DOLAR
8,4056
EURO
10,1871
ALTIN
506,53
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

‘Anayasa değişikliği millet huzuruna çıkabilecek bir yola girmiştir’

‘Anayasa değişikliği millet huzuruna çıkabilecek bir yola girmiştir’
MHP
20.01.2017
0
A+
A-
‘Anayasa değişikliği millet huzuruna çıkabilecek bir yola girmiştir’
MHP İNANMIŞ OLDUĞU YOLDA PAZARLIK VS.. GİBİ DEĞERLENDİRİLMELERE MUHATAP OLACAK PARTİ DEĞİLDİR

MHP Genel Başkanı Bahçeli “Milliyetçi Hareket Partisi milletimizin talep ve beklentileri doğrultusunda inanmış olduğu yolda bir anayasa değişikliği gerçekleştirme kararı alınca bir anlaşma, bir pazarlık vs gibi buna benzer bir takım değerlendirmelere muhatap olabilecek bir parti değildir.” dedi.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa değişiklik teklifine ilişkin”Birinci turdaki genel eğilim ikinci turda da aynısı ile devam etmektedir. Bunun yorumu şudur: Anayasa değişikliği millet huzuruna çıkabilecek bir yola girmiştir. Referandum bu gidişatla kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Başbakan Yıldırım’ın, “yeni sistemde MHP’li bakanlar da olabilir” yönündeki sözlerine ilişkin, “Zannederim, karanlıkta göz kırpmışlar, bizim haberimiz yok” dedi.

 

Anayasa değişiklik süreci başladıktan sonra ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek komisyonda gerekse Genel Kurul’da görüşülme sırasında özellikle CHP’nin bazı milletvekilleri akşam televizyonlarda araştırmacı yazar olarak çıkanların değerlendirmelerinde Milliyetçi Hareket Partisi’ne karşı haksız bir değerlendirme yapılmaktadır.

 

Milliyetçi Hareket Partisi milletimizin talep ve beklentileri doğrultusunda inanmış olduğu yolda bir anayasa değişikliği gerçekleştirme kararı alınca bir anlaşma, bir pazarlık vs gibi buna benzer bir takım değerlendirmelere muhatap olabilecek bir parti değildir. o bakımdan bu pazarlık konusu özellikle CHP’nin grup başkanvekