betexper
ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
17°C
İstanbul
17°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Sağanak Yağışlı
16°C
Salı Çok Bulutlu
18°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
18°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C

BAHÇELİ’DEN AB’YE REST

BAHÇELİ’DEN AB’YE REST
15.11.2016
0
A+
A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bazı AB üyesi ülkelerin Türkiye’deki büyükelçilerinin, geçtiğimiz hafta HDP Grup toplantısına katılmaları her şeyden önce yüzsüzlük, sorumsuzluk ve samimiyetsizliktir. Avrupalı olmanın yolu Kandil’e çıkıyor, canilerle kesişiyor, Türk düşmanlığında sabitleniyorsa, diyeceğim odur ki kimseye ihtiyacımız olmayacağından, biz bize yeteriz” dedi.

haberres_54993

Bahçeli’nin partisinin grup toplantısındaki konuşmasının satır başları şöyle:
“Yaygın ve yoğun karşı saldırı vardır. Bu nedenle Türkiye’nin devlet ve toplum hayatı bıçak sırtında tehdit altındadır. Türk milletinin gerilemesi, yetmedi birbirine girmesi, daha ötesi tarihten silinmesi amacıyla sahnelenen oyunlar şiddetlenmektedir. Huzurumuza kast eden odaklar faaldir. Gelecek ümitlerimize taş koyan, engel çıkaran karanlık çevreler hızla faaliyetlerini sürdürmektedir. Elbette cevabımız bitmeyecek, yapılan mücadelemiz gevşemeyecektir.
Allah şahittir ki Türkiye üzerinde hesap yapanlar kaybedeceklerdir. Milletimiz bağımsız yaşamaktan başka seçenek tanımamaktadır. Etnik ve mezhep temelli gerilimleri tırmandırmaya çalışanlata karşı uyanık olmalıyız. Mutlaka saldırıları boşa çıkaracağız. Maalesef şehitlerimiz olmaktadır. Geçen hafta perşembe günü Mardin Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, PKK’nın hükümet konağına sızarak düzenlediği bombalı saldırıda şehit düşmüştür.
Yıllar evvel evladının kaymakam olmasıyla gururlanan babasının, şehadeti karşısında da asaletini bozmaması takdir ve hayranlık vericidir. İşte bu yüksek ahlak, bu toprakları vatan yapan iradeye muhteşem bir örnektir.
Fatihler oldukça, fatihini feda etmeye hazır baba dimdik durdukça Allah bu millete yeni bir İstiklal Marşı yazdırmayacaktır. Milletimiz talihlidir, çünkü kahramanlar tüm eli kanlı teröristlere dünyayı dar edecektir. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Bölücüler, bozguncular, yıkım ve çözülmek için şimdiden heyecan yapmasın, bunların alayını ikaz ediyorum. MHP baştan ayağa kırılmadıkça, son ferdine kadar öğütülmedikçe Türk milletinin adı sönemez, tarihi varlığı sökülemez. Bu kararlılığımız asla eksilmeyecektir.
Terörle mücadele zor, zor olduğu kadar da maliyetli bir süreçtir. Türkiye küresel güç merkezlerinin maşası olan çok sayıda kanlı örgütün hedefindedir. Demokrasi ve özgürlük kavramlarını ağızlarından düşürmeyen sözde gelişmiş ülkeler, PKK ile kapalı ilişki içindedir. Bombalı araçla gezen, pusu kuran, mayın döşeyen caniler, Avrupa’da baş tacı edilmekte, havalarda gezdirilmektedir. Tetik çeken kirli eller, Paris’te okşanmaktadır. Milletvekilliği dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra mahkeme çağrılarına kulak tıkayan HDP’lilerin zorla hukuk önüne çıkarılmaları bunların zoruna gitmiştir.
Tıpış tıpış gelmeyiz diyen HDP milletvekilleri patır patır toplanınca AB’nin büyükelçileri anında fos tepkilerini gösterdi. Bunlar HDP’ye arka çıkmak için özgürlük değerlerini çarpıtmışlardır. HDP’lilerin mahkemeye götürüldüğü gün Diyarbakır’da 2’si polis olmak üzere 11 kardeşimiz şehit olmuştu. HDP’liler tutuklanınca kıyametler koparan AB yöneticileri, şehitlerimizin acını bir kez olsun paylaşmadı.
Brüksel Mahkemesi’nin PKK’yı terör örgütü değil de silahlı mücadele yapan örgüt olarak gösterme kepazeliği, hiçbir gerçeği değiştirmeyecektir. Brüksel’deki havalimanına saldırı sonucunda 38 kişinin ölümü, sanıyorum bu ülkede bir şeyi değiştirmedi.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin,
TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşma.
15 Kasım 2016
Değerli Milletvekilleri,Saygıdeğer Misafirler,Sayın Basın Mensupları,
Meclis grup toplantımızın hemen başında muhterem heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.
Ülkemizin hayat damarlarını kesmek, mukadderat kaynaklarını kurutmak için yaygın ve yoğun bir karşı saldırı vardır.
Bu nedenle Türkiye’nin devlet ve toplum hayatı bıçak sırtında, tehdit altındadır.
Türk milletinin gerilemesi, yetmedi birbirine girmesi, daha ötesi tarihten silinmesi amacıyla sahnelenen oyunlar gün aşırı şiddetlenmektedir.
Huzurumuza kast eden odaklar faaldir.
Gelecek ümitlerimize taş koyan, engel çıkaran, bu kapsamda yağmur gibi fitne saçan karanlık çevreler hızla faaliyetlerini sürdürmektedir.
Elbette zalim ve hainlere karşı verilen cevabımız bitmeyecek, gösterilen mukavemetimiz esnemeyecek, yapılan mücadelemiz gevşemeyecektir.
Allah şahittir ki, Türkiye üzerinde hesap yapanlar yine kaybedecekler, yine mahcup ve mahkûm olacaklardır.
Milletimiz bağımsız yaşamaktan başka seçenek tanımamaktadır.
Kardeş kavgası çıkarmaya, etnik ve mezhep temelli gerilimleri kışkırtmaya çalışanlara aziz millet varlığı azami dikkat ve uyanıklık göstermektedir.
Terör saldırıları evlatlarımıza kıyıp, felaket ve fecaatler ülkemizi yasa boğsa da dayanacağız, sabredeceğiz, mutlaka saldırıları boşa çıkartacağız.
Maalesef yine şehit haberleri gelmeye devam etmektedir.
Geçen hafta Perşembe günü, Mardin Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk PKK’nın hükümet konağına işbirlikçileri vasıtasıyla sızarak düzenlediği bombalı saldırıda; önce yaralanmış, sonrasında kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit düşmüştür.
Yıllar evvel evladının kaymakam olmasıyla gururlanan muhterem babası Asım Safitürk’ün, şehadeti karşısında da vakur ve asil tavrını bozmaması takdir ve hayranlık vericidir.
Şehidimizin babası, henüz hayatının baharında ebediyete göçen evladının ardından herkese adeta ders vermiş ve bağrı yansa da şöyle seslenmiştir:
“ Vatan, uğrunda ölen varsa vatandır. Çocuğumun şehadetine sebep olanları ve destekleyenleri Allah’a havale ediyorum. Vatan sağolsun. Vatan uğrunda ben de hazırım gitmeye. Allah bütün kardeşlerimize, vatanımıza, milletimize yardım eylesin inşallah.”
İşte bu yüksek ahlak, bu korkusuz duruş üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapan iradeye muhteşem bir örnektir.
Fatihler oldukça, oğul Fatih’ini feda etmeye hazır baba Asımlar dimdik durdukça Allah bu millete yeni bir İstiklal Marşı yazdırmayacak, milli namusumuza hiçbir vahşi emel yan gözle bakamayacaktır.
Milletimiz talihlidir, çünkü sinesinden doğan kahramanlar tüm hasımlara, tüm eli kanlı teröristlere dünyayı zindan edecek inanmışlıktadır.
Türklüğün bahtı açıktır, çünkü şehitlerle büyüyen, büyüdükçe destanlaşan bir milli ruh bu kutlu vatanın ezeli bekçisi, ebedi sahibidir.
Başta Kaymakamız Fatih olmak üzere, bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, acılı ailelerine, sevdiklerine ve milletimize başsağlığı temennilerimi iletiyorum.
İnancımı güçlü bir şekilde tekrar vurguluyorum: “Şehitler ölmez, vatan bölünmez.”
Bölücüler, bozguncular, vurguncular, yağmacılar, yıkım ve çözülme piyonları peşinen heveslenmesin, şimdiden heyecan yapmasın.
Bunların alayını birden ikaz ediyorum:
Milliyetçi-Ülkücü Hareket baştan ayağa kırılmadıkça, milli şeref bütünüyle çiğnenip son ferdine kadar öğütülmedikçe Türk milletinin adı silinemez, anıları sönemez, tarihi varlığı sökülemez, Allah’ın izniyle de sökülmeyecektir.
Bu kararlılığımız asla değişmeyecek, eskimeyecek, eksilmeyecektir.
Değerli Milletvekilleri,
Terörle mücadele zor, zor olduğu kadar da yüksek maliyetli bir süreçtir.
Türkiye, küresel güç merkezlerinin imalatı ve istihbarat örgütlerinin maşası olan çok sayıda kanlı ve katil örgütün direkt hedefindedir.
Demokrasi ve özgürlük kavramlarını ağızlarından düşürmeyen sözde gelişmiş ülkeler ne yazık ki terör örgütleriyle kapalı devre ilişki içindedir.
Mesela Diyarbakır’da, mesela Şırnak veya Hakkari’de bombalı araçla gezen, pusu kuran, mayın döşeyen; askerimize, polisimize, korucumuza ve sivil vatandaşlarımıza kurşun sıkan caniler, Avrupa’da baş tacı edilmekte, havalarda gezdirilmektedir.
Mardin’de tetik çeken kirli eller, Paris’te okşanmaktadır.
Ankara’da, İstanbul’da bedenine bomba saran canavarlar Berlin’de övülmektedir.
Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra, kendilerine yapılan mahkeme çağrılarına kulak tıkayan, dikkate almayan HDP’lilerin zorla hukukun önüne çıkarılmaları Avrupa ülkelerini ayağa kaldırmıştı.
Tıpış tıpış gitmeyeceğiz diyen HDP’liler patır patır toplanınca AB ülkelerinin Türkiye büyükelçileri anında fos tepkilerini göstermişlerdi.
Bunlar, HDP’ye sahip çıkmak, PKK’yı arkalamak için demokrasiyi istismar etmişler, özgürlük değerlerini çarpıtmışlardı.
Aslında gerçek yüzlerini bir kez daha açığa vurmuşlardı.
HDP’li milletvekillerinin mahkemeye götürüldükleri gün Diyarbakır’da 3 ton bombayla düzenlenen terör saldırısında 2’si polis olmak üzere 11 kardeşimiz şehit olmuş, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.
Hiçbir medeni ülke bu hunhar eylemi görmedi, göremedi.
5 Kasım’da, Şırnak il merkezinde patlayan bombalarla canlarından olan 2 küçük yavruyu da duyan ve önemseyen olmadı.
HDP’liler için kıyameti kopartan Avrupalı elçiler, AB yöneticileri şehitlerimizin, hayatını kaybeden mazlumların acılarını bir kez olsun paylaşmadı, insanlık adına taraf ve tutumlarını belirleyemedi.
Avrupa insanlıkta sınıfta kalmıştır. Ve bu çok nettir.
Terörün sürat ve seyri Türkiye düşmanlarını sevindirmekte, yüreklendirmektedir.
Biliyoruz ki, kimsenin çırası tana kadar yanmaz, yanmamıştır.
HDP’liler de bir sıçramış, iki sıçramış, kısmetlerinde olan neyse kaşıklarında çıkmıştır.
Avrupa ülkelerinin asılsız, uyduruk ve yanlı müdafaaları ne terör örgütü PKK’yı ne de HDP’yi temize çıkarmaya yetmeyecektir.
Brüksel Mahkemesinin PKK’yı terör örgütü değil de, silahlı mücadele yapan örgüt olarak gösterme kepazeliği hiçbir gerçeği tersine çeviremeyecektir.
22 Mart 2016 tarihinde Brüksel’deki bir havalimanı ve metro istasyonuna teröristlerin saldırısı sonucunda 38 kişinin ölümü, 300’ten fazla kişinin yaralanması sanıyorum bu ülkede bir şeyi değiştirmemiştir.
Belçika’da 38 kişiyi öldüren katillerin eylem ve fikir ortakları Türkiye’ye her gün saldırmaktadır.
O halde Avrupa’nın takıldığı tenakuz çukurunu, düştüğü art niyet uçurumunu nasıl izah edeceğiz, neye yoracağız?
Avrupa teklediğini, bilye dağıttığını ne zaman kabul ve idrak edecektir?
Belçika’da kötü olanın, Türkiye’de iyi olması bir defa aklın ve vicdanın inkârıdır.
Bu inkara ortak olanların, inkarcılıkla gelişmişliği bağdaştırmaya uğraşan sefilliğin; IŞİD veya PKK’lı bir teröristten dürtüsel, tarihsel ve ilkesel anlamda hiçbir farkı yoktur, olmayacaktır.
HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasından sonra tehdit dozu yüksek mesajlar verenler önce kendilerine bakmalı, terör örgütlerini nasıl besiye çekip sırtlarını sıvazladıklarını açıklamalıdır.
Kaldı ki, bazı AB üyesi ülkelerinin Türkiye’deki büyükelçilerinin, geçtiğimiz hafta HDP grup toplantısına katılmaları her şeyden önce yüzsüzlük, sorumsuzluk ve samimiyetsizliktir.
Gerçi ayakkabılarında Kandil Dağının tozu bulunanların HDP sıralarına kurulmaları kendileri adına tutarlı olabilir.
Ancak Türk milleti bu rezaleti hoş görmez, asla da normal karşılamaz.
HDP grup sıralarının ön saflarında oturan Belçika Büyükelçisi diyor ki, “bu ciddi bir konu, dinlemeye geldim.”
Adam olana sormazlar mı, dinleyecek, duyacak başka konu mu bulamadın?
Sömürge valisi küstahlığıyla hareket eden bu zihniyet, ciddi konu arıyorsa şehit analarının sızlayan yüreğine baksın, eğer görebilecekse.
Kaymakam Fatih’in geride bıraktığı yavrularının yüzüne baksın, eğer yapabiliyor, yüreği yetiyorsa.
AB elçileri, baba ocaklarından davulun selamıyla uğurlanıp imamın salasıyla karşılanan kınalı kuzuların ay yıldızlı al bayrağa sarılı naaşlarına baksınlar, eğer kalpleri varsa, eğer ar damarları çatlamadıysa.
Bizim açımızdan gerçek şudur ki, ihanetin dinlenecek bir şeyi yoktur.
Ya başı eğilmeli, ya da başı ezilmelidir. Ortası da yoktur.
Brüksel’de ve diğer Avrupa başkentlerinde bebek katilinin posterlerini sallandırıp, terör örgütlerinin paçavralarını asan PKK hayran kitlesinin, HDP grubuna katılmaları Türkiye’yi sabote etmek, terörizme selam çakmaktır.
Almanya’nın yaptığı esasen budur.
Fransa’nın yaptığı da aynen budur.
AB, hendeklerden özyönetim ve özerlik çıkarmaya çalışanların yanındadır.
AB, polise taş ve tokat atıp sonunda hak ettiğini bulan elleri kırıkların safındadır.
“PKK sizi tükürüğüyle boğar, bu memleketten defolup gideceksiniz, o keleşleri size çevirmeyi biliriz” diyen siyasi eşkıyalar AB’nin kanatları altındadır.
Sırtlarını YPJ’ye, YPG’ye, PYD’ye dayadıklarını söyleyenler, şimdi demir parmaklıklara başlarını vururken, AB mateme boğulmaktadır.
Mehmetçik ve polis katillerinin cenazelerine katılan terörist sevicileri AB’li hısımları kollamaktadır.
Dostluk ve müttefiklik demek terör örgütlerine yardım ve yataklık demek değildir, bu şekilde de yorumlanmamalıdır.
Terör bir insanlık suçudur ve hiçbir gerekçeyle haklı çıkamayacaktır.
Türkiye onun bunun ayarıyla ilkelerinden vazgeçecek, azarıyla tarihsel hak ve çıkarlarından, egemenlik ve varlık haklarından ödün verecek çakmak bir devlet değildir.
Onların bildikleri bizim unuttuğumuza bile yetmeyecek, yetişmeyecektir.
Hiç kimse meraklanmasın, Türkiye ne karanlıkta yatacak, ne de kara düş görecektir.
PKK’nın dümeninden tutup HDP’nin çuvalına girenler tek gölge etmesinler de, onlardan başka bir şey istemeyiz, istemiyoruz.
Avrupalı olmanın ibresi, köksüzlük ve kimliksizlik ise, muhataplarımız rahat olsunlar, biz kurulan eğri bacaklı birlik masasında zaten oturmayız, olamayız.
Avrupalı olmanın yolu Kandil’e çıkıyor, canilerle kesişiyor, Türk düşmanlığında sabitleniyorsa, diyeceğim odur ki, kimseye ihtiyacımız olmayacağından biz bize yeteriz.
Değerli Arkadaşlarım,
AB Komisyonunun hazırladığı ve aday ülkelerle ilgili yıllık değerlendirmeye yer verilen İlerleme Raporları yayımlanmıştır.
Bu kapsamda 102 sayfalık Türkiye İlerleme Raporu da kamuoyuna yansımıştır.
Özellikle altını çizmek istiyorum ki, hukukun üstünlüğü ve temel haklara ilişkin bazı düzenlemelerin Avrupa standartlarına uygun olmadığı ifade edilmektedir.
HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasının endişe verici bir konu olduğu vurgulanmakla birlikte, Güneydoğu’daki gelişmelerin Türkiye’nin karşı karşıya olduğu başlıca sıkıntılardan biri olduğu kaydedilmiştir.
İlerleme Raporu, yine tarafgir şekilde kaleme alınarak, Güneydoğu’daki sözde sorunun ancak siyasi süreç yoluyla çözülebileceğine temas etmiştir.
Avrupa zihniyetinin aklı hala çözüm sürecinde kalmıştır.
Köprünün altından çok sular aksa da, AB buna ayak uyduramamış, klasik ve şablon ezberlerinden kopamamıştır.
İlerleme Raporu’nda;
Yargı bağımsızlığı konusundaki kötüleşmeye,
İfade özgürlüğündeki gerilemeye dikkat çekilmiş;
Gazetecilerin tutuklanması, çok sayıda medya kuruluşunun kapatılması eleştirilmiştir.
İlerleme Raporu’nu hazırlayanlar lütfetmişler ve Türkiye’nin terör eylemleri karşısında kendini savunma hakkı olduğunu kabul etmişler, ancak buna da bir kısıt getirilmesini dayatarak orantılı olması gerektiğini talep etmişlerdir.
Şu işe bakınız ki, Türkiye’nin Terörle Mücadele Kanunun kapsam ve tanımı bakımından Avrupa müktesebatı ile uyumlu olmadığı ve uygulanmasının ciddi kaygılara yol açtığı iddia edilmiştir.
Yani zımnen Terörle Mücadele Kanunun tadil veya tasfiye edilmesi istenmiştir.
Ülkemizin beka mücadelesi verdiği böyle bir zamanda, AB’nin terörle mücadelemizi engelleme çabaları ahlaken ve hukuken oldukça sorunludur.
Vize serbestisi sağlanabilmesi için Terörle Mücadele Kanununda değişiklik yapılması dahil eksik 7 kriter tespiti yapanların, kim ya da kimlerin değirmenine su taşıdığı belli ve ortadadır.
Açıkça, serbest dolaşım için terörle mücadeleden taviz verelim istiyorlar.
Kim istiyor, PKK’nın Brüksel lobisi, hangi vasıtayla istiyor; İlerleme Raporu’yla.
Türkiye’nin buna evet demesi, normal karşılaması her şeyden önce dökülen şehit kanlarına haksızlık ve nankörlüktür.
Avrupa’nın terörle mücadele sürecini desteklemek yerine kösteklemesi AB’ye üyelik serüvenimizin nasıl çıkmaza sürüklendiğinin de en açık delilidir.
AB yöneticilerinin müzakereleri askıya alma tehditlerini bu çerçevede ele almak lazımdır.
Bununla bire bir ilgili olması sebebiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Belarus dönüşü uçakta gündeme getirdiği düşünceleri bize göre anlamlı ve üzerinde durulacak düzeydedir.
AKP'nin Anayasa Taslağı MHP'ye iletildi
Şöyle diyor Sayın Erdoğan:
“Eğer bizi istemiyorlarsa açıkça söylesinler. Bize yapılanlara karşı ilanihaye sabredemeyiz. Nasıl İngiltere halka gittiyse biz de halkımıza sorarız. Milletimiz ne derse onu yaparız.”
Cumhurbaşkanı benzer düşüncelerini dün de dillendirmiştir.
Elbette AB’nin sistematik gözdağlarına eyvallah edecek halimiz yoktur.
Millet sözün sahibidir, müracaat halinde vereceği her karar kesin hükümdür ve herkes için bağlayıcıdır.
Şayet AB süreci uzayacak, müzakereler sudan bahanelerle kesintiye uğrayıp kızağa alınacaksa, Türkiye’nin milli onurunu savunmak, milletin hükmü şahsiyetini omuzlamak her vatanseverin görevi olmalıdır.
AB, seçeneksiz ve mecbur olduğumuz bir oluşum değildir.
Türkiye, başkent Ankara merkezli bir bölge ve dünya perspektifiyle, gerekirse kendi yağında kavrulacak, gerekirse kendi ayakları üstünde duracak, sonuç itibariyle kimseye el avuç açmayacaktır.
Bu güç Türkiye’de vardır.
Bu kudret Türk milletinin öz ve kök değerlerinde paha biçilmez bir cevher gibi durmaktadır.
Yeter ki görmesini bilelim.
Türkiye Cumhuriyeti’nin, yarım asra yaklaşan AB sürecinde tenkide uğrayıp aşağılanmadığı tek bir günü olmamıştır.
Bu reva mıdır, hak mıdır, adalet midir?
Onurlu birliktelik yerine, onursuz ve omurgasız bir üyelik için sürekli zorlanmamız, sürekli tavize itilmemiz milli gerçek ve emanetlerle bağdaşmamaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine Brüksel’e tezgah açan, burayı mesken tutan, milli kimliğimize derin bir nefret duyan malum ve makus siyasi elit değil, bizzat Türk milleti Ankara’dan karar verecektir.
Biz kâra değil, ara bakarız.
Biz milli kaderimizi ipotekli bir kazanca hiçbir zaman değişmeyiz.
Biz Türkiye’yiz, büyük ve yenilmez Türk milletiyiz.
Türkiye’yi ekonomik yaptırımla tehdit eden Avrupa Parlamentosu Başkanı’na da bu hakikatleri hatırlatıyor, haddini ve hududunu bilmeye bu vesileyle davet ediyoruz.
Muhterem Milletvekilleri,
AB İlerleme Raporu’nda, milli davamız Kıbrıs konusuna da değinilmiş, bununla ilgili değerlendirmelere beklendiği üzere yer verilmiştir.
Türkiye’nin Kıbrıs’ta bir çözümün bulunmasına yönelik görüşmeleri desteklediğinden hareketle, Ankara’nın bu konudaki taahhüdü ve bağlılığının hayati önemini koruduğu dile getirilmiştir.
Kıbrıs’ta çözüm olarak neyin ima ve işaret edildiği henüz karanlıktadır.
KKTC Cumhurbaşkanı ile Rum kesimi lideri arasında belirli aralıklarla görüşmeler yapılmaktadır.
Ama görüşmelerin muhtevası sır gibi saklanmaktadır.
Biz bu zincirleme görüşmeleri dikkatle takip ediyoruz.
Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler gözetiminde, İsviçre’nin Mont Pelerini kasabasında beş gün boyunca devam eden müzakerelerden de herhangi bir sonuç çıkmamıştır.
Rum kesimi liderinin önerisiyle ara verilen görüşmelerin 20 Kasım’da bu kez Cenevre’de tekrar başlayacağı duyurulmuştur.
KKTC Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından, İsviçre’deki görüşmelerin ilk iki gününde dört başlığın ele alındığı ve önemli ilerlemeler kaydedildiği, diğer günlerde ise toprak konularına yoğunlaşıldığı anlaşılmaktadır.
İzleyen süreç içerisinde, planlanan beşli konferans toplanarak Kıbrıs konusunda güvenlik ve garantiler boyutuyla bir uzlaşma aranacaktır.
Kıbrıs Rum tarafı toprak konusunu mülkiyet başlığıyla, Türk tarafı ise garantiler/güvenlik başlığıyla ele almaktadır.
Rum hükümet sözcüsü, Cenevre’de hedefin toprak konusundaki kriterleri sonuçlandırmak ve bunu harita üzerine taşımak olduğunu açıklamıştır.
Bahse konu kriterlerin ise ne olduğunu, neleri kapsadığını bilen yoktur.
Kıbrıs müzakerelerinin bam teli şüphesiz topraktır.
Toprak ise vatandır, namustur, pazarlık konusu yapılamayacaktır.
Bu milli ilkenin Kıbrıs Türklüğünün vazgeçilmezi olduğunu bilmek, görmek ve teyit etmek şarttır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “garanti anlaşmalarına dokundurmam” demesine rağmen, Rumların harita-toprak hususunda esneklik göstermeleri halinde, Türkiye’nin de beşli konferans zemininde Yunanistan’la konuşabileceğini söylemesi dikkat çekicidir.
Anlaşılan odur ki, harita konusunda muhtemel bir anlaşma olursa, garantiler konusu gözden geçirilebilecektir.
AKP’nin Kıbrıs’tan sorumlu Başbakan Yardımcısı, Türkiye olarak nereye kadar taviz vereceklerini bildiklerini ifade etmiştir.
Kıbrıs’ta Güzelyurt konusunda nasıl bir yol izleneceği, Karpaz’ın durumunun ne olacağı belirsizdir.
Adadaki askeri varlığımızın geleceği ise esrarını korumaktadır.
Kıbrıs müzakerelerinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması son derece acil ve önemlidir.
Ancak sırf çözüm olsun diye de, tavizlerle Türk vatanını terk etmek, tarihsel hak ve çıkarlarımızdan bir çırpıda ayrılmak yanlıştır, skandaldır, bunu tasvibimiz imkânsızdır.
Kıbrıs’taki Türk toplumunun aleyhine, kazanımlarını sekteye uğratacak, egemenlik haklarını hiçe sayacak herhangi bir anlaşma veya uzlaşmanın milletimiz nezdinde itibar ve inandırıcılığı olmayacaktır.
Kıbrıs’ta barış ve istikrarın sağlanması adına tek yanlı ve fren tutmayan tavizlerin, Türklerin hayat alanlarını daraltacağı, vatan bildiği topraklarından koparacağı, Akdeniz’den uzaklaştıracağı kesindir.
Bu itibarla, KKTC Cumhurbaşkanı’nın Rum tarafına neleri vaat edip etmediği, çözüm diye sunulan reçeteyle hezimetin Kıbrıs Türklüğüne musallat olup olmayacağı açıklığa kavuşturulmalıdır.
Gizli kapaklı yapılan müzakerelerin ne getirip ne götüreceğini öğrenmek Türk milletinin, Kıbrıs Türklüğünün en tabii hakkıdır.
Çünkü her şey dönüp dolaşıp toprak ya da mülkiyet meselesine dayanmaktadır.
Özellikle Rum tarafının toprak ve garantiler konularındaki taleplerinin belli ölçülerde karşılanması halinde, adada federal devlet çatısı altında; 4 yıl Rum, 2 yıl da Türk tarafının başkanlık yapmasıyla ilgili mutabakat arayışları olduğu iddia edilmektedir.
KKTC’nin vereceği toprak var mıdır? Varsa nerelerdir?
Tüm dikkatlerin çevrildiği Güzelyurt ve Karpaz gözden çıkarılmış mıdır?
Çıkarıldıysa ya da özel statülü olması düşünülüyorsa, buradaki Türk varlığı ne olacaktır?
Planlanan geçiş sürecinde adaya uluslararası bir gücün konuşlanmasıyla Türk askerinin akıbeti ne olacaktır?
Deniyor ki, pazarlık pozisyonları çözümü engellemesin.
Unutulmasın ki, Kıbrıs Türklüğü Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ve KKTC Türk vatanıdır.
Telaşla çözüm olsun diyenler, Kıbrıs’ın tapusunu karambole getirip devrederlerse bunun hesabını veremezler, şehitlerimize, yıllardır Kıbrıs davasını şeref bilenlere bunu asla anlatamazlar.
KKTC Cumhurbaşkanı tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu iyi bilmelidir.
Milliyetçi Hareket Partisi bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıbrıs müzakerelerini yakından izleyecek, gerekli notlarını alarak milletiyle paylaşacak, demokratik müdahalelerini yapacaktır.
Ve her zaman diyeceğiz ki, Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır.
Enosis emellerine Türklüğün vicdan ve cesaretiyle, kudret ve asırlık mirasıyla direnecek ve de teslim olmayacağız.
Değerli Arkadaşlarım,
8 Kasım 2016 Salı günü ABD, son yılların en kayda değer, en tartışmalı demokrasi imtihanına sahne olmuştur.
Demokratik mekanizmalar ilke ve kurallarıyla işleyerek yeni başkan sandıktan çıkmıştır.
