar katılmayacağını ve kurultayın “art niyetli” olduğunu söylese de hem Devlet Bahçeli’ye hem de parti yönetimine VIP bölümünde yer ayrılacak.

Muhaliflerin yaptığı hazırlığa göre toplantının açılışında Divan Başkanı seçilecek kişi açılışı yapmak üzere Genel Başkan ya da teşkilât işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nı davet edecek. Bu isimler salonda bulunmadığı için kurultay ilanında yer alan gündeme göre toplantı devam edecek.

Bu aşama MHP Genel Merkez’in “kurultay geçerli olmayacak” tezinin dayandığı aşama. Çünkü Genel Merkez’e göre bu, açılışın parti tüzüğüne uygun olarak yapılmayacağı anlamına geliyor. Atıfta bulunulan MHP tüzüğünün 64’üncü maddesi.

“Büyük Kongre, Parti Genel Başkanı veya teşkilât işlerini yürüten Genel Başkan Yardımcısı yahut Genel Başkanın görevlendireceği Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden biri tarafından usulüne uygun olarak yoklama yapıldıktan sonra yeterli çoğunluk sağlanmışsa açılır.”

Muhalifler ise yönetimin açılışa davet edilmesinin yeterli olduğu, katılmazlarsa gerekli sayıda delegenin salonda bulunmasının toplantının başlaması için yeterli olduğunu savunuyor. Bir diğer tartışma da işte bu “yeter sayısı” ile ilgili.

Genel Merkez toplantının geçerli olabilmesi için delege sayısının üçte ikisinin salonda olması gerektiğini savunuyor. Muhalifler ise bu konuda hem Siyasi Partiler Kanunu’nu hem de parti tüzüğünü işaret ediyor.

Parti tüzüğü’nün 64’üncü maddesi, “Büyük Kongrenin karar yeter sayısı hazır bulunan üyelerin salt çoğunluğudur.” diyor. Büyük kongreye tüzük değişikliği yapma yetkisi veren Siyasi Partiler Kanunu ise karar yeter sayısı ile toplantı yeter sayısı ile ilgili hükümler içeriyor.

“Siyasi Partiler Kanunu madde 14

Büyük kongrenin toplantı yeter sayısı, büyük kongre üye tam sayısının salt çoğunluğudur. İlk çağrı üzerine yapılan toplantıda toplantı yeter sayısı bulunamıyorsa, ikinci çağrı üzerine yapılacak toplantıda toplantı yeter sayısı aranmaz. Büyük kongrenin karar yeter sayısı, kanunda veya parti tüzüğünde daha büyük bir sayı gösterilmediği hallerde, hazır bulunan üyelerin salt çoğunluğudur. Parti tüzük ve programında değişiklik yapılmasına ilişkin olan veya parti politikasını ilgilendiren konularda karar alınmasına dair teklifleri karara bağlamak için, bunların genel başkan, merkez karar ve yönetim kurulu veya büyük kongre üyelerinin en az yirmide biri tarafından ileri sürülmüş olması gerekir. Kanunlar, parti tüzük ve parti programı çerçevesinde toplumu ve Devleti ilgilendiren konularla kamu faaliyetleri konularında karar alınmasına dair teklifleri karara bağlamak için bu tekliflerin büyük kongrede hazır bulunan üyelerin üçte biri tarafından yapılmış olması şarttır.”

Yine mahkeme yeni dava yolda

Muhalifler tüzük kurultayında sadece olağanüstü kurultayda seçim yapılması için değişiklik yapmayacak. Genel Merkez’in 19 Haziran’dan sonra kullanması beklenen disiplin ve ihraç silahlarını elinden alacak değişiklikler için de önergeler hazırlanması bekleniyor. Ancak Genel Merkez tüm bu değişiklikleri tanımayacağı için bundan sonra sürecin nasıl işleyeceğini şimdilik kimse bilmiyor.

Bu tartışmalar 19 Haziran kurultayının, o olmazsa Genel Merkez’in yapacağını ilan ettiği 10 Temmuz kurultayının mahkemelik olacağının bir işareti.

 

 

KAYNAK : Al Jazeera

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.