DOLAR
8,7540
EURO
10,3906
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
25°C
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
28°C
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...

SAZAK: Ülkücünün gönül onayını almamış hiçbir siyaset projesinin figüranı olmayız.

“Ülkücü vicdanı yaralayan tüm arkadaşlara soruyorum; bugün gelinen noktada yaptığınız işler doğru mudur?”

SAZAK: Ülkücünün gönül onayını almamış hiçbir siyaset projesinin figüranı olmayız.
01.07.2016
0
A+
A-

MHP Genel Başkan Adayı Süleyman Servet Sazak ülkemizin içinde bulunduğu durumu ve MHP’deki kongre süreci ile ilgili bir açıklama yayınladı:

Üçüncü dünya savaşı senaryolarının dillendirildiği bugünlerde devletler ve devlet dışı aktörlerin birbirine girdiği bir kan oyunu ile karşı karşıyayız. Türkiye, Ortadoğu merkezli yaşanan bu dünya savaşı alıştırmalarının kıyısında yer almasına rağmen maalesef ki bu sürece sadece seyirci olarak katılıyor. Bu seyirci kalış Türkiye’yi karmaşık ve ağır terör sorunlarıyla karşı karşıya bırakıyor. Bir yandan kırk yıldır mücadele ettiğimiz ve son etapta çözüm süreci safsatasıyla işi şehir savaşlarına kadar götüren PKK, diğer yandan ise Ortadoğu’da mikser görevini yürüten IŞİD terör örgütü…

Dış politikada yalnızlaşmanın, ötekileştirilmenin etkisi ve içeride siyasi ikbal güderek yapılan hatalar; Türkiye’yi ağır ekonomik, sosyal ve siyasal bedeller ödeyeceği bir terör sarmalının içine çekmiştir. Türk devlet geleneğinden gelen ‘devlet aklı’nı bu süreçte unutmamız ise bu güç koşullara karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele etmemize engel olmuştur. Bu unutkanlık bizi parçalanmış, ayrışmış toplum yapısıyla karşı karşıya getirmiş ve insanımıza, tahmini güç bir gelecek endişesi hâkim olmuştur.

Bunun sonucu olarak bu terör sarmalına içeride bütünleşmiş bir karakter oluşturamazsanız farklı faaliyet alanlarında, uzun ömürlü varlığını sürdüren terör gruplarına karşı mücadeleniz sınırlı kalacaktır. Yeni demokrasi vaadiyle meydanları boş bırakmayan siyasi irade unutmamalıdır ki; dış politikada yalnızlaşarak ve içeride teröre mahal vererek demokrasi inşa etmek imkânsızdır.

Bu çerçevede Milliyetçi Hareket Partisi’nde yaşananları Türkiye’nin yaşadığı bu sıkıntılardan ayırmak yersizdir.

Bugün görüyoruz ki; MHP’siz bir Türkiye hayali kuran sistem oyuncuları geleceğimizi farklı hukuk yorumları ile bloke etmek istiyor. Suni ayrışmalar, gizli gündemli gruplaşmalar ve ben merkezli hukuk yorumları bugünümüzü belirsizleştirmiş bulunuyor. Başından beri tarafı olmadığımız bu hukuki kaosa rağmen Ülkücü vicdanın yenilenme arzusu umudumuzu tazeliyor, kardeşliğimizi yeniliyor, geleceğimize olan güveni arttırıyor.

Adaylık yarışına çıktığımız andan itibaren; öncelikle ülkemizin her anlamda kutuplaşmaya götürüldüğü gerçeğinden hareketle adalet ve ahlak dışı üslup takınarak hareket etmeyi doğru bulmadık. Ülküdaşlık hukukunu yaralayacak hiçbir tartışmaya girmedik. Kurumların rehabilitasyonu yerine kurumları yıkarak yeniden kurma anlayışının karşısında olduk. Hukuki zemini mahkemelerde değil kadim Türk töresinin adalet bayrağı altında aradık. Bu çerçevede olan değişim talebinin meşru olduğunu söyledik. Bu meşru talebe olan direnci haklı bulmadık. Bu dirence karşı açılan hukuk yollarının meşruluğunu savunduk. Bütün haklılığıyla yenilenme talebimizi ben odaklı bir enaniyetle haksız duruma düşürmedik ve temsil makamını elinde bulunduranlara etik olmayan hareket alanları açma gayretinde olmadık.

10 Temmuz kongresinin yapılamadığı bugünlerde, hukuki ve ahlaki belirsizlik ile Ülkücü vicdanı yaralayan tüm arkadaşlara soruyorum; bugün gelinen noktada yaptığınız işler doğru mudur? Gelinen bu nokta, Ülkücü Hareket’in mücadele geçmişinin karşılığı mıdır? Toy tadında kurultayın yapılamayacak olmasından kimi sorumlu tutacağız? Bu soruların cevabını herkes vicdanında aramalıdır.

Hukuki ve ahlaki kirliliğe sebebiyet veren bütün taraflara sesleniyorum; gayeniz mağduriyet yaratıp el birliğiyle yeni bir parti oluşturmak ve bu yeni partinin başarılı olabilmesi için MHP’deki mevcut yönetimin kalması ise böyle bir amacın Ülkücü ahlakını yaralayacağını belirtmek isterim.

Samimi olarak yenilenme arzusu taşıyan ülküdaşlarımızın gizli gündemli yeni oluşumlarda da yanınızda olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatırlatırım ki; hangi adayın yanında olursa olsun bütün Ülkücüler samimi duygularla yenilenme arzusunu taşıyan dava adamlarıdır. Türkiye’nin geleceğiyle ilgili, insanlığın geleceğiyle ilgili sözü olan gönül neferleridir ve bu vizyonu sosyal alanda da, siyasal alanda da iktidarda görmek hakları vardır.

Ülkücü Hareket; varoluşunu besleyen asli kaynaklara dönmek ve hayatın sorduğu her soruya cevabı olan bir medeniyet projeksiyonu tesis etmek zorundadır. İnanma kumaşımızı zedelemeden, mücadele geçmişimize halel getirmeden, kardeşlik hukukumuzu yaralamadan; Üç Hilal’i göndere taşımak her Ülkücünün boyun borcudur.

Ülkücüler ev sahibi oldukları otağlarda kendilerini temsil edebilecek yapıyı kendileri kurarak kalmayı, başka siyasi organizasyonlarda kiracı olmaya tercih edecek olgunlukta ve haysiyettedir.

Biz dün neredeysek, ne dediysek bugün de oradayız. Gelip geçici gördüğümüz bir makam uğruna ne kimseyle pazarlık yaptık ne de tavşan adaylık yaparız. Çıktığımız yolda her Ülkücünün gönül onayını almamış hiçbir siyaset projesinin figüranı olmayız. Söyleyecek sözümüz, yapacak işlerimiz var; Türkiye için, insanlık için… Takdir Allah’ındır.

Bu vesileyle mübarek Kadir Gecemizi ve gelecek Ramazan Bayramınızı kutluyor, milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.