20 Ocak 2017’de Beyaz Saraya oturacak ABD’nin 45 inci başkanı tüm bahisçileri, siyasi teorisyenleri, uzman yorumcuları, adeta ABD’yi yeniden keşfe çıkmış yeni yetme kaşifleri ters köşeye yatırmış, herkesi şaşırtmıştır.
Ve kader ağlarını örmüş, Trump başkan seçilmiştir.
Bunda aslında şaşılacak bir şey yoktur.
Nitekim ABD halkı saygı duyulması gereken hür iradesiyle başkanını belirlemiştir.
Buna demokratik olgunluk ve sağduyuyla yaklaşım esas olmalıdır.
Amerika Birleşik Devletleri, yönetimdeki değişimin göz ardı edileceği sıradan bir ülke değildir.
Yaklaşık yüzyıldır stratejik denklemleri değiştiren, ekonomik ve teknolojik gücüyle yerküreyi çok yakından ilgilendiren önemli bir ülkedir.
Dikkat edilmesinde ve izlenmesinde mutlaka yarar ve zorunluluk vardır.
Ancak, bu ülkedeki başkanlık değişimini, kendi vatandaşlarından bile daha çok önemseyen, daha fazla sevinen veya üzülen ve gereğinden fazla anlam ve sonuç yükleyen çevrelerin mevcudiyeti kaygı vericidir.
İçine düştüğümüz “aydın bunalımının” ve “derin aşağılık kompleksinin” en tipik örneklerinden birisi ABD seçim sürecinde ortaya çıkmıştır.
Seçimden bir gün önce, “Yüzde 99 Hillary” manşeti atan gazeteler sandığı peşinen açmış, kazanan-kaybeden tasnifini çoktan yapmışlardı.
8 Kasım günü Türk medyası seçimin galibini erkenden belirlemiş, hükmü çabucak vermişti.
Hatırlarsanız, “Hilary Cilinton Başkan Gibi” manşetleri atıldı.
“Anketlere Göre Cilinton Trump’tan Bir Adım Önde”, diyenler erken sevinç turuna çıktı.
“İlk Kadın Başkana Doğru”, tahminleri gazete sütunlarını doldurdu.
Sonuç olarak, içimizdeki Clinton lobisinin çok istemesine, bölücü ve terör mihraklarının çok dilemesine rağmen Trump ipi göğüsledi ve ABD’nin bundan sonraki dört yılına mührünü vurdu.
Doğal olarak Bayan Clinton’ın seçilememesi, ona umut ve gelecek bağlayanları, onunla bir siyasi tasarım umanları sukutu hayale uğratmakla kalmadı, alayını birden şok etmiştir.
Trump’ın “Amerika’yı yeniden büyük güç yapacağım” sloganı geniş toplum kesimleri tarafından tutuldu, onay gördü.
Seçmenlerin öfke ve korkularını harekete geçirip, bunun üzerinden kutuplaştırıcı bir dille siyaset ve ideoloji üretimi ABD’nin siyasi dinamiklerini oldukça etkilemiş ve farklı bir kulvara taşımıştır.
Sosyal ve ekonomik tepkiler siyasal bir kimlik kazanmıştır.
Trump’ın sert üslubunun aleyhine olacağını düşünenler yanılmıştır.
Dışlayıcı tutumunun, yabancılara, göçmenlere, Müslümanlara şaşı ve sorunlu bakışının dezavantaj olduğunu ileri sürenlerin tahminleri boşa çıkmıştır.
Nihayetinde Trump’sız bir ABD hayali kuranlar sandığa sıkışmış kalmıştır.
Bizim için ABD Başkanının kim olduğu önemsizdir.
Bu ABD’lilerin kendi iç meselesidir.
Önemli olan ve üzerinde durduğumuz püf nokta, bu ülkeye başkanlık edecek şahsın nasıl bir siyaset izleyeceği, küresel sorunları kaldırabilecek vasıf ve birikiminin olup olmadığıdır.
Trump’ın Ortadoğu’ya bakışı kadar, yıpranan Türkiye’yle-ABD ilişkilerine katacağı anlam, getireceği yeni yorum bundan sonrası için bölgesel ve küresel dinamiklere doğal olarak tesir edecektir.
Biz Trump’ın seçilmesiyle estirilen kötümserlik rüzgarına veya iyimser beklentilere ihtiyatla yaklaşıyoruz.
Ve de İslamofobi’yi diri tutan açıklamalarını esef verici buluyoruz.
Obama ve seleflerinden ağzımız yandığından, Trump’ın düşünce ve mesajlarını üfleyerek değerlendiriyoruz.
2008’de Obama’nın seçilmesiyle, Amerika’nın “ırkçılığı aştığını” sıranın Türkiye’ye geldiğini söyleyenlerden, bunun siyahlardan ziyade bütün “beyazların zaferi” olduğunu ifade edenlere,
Obama’nın seçilmesiyle dünyanın artık “rahatladığını” belirtenlerden, “değişimin” bir devrim geçirdiğini açıklayanlara;
Asırlık “Amerikan rüyası”nın gerçekleştiğini yazarak alkışlayanlardan, yeni başkanın “hepimizin bir yansıması” olduğunu belirtenlere kadar pek çok sayıda övgü seslendirilmişti.
Ne var ki Obama’nın geride kalan sekiz yılı beklentileri karşılamadığı gibi, özellikle İslam alemine savaş ve huzursuzluk olarak faturalandırılmıştır.
Diğer yandan Trump’ın seçilmesiyle ABD’de yükselen protesto dalgası, sokaklara dökülen göstericiler okyanus ötesinin toplumsal patlama ve kriz girdabının kıyısında olduğuna da işaret etmektedir.
Örtülü ırk çatışmalarının tehlikeli şekilde yeniden ısındığı görülmektedir.
Ayrıca göçmenlerin sınır dışı edilmeleriyle ilgili politik arayış ve adımlar sosyal sıkıntı ve karmaşayı tırmandırabilecektir.
ABD’deki demokratik normalleşmenin zamanla gerçekleşeceğini, çıkan olaylar nedeniyle, başta Ortadoğu olmak üzere, karışıklık yaşayan diğer coğrafyalar temelinde bu ülkenin empati yapmasının zaruri olduğu inancındayım.
Trump’a insan şeklinde molotof diyenlerle mağduriyetlerinin sözcüsü görenler kutuplaşmış bir ülke fotoğrafının iki ucunu temsil etmektedir.
Bizim yeni Başkandan arzumuz, ilk olarak FETÖ’yle mücadelede Türkiye’ye destek vermesi, Pensilvanya’daki haini derhal, önşartsız ülkemize iadesidir.
İkinci olarak, Ortadoğu’da terör örgütleriyle kurulan sakat ilişkilerden vazgeçerek egemen devletlerin toprak ve insan bütünlüğüne saygı ve riayet göstermesidir.
Üçüncü olarak da, Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı hak ve çıkarlar bağlamında gözetilerek yeni baştan güçlendirilmesine samimi ve gizli gündemsiz olarak katkı sunmasıdır.
Berlin Duvarı 9 Kasım 1989 yılında yıkılmıştı.
Yeni duvarlar örmenin, inanç ve kültürler arasına yeni bariyerler inşa etmenin küresel huzur ve gelişmeye hizmet etmeyeceğini herkesin anlaması gerekmektedir.
İşbirliği dinamikleri dürüstçe canlı tutulduğu müddetçe insanlık daha iyiye, daha güzele, daha refaha, adaletli paylaşıma muhakkak surette ulaşacaktır.
Bizim Amerikan rüyasından beklentimiz, buna dair herhangi bir merakımız yoktur.
Bir rüyamız varsa o da Türk-İslam rüyasıdır ve de Türklüğün küresel güç noktasına çıkma ülküsü yegane kaynak ve kıvancımızdır.
Büyüklük, kaynaşma, hoşgörü ve hakkaniyet ruhunu binlerce kilometre uzağa bakarak görmek yerine; geçmişimizde, kutlu tarihimizde bulmamız, ilaveten Türk milletinin yüce gönlüne girmemiz bizlere eşsiz ve parlak bir istikbal için şevk verecektir.
Değerli Milletvekilleri,
14 Kasım 1944 tarihi Ahıska Türklüğü için kara bir gündü.
Stalin zulmü onbinlerce soydaşımızı vagonlara doldurup sürgüne, ölüme, açlığa, sefalete göndermişti.
İnsanlığın gözü önünde Türklük işkence görmüş, katledilmiş, yerinden yurdundan edilmişti.
13 Kasım 1944’te Ahıska’nın Uravel Köyünden 13 yaşında sürgüne gönderilen Ahmet Naymanoğlu’nun şu dizeleri yaşanan acıları adeta satırlara dökmüştür:
Bindokuzyüzkırkdördüncü senesi,
Elimin elinden kesildi sesi,
Ahıska’nın çıktı ahır nefesi,
Koç ayında, (yani Kasım ayında), kılındı cenazesi.
Türk milletinin farklı coğrafyalarda milyonlarca nefer ve ferdi vardır.
Çok şükür ne ölmekle biteriz, ne de kırılmakla tükeniriz.
Biliriz ki, adamak kolay, ödemek güçtür.
Ve adağımızın gereğini gerekirse canımızla yaparız.
Türk milliyetçileri olarak Türk milletinin geçmişini düşündüğümüz kadar geleceğini de planlamalıyız.
Türklüğün binbir güçlükle yaşayıp ızdırap çektiği coğrafyaları hafızalarımızdan çıkarmadan önümüze bakmalı, son yurdumuzu korkusuzca savunmalıyız.
Başkaları düşünmüyor, sorumluluk almıyormuş, bu bizi ilgilendirmeyecektir.
Fedakarlıksa istenen, sonuna kadar biz varız.
Cesaretse aranan, el hak biz buradayız.
Anayasa konusunda inisiyatif almamız, fiili dağınıklık ve çarpıklığı çözme irademiz; biliniz ki, yalnızca Türkiye ve Türk milletinin geleceğini kurtarmak içindir.
Hukuksuz bir devlet olmaz.
Hukuk yoksa demokrasi ve devlet askıda ve raftadır.
Türkiye’nin adım adım feci akıbete doğru ilerlemesini istemiyorsak devreye girmeli, tedbir almalıyız.
Uzlaşalım, konuşalım, ülke ve millet için çıkar bir yol bulalım.
Türk milletinin muhtemel acı ve kayıplarına ortak akıl ve milli bir şuurla engel olalım, dahası olmak zorundayız.
Bizim meselemiz, kimin ne olacağı değildir.
Bizim meselemiz, kimin hangi makam ve statüye kavuşmayı hedeflediği hiç değildir.
Bildiğiniz gibi, geçen hafta, Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığımız görüşme verimli geçmiştir.
Bizimle paylaştıkları anayasa değişikliği konusundaki düşüncelerini makul ve müspet bulduğumuzu açıklamıştım.
Biz bir yol gösteriyoruz, milletimizin ağrıyan başına şifa olalım istiyoruz ve yaklaşan tehlikeleri hissedip şimdiden öngörüyoruz.
15 Temmuz’dan sonra bambaşka bir Türkiye vardır.
Ağa girdikten sonra aklı başına gelen balık gibi olmayalım, iş işten geçtikten sonra ah vah etmeyelim, nitekim bugünden, henüz vakit varken Türkiye’nin önünü açalım.
Anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmalar sonlandıktan sonra, gerekirse milletimizden görüş almaktan çekinmeyelim, bundan korkmayalım.
Türk milliyetçileri, 1944 Ahıska Türklüğünün acılarını hala yüreklerinde duymaktadır.
Kırım’dan Hocalı’ya, Türkmenelinden Doğu Türkistan’a, Belene Kampından, Balkan Dağlarından Sibirya bozkırlarına ve Ortadoğu’ya kadar nerede milletimizin bir evladı varsa derdiyle dertlenmek, sevdalarıyla sevinmek bize has, bize yakışan bir asalettir.
Çünkü biz tarihe, ecdada, şehitlere karşı sorumluyuz, duyarlıyız, Türklüğün nerede olursa olsun, tekrar felaketlere batmaması için mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.
Son yurdumuzun üzerinde kara ve kâbus bulutları dolaşıyor. Bunu görmek durumundayız.
Devlet çarkı ağır aksak dönüyor, yönetimdeki fiili sakatlık bir tek kişiyi sivriltmekle kalmıyor, geleceğimizi de rehin altına alıyor.
Türk milleti 15 Temmuz FETÖ kalkışması gibi rezil bir ihanete nadir şahit olmuştur. Gayemiz bu tip düşmanlıkların tekrarına mani olmaktır.
İstiklalimiz, iktidar ve imtiyaz kaybetme korkusuyla değil, kucaklaşma, dayanışma, ortak değer ve milli gerçeklerde buluşmayla teminat altına alınacaktır.
Bu nedenle, Türk siyaseti ucuz hesap yapmadan, çatışma ve çekişmeye kapılmadan Türkiye’nin ana meselelerine çözüm getirmeye mecburdur.
Boş çuvalın ayakta durmayacağını, böyle gelse de, böyle gitmeyeceğini herkes anlamalıdır.
Milliyetçi Hareket Partisi, daha önce açıkladığı anayasal kapsamdaki kırmızıçizgilerine, ilke ve esaslarına bağlı olmak şartıyla, milleti ve ülkesi için her olumlu, her anlamlı teşebbüse zaten vardır ve çoktan hazırdır.
Aklımıza geleni işlemiyoruz, her ağacı taşlamıyoruz; yalnızca Türkiye rahatlasın, huzur bulsun, devlet ebed müddet ruhu yaşasın diyoruz.
AKP’nin anayasa hazırlık metni tarafımıza resmen iletilmiştir.
Parti olarak, söz konusu metin üzerindeki çalışmalarımızı çok dikkatli, çok detaylı ve kılı kırk yaran bir değerlendirmeyle yapıyoruz.
Katıldığımız ve katılmadığımız maddeleri tek tek belirliyoruz.
Ardından partiler arasında kurulacak bir komisyonda üzerinde mutabık kaldığımız değişiklik önerilerini süratle ve en kısa sürede Meclis Genel Kurulu’na getirmeyi umuyor ve bunu amaçlıyoruz.
Sonrası TBMM’nin ve milletimizin muazzam iradesine kalmıştır.
Bu süreçte CHP naz etmemeli, kapris yapmamalı, geri durmamalıdır.
Başbakan’a kapıları açıksa, ki öyle söylüyorlar, teklifi bir de biz görelim diyorlarsa, buyursunlar, kafa kafaya verelim, el ele, omuz omuza, gönül gönüle fiili açmazı giderelim, milletimizin sorunlarına beraberce eğilelim.
Gelin Türkiye’yi kamburlarından birlikte kurtaralım.
Gelin Türk milletinin asıl gündemine odaklanmak için karşımızdaki engelleri birer birer yıkalım, barikatları teker teker aşalım.
İstersek, önyargısız bir araya gelirsek başaracağımızdan katiyen şüphem yoktur.
Sözlerime son verirken hepinizi bir kez daha en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyor, Cenab-ı Allah’a emanet ediyorum.
Sağ olun, var olun.
MHP lideri Devlet Bahçeli, yeni anayasa konusu, AB üyelik süreci ve Trump’ın başkan seçilmesi hakkında önemli mesajlar verdi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP’nin anayasa hazırlık metni üzerindeki çalışmaları dikkatli ve ‘kılı kırk yaran’ bir değerlendirmeyle yaptıklarını belirterek, “Meselemiz kimin hangi makam ve statüye kavuşmayı hedeflediği hiç değildir.
Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalar sonlandıktan sonra gerekirse milletimizden görüş almaktan çekinmeyelim. MHP daha önce açıkladığı anayasal kapsamdaki kırmızı çizgilerine, ilke ve esaslarına bağlı olmak şartıyla milleti ve ülkesi için her olumlu, her anlamlı teşebbüse zaten vardır ve çoktan hazırdır. Bu süreçte CHP naz etmemeli, kapris yapmamalı, geri durmamalıdır. Başbakan’a kapıları açıksa teklifi bir de biz görelim diyorlarsa, buyursunlar kafa kafaya verelim, el ele omuz omuza gönül gönüle fiili açmazı giderelim” dedi. Bahçeli toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada ise “Taslak metinde Cumhurbaşkanı ifadesi var” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa konusunda CHP’ye seslenerek, “AKP’nin anayasa hazırlık metni tarafımıza resmen iletilmiştir. Parti olarak kılı kırk yararak çalışma yapıyoruz. Üzerinde mutabık kaldığımız maddeleri Meclis’e getirmeyi umuyoruz. Sonrası TBMM’nin ve milletimizin muazzam iradesine kalmıştır. CHP naz etmemeli, geri durmamaldır. Kapıları açıksa buyursunlar kafa kafaya, el ele, gönül gönüle fiili açmazı giderelim. Türkiye’yi kamburundan kurtarmak için engelleri yıkalım, barikatları aşalım. Önyargısız bir araya gelirsek başaramayacağımızdan şüphem yoktur” ifadelerini kullandı.
MHP lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin referanduma götürülmesi önerisine destek vererek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği düşünceleri bizim için önemlidir. Millet sözün sahibidir, müracat halinde vereceği hüküm kesin hükümdür. AB süreci uzayacak, müzakereler kızağa alınacaksa, milletin onurunu savunmak her vatanseverin seçeneği olmaldır. Türkiye gerekirse kendi yağında kavrulacak, kimseye el açmayacaktır. Biz kara değil, ara bakarız, biz Türkiye’yiz” dedi.
Bahçeli, yeni seçilen ABD Başkanı Donald Trump’tan da üç beklentisini açıkladı. MHP lideri, “Bizim yeni başkandan arzumuz FETÖ ile mücadelede Türkiye’ye destek vermesi Pensilvanya’daki haini iade etmesidir. Ortadoğu’da terör örgütleriyle kurulan sakat ilişkilerden vazgeçmesidir. Üçüncü olarak da ABD-Türkiye ilişkilerinin yeni baştan güçlendirilemesine katkı sunmaktır” diye konuştu.
Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. MHP liderinin konuşmasının satıbaşları şöyle:
“Bölücüler, bozguncular, vurguncular, yağmacılar peşinen heveslenmesin, heyecan yapmasın. Bunların alayını ikaz ediyorum. Ülkücü hareket yıkılmadıkça, Türk milletinin adı silinemez, anıları sökülemez. Bu kararlılığımız asla değişmeyecektir.
Terörle mücadele zor ve maliyetli bir süreçtir. Türkiye kanlı ve katil örgütün direkt hedefindedir. Sözde gelişmiş ülkeler terör örgütleriyle kapalı devre ilişki içindedir. Bombalı araçla gezen, mayın döşeyen, pusu kuran, kurşun sıkan caniler Avrupa’da baştacı edilmektedir.
Milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra çağrılara kulak asmayan HDP’liler patır patır toplanınca AB büyükelçileri anında tepkilerini göstermiştir. HDP’ye sahip çıkmak, PKK’yı arkalamak için özgürlük değerlerini çarpıtmışlardır.
HDP’li milletvekillerinin mahkemeye götürüldükleri gün Diyarbakır’daki saldırıda 11 kardeşimiz şehit olmuştu. Hiçbir medeni ülke bu hunhar eylemi görmedi. Şırnak’ta patlayan bombalarla ölen 2 yavruyu gören, önemseyen olmadı. AB yöneticileri, mazlumların acılarını bir kez paylaşmadı. Avrupa insanlıkta sınıfta kalmıştır. HDP’liler bir sıçramış, iki sıçramış kısmetlerinde ne varsa kaşıklarında çıkmıştır.
“BİZ BİZE YETERİZ”
Brüksel mahkemesinin PKK’yı silahlı mücadele yapan kepazeliği hiçbir gerçeği tersine çeviremeyecektir. Brüksel’deki saldırılardaki 38 kişinin ölümü, bu ülkede bir şeyi değiştirmemiştir: Katillerin eylem ve fikir ortakları Türkiye’ye her gün saldırmaktadır. Avrupa teklediğini ne zaman kabul ve idrak edecektir?
HDP’lilerin tutuklandıktan sonra tehdit dolu mesajlar verenler önce kendilerine bakmalı. Ayakkabılarında Kandil tozu bulunanların HDP grubunda toplanmaları kendileri için normal olabilir ama Türk milletini bunu hoşgörmez. Bizim için gerçek şudur ki, ihanetin başı ezilmelidir. Bunun ortası yoktur. Brüksel’de ve diğer Avrupa başkentlerinde bebek katilinin posterlerini sallandırıp, PKK paçavralarını sallayanların HDP grubuna katılması teröre selam çakmaktır. Siyasi eşkıyalar AB’nin kanatları altındadır.
Dostluk ve müttefik demek terör örgütlerin yardım ve yataklık demek değildir. Terör bir insanlık suçudur. Türkiye onun bunun ayarıyla ilkerinden vazgeçecek bir çakma devlet değildir. Onların bildikleri bizim unuttuklarımıza yetişemeyecektir. PKK’nın dümeninden tutup, HDP’nin çuvalına girenler tek gölge etmesinler, başka bir şey istemiyoruz. Avrupalı olma yolu Kandil’e çıkıyor, Türk düşmanlığında sabitleniyorsa, biz bize yeteriz.
İLERLEME RAPORUNA TEPKİ
AB Komisyonu’nun hazırladığı ilerleme raporları yayınlandı. Özellikle, hukukun üstünlüğü ve temel haklara ilişkin düzenlemelerin Avrupa standartına uygun olmadığı değerlendirilmektedir. İlerleme raporu yine tarafgir şekilde kaleme alınmıştır.
Avrupalıların aklı hala çözüm sürecinde kalmıştır. İlerleme raporunda yargı bağımsızlığındaki kötüleşmeye dikkat çekilmiş, gazetecilerin tutuklanması eleştirilmiştir. Şu işe bakın, Türkiye’nin Terörle Mücadele Kanunu’nun Avrupa’yla uyumlu olmadığı iddia edilmiştir. Ülkemizin beka mücadelesi verdiği böyle bir zamanda, AB’nin terörle mücadelemizi engelleme çabası sorunludur.
AB REFERANDUMUNA DESTEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği düşünceleri bizim için önemlidir. Millet sözün sahibidir, müracat halinde vereceği hüküm kesin hükümdür. AB süreci uzayacak, müzakereler kızağa alınacaksa, milletin onurunu savunmak her vatanseverin seçeneği olmaldır. Türkiye gerekirse kendi yağında kavrulacak, kimseye el açmayacaktır. Biz kara değil, ara bakarız, biz Türkiye’yiz.
KIBRIS MÜZAKERELERİ
AB İlerleme Raporu’nda milli davamız Kıbrıs konusuna da değinilmiştir. Kıbrıs’ta çözüm olarak neyin ima edildiği hala karanlıktadır.
Yapılan görüşmelerin muhtevası sır gibi saklanmaktadır. BM gözetiminde 5 gün boyunca devam eden müzakerelerden sonuç çıkmamıştır. KKTC Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından, 4 başlığın ele alındığı, önemli ilerlemeler kaydedildiği anlaşılmaktadır. Harita konusunda muhtemel bir anlaşma olursa garantiler gözden geçirilebilecektir. Kıbrıs’ta Güzelyurt konusunda nasıl bir yol izleneceği, Karpaz’ın ne olacağı belirsizdir.
Ada’daki askeri varlığımız da esrarını korumaktadır. Çözüm olsun diye Türkiye vatanını terk etmek yanlıştır, skandaldır. Kıbrıs’taki Türk toplumunun aleyhine yapılancak herhangi bir anlaşmanın itibarı olmayacaktır. Gizli kapaklı yapılan müzekerelerin ne getirip ne götüreceğini öğrenmek Kıbrıs Türklerinin en tabii hakkıdır. Rum tarafının toprak ve garantiler konusundaki taleplerinin karşılanması halinde federal devlet çatısı altında, 4 yıl Rum, 2 yıl Türk başkanlığı ileri sürülmektedir. KKTC Türk vatanıdır. Kıbrıs’ın tapusunu devrederlerse bunu açıklayamazlar. KKTC Cumhurbaşkanı tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. MHP bugün olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs müzekerelerini yakından izleyecektir. Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır.
ABD SEÇİMLERİ
Yeni başkan sandıktan çıkmıştır. ABD’nin 45’inci başkanı tüm bahisçileri, uzman yorumcuları, yeni yetme kaşifleri ters köşeye yatırmıştır. ABD yönetimindeki değişimin gözardı edilecek bir ülke değildir. Başkanlık değişimini kendi vatandaşlarından bile önemseyen, üzülen, anlam ve sonuç yükleyenler kaygı vericidir.
Seçimden bir gün önce yüzde 99 Hillary manşeti atan gazeteler tasnifini çoktan yapmıştır. Hüküm çabucak verilmiştir. İçimizdeki Clinton lobisinin çok istemesine rağmen Trump ipi göğüsledi. Clinton’ın seçilememesi, onunla tasarım hayali kuranları şoke etti. Seçmenlerin öfke ve korkularını harekete geçirip, kutuplaştırıcı siyaset yönetimi ABD’yi oldukça etkilemiştir. Bizim için ABD başkanının kim olduğu önemsizdir.
Avarallerin kendi meselesidir. Bu şahsın nasıl bir siyaset izleyeceğiz, vasıf ve birikimleri olup olmadığıdır. Biz Trump’ın seçilmesiyle estirilen kötümserlik ve iyimserlik yaklaşımlarına mesafeli yaklaşıyoruz. Obama ve seleflerinden ağzımızın yandığından Trump’ı üflüyerek izliyoruz. Obama’nın 8 yılı beklentileri karşılamamıştır.
Trump’ın seçilmesiyle sokaklara dökülenler, okyanus ötesinin kriz eşiğinde olduğunu göstermektedir. ABD’deki demokratik normalleşmenin zamanla gerçekleşeceğini, bu ülkenin empati yapmasının yararlı olacağı inancındayım. Bizim yeni başkandan arzumuz FETÖ ile mücadelede Türkiye’ye destek vermesi Pensilvanya’daki haini iade etmesidir. Ortadoğu’da terör örgütleriyle kurulan sakat ilişkilerden vazgeçmesidir. Üçüncü olarak da ABD-Türkiye ilişkilerinin yeni baştan güçlendirilemesine katkı sunmaktır.
YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI
Anayasa konusunda inisiyatif almamız yalnızca türk milleti ve geleceğini korumak içindir. Hukuksuz bir devlet olmaz. Türkiye’nin adım adım feci akıbete ilerlemesini istemiyorsak tedbir almalıyız. Bizim meselemiz kimin ne olacağı değildir. 15 Temmuz’dan sonra bambaşka bir Türkiye vardır. Ağa girdikten sonra aklı başına gelen balık gibi olmayalım. Vakit varken Türkiye’nin önünü açalım.
Gayemiz 15 Temmuz gibi kalkışmalara mani olmaktır. Türk siyaseti ucuz hesap yapmadan, çatışma ve çekişmeye kapılmadan, ana meseleler çözüm getirmeye mecburdur. MHP daha önce açıkladığı kırmızı çizgilerine bağlı olma şartıyla, milleti ve ülkesi için her olumlu teşebbüse vardır. Her ağacı taşlamıyoruz, yalnızca Türkiye rahatlasın, huzur bulsun diyoruz.
AKP’nin anayasa hazırlık metni tarafımıza resmen iletilmiştir. Parti olarak kılı kırk yararak çalışma yapıyoruz. Üzerinde mutabık kaldığımız maddeleri Meclis’e getirmeyi umuyoruz. Sonrası TBMM’nin ve milletimizin muazzam iradesine kalmıştır. CHP naz etmemeli, geri durmamaldır. Kapıları açıksa buyursunlar kafa kafaya, el ele, gönül gönüle fiili açmazı giderelim. Türkiye’yi kamburundan kurtarmak için engelleri yıkalım, barikatları aşalım. Önyargısız bir araya gelirsek başaramayacağımızdan şüphem yoktur.”
SORU-CEVAP
MHP lideri Bahçeli, grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli şunları söyledi:
“Her şeyi yerinde ve zamanında konuşmak gerekiyor. Sayın Başbakan’la görüşmelerimiz makul ve mantıklı gelmiştir. Kendi düşünceleri doğrultusunda hazırladıkları anayasa metnini MHP’ye bırakmıştır. Mehmet Parsak ve arkadaşlarının incelemesine göndererek, gözden geçirmeyi ve MHP düşüncelerini AKP’ye ulaştırmayı hedeflemektedir.
Bütün anayasa değişikliğini kapsamaktadır. Ancak bazı maddelere öncelik verilmesinde karara varılmıştır. AKP bir komisyon kurmak istiyorsa, biz de Mehmet Parsak beyi görevlendiririz.
Metinde “cumhurbaşkanı” ifadesi geçiyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Porno Gratuit Porno Français Adulte XXX Brazzers Porn College Girls Film érotique Hard Porn Inceste Famille Porno Japonais Asiatique Jeunes Filles Porno Latin Brown Femmes Porn Mobile Porn Russe Porn Stars Porno Arabe Turc Porno caché Porno de qualité HD Porno Gratuit Porno Mature de Milf Porno Noir Regarder Porn Relations Lesbiennes Secrétaire de Bureau Porn Sexe en Groupe Sexe Gay Sexe Oral Vidéo Amateur Vidéo Anal