DOLAR
8,7727
EURO
10,4586
ALTIN
503,26
BIST
1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Mevzi Sağanak
26°C
Çarşamba Gök Gürültülü
26°C
Perşembe Mevzi Sağanak
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

‘TÜRKLER VATANINI SAVUNMUŞTUR’

‘TÜRKLER VATANINI SAVUNMUŞTUR’
04.06.2016
0
A+
A-

Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin karara tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ” Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti 4 cephede düşmanla savaşırken Ermeniler 23 defa isyan etmiştir. Bütün dünya ve Almanya Parlamentosu bilsin ki 1915 yılında Türkler vatanını savunmuştur.” dedi.

xHaberRes_50686

Alman Meclisinin kabul ettiği Ermeni iddialarına ilişkin yasa konusunda TBMM’de gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ” Almanya Türkiye açısından sıradan bir ülke değildir. İki ülkenin 100 yılı aşan ekonomik, siyasi ve ticari ilişkileri bulunmaktadır. Almanya’da üç milyondan fazla Türk yaşamaktadır. Bu tasarıyla, “Türklere hakaret eden, onlara iftira atan sözde soykırım konusu” ders kitaplarında işlenecektir. Bunu kabul etmek mümkün değildir.” dedi.

1915 yılında Türklerin vatanını savunduğunu söyleyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ” Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşında Çanakkale’de, Kafkasya’da, Musul ve Filistin’de ölüm kalım savaşı verirken Ermeni çeteleri Anadolu’da 23 adet muhtelif yerde isyan çıkararak Türk milletini ve Osmanlı’yı arkadan hançerlemişlerdir. Yani, 1915’te Türk milleti vatanını savunmuştur.” dedi.

24 Nisan’ın sözde Ermeni soykırım günü olarak kabul ettirilmeye çalışılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ” 24 Nisan bazı Ermeniler tarafından soykırım günü olarak nitelendirilmektedir.

Bu tarihte Taşnak, Hınçak ve Ramgavar örgütü mensubu 235 Ermeni ileri geleninin tutuklanmasına karar verilmiştir. 180’i tutuklanıp Ayaş ve Çankırı cezaevlerine gönderilmiştir. Yani 24 Nisan’da kimse ölmemiştir. Ama Ermeni çetelerinin can damarları kesilmiştir. Bu sebeple, Ermeniler 24 Nisanı soykırım günü olarak anmaya başlamışlardır. Osmanlı Devleti, 1915 yılında itilaf devletlerine ve onların yerli işbirlikçilerine karşı sadece vatanlarını savunmuşlardır. Gerçek katliamları yapanlar Ermeni, Hınçak, Taşnak çeteleridir. Bunlar 518.201 Müslüman Türk’ü katletmişlerdir. Bunlar, gerek bizim devlet kayıtlarında gerekse uluslararası belgelerde yer alan rakamlardır. Öldü denilen Ermenilerin ölmedikleriyse Birleşmiş Milletler adına araştırma yapan Amerikan ve Orta Doğu Yardım Kuruluşu ile İngiltere Büyükelçiliğinin Kasım 1922 tarihli raporundan anlaşılmaktadır. Eğer bir soykırım yapılmışsa bunu yapanlar ermeni çeteleridir. Bütün dünya ve Almanya Parlamentosu bilsin ki 1915 yılında Türkler vatanını savunmuştur.” dedi.

87 YILDA 10,  AKP DÖNEMİNDE 13 ÜLKE SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIMIŞTIR 

AKP’nin yanlış politikaları sonucu sözde Ermeni soykırımını tanıyan ülkelerin hızla arttığını söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ” 2015-2002 yılları arasındaki 87 yıllık dönemde 10 ülke sözde ermeni soykırımını tanırken 14 yıllık AKP döneminde 13 ülke sözde ermeni soykırımını tanımıştır. Ermeni soykırımını tanıyan ülkelerin hızla artmasındaki en önemli etken AKP’nin dış politikadaki başarısızlığı ve ermeni soykırım iddiaları ve faaliyetleri konusundaki basiretsiz ve tavizkar tutumudur. Ermeni diasporası da bundan büyük cesaret almıştır. “dedi.

AKP HÜKÜMETLERİ  YAPTIRIM UYGULAMADI, İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRDİ

Sözde Ermeni soykırımını tanıyan ülkelere karşı AKP’nin siyasi ve ekonomik yaptırımlar uygulamak bir yana bu ülkelerle siyasi ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirdiğini söyleyen MHP’li Akçay, ”  AKP Hükümetleri sözde Ermeni soykırımını tanıyan ülkelere karşı siyasi ve ekonomik yaptırım uygulamaması bu kararı almayı düşünen ülkeleri cesaretlendirmektedir. AKP hükümetleri, sözde Ermeni soykırımını tanıyan ülkelere karşı siyasi ve ekonomik yaptırım uygulamak bir yana bu ülkelerle siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmesi daha da geliştirmiştir. Nitekim Türkiye aleyhine bir karar alındığında karar alan ülke ile Türkiye’nin ticaret hacminin artış gösterdiği OECD istatistiklerinde de açıkça görülmektedir.

Örneğin tanıma kararından sonra Belçika ile ticaret hacmi yüzde 174, Kanada ile yüzde 148, Fransa ile yüzde 257, Yunanistan ile yüzde 400, İtalya ile yüzde 130, Lübnan ile yüzde 140, Rusya ile yüzde 950, Slovakya ile yüzde 300, Uganda ile yüzde 85, İsveç ile yüzde 35 artmıştır. “dedi.

HÜKÜMETİN İŞİ GÜCÜ BAŞKANLIK VE ANAYASA 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin tek derdinin başkanlık sistemi olduğunu söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP’li Akçay, ”  Almanya’da kabul edilen sözde tasarıyla sözde Ermeni soykırımı okullardaki ders kitaplarında okutulacaktır. Dolayısıyla Almanya’daki yüzbinlerce çocuğumuza ” Türkler katliamcı” olarak okutulacaktır. AKP hükümeti Almanya’da bu tasarı çıkmaması konusunda üzerine düşen çalışmaları yapmadığı gibi tasarı çıktıktan sonra ” geçerse geçsin ne yapalım.” diyerek işi basitleştirmeye çalışmaktadır. Almanya’daki yüzbinlerce çocuğumuzun okul kitaplarında ” Türkleri katliamcı” olarak okuması bunlar için hiçbir anlam ifade etmiyor mu? Bunlar işi gücü bırakmışlar, başkanlık da başkanlık, anayasa da anayasa diyorlar.” dedi.

BAŞBAKAN BAŞINA DİKKAT ETSİN

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık konusunda kararlı oldukları yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine bu konuda değerlendirmelerde bulunan MHP’li Akçay, ” Kararlı olduklarını söylüyorlar ama neyi getireceklerini bir türlü söylemiyorlar, dillerinin altındaki baklayı çıkarmıyorlar. Yasama, yargı ve yürütmeyi tek elde toplamayı amaçladıkları çok açıktır. MHP’nin başkanlık ve yeni anayasa konusundaki tavrının açık ve nettir. Yıllardır ne söylüyorsak, aynı görüşleri ve ilkeleri tutarlı bir şekilde devam ettireceğiz. Asla bunların hukuksuz şekildeki dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz. Başbakan,  başkanlık konusunda başını koymuş olabilir. Bu gidişle 6-7 aya varmaz başı da gider, Başbakan başına dikkat etsin.” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE KUŞATMA ALTINA ALINIYOR 

YPG’nin Suriye Münbic’te kontrolü ele geçirmesi ve Türkiye’nin Suriye’deki kırmızı çizgilerinin aşılmasıyla ilgili bir soruyu cevaplandıran MHP’li Akçay, ” Suriye’de Türkiye’nin aleyhine çok tehlikeli gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye kuşatma altına alınmaktadır. ABD ve Rusya gibi büyük devletlerin Suriye’de Türkiye’nin çıkarları aleyhine tutum aldıkları açık. Bu nedenle Suriye politikasının yeniden düzenlenmeli, ABD ve Rusya ile ilişkiler Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda geliştirilmelidir. ” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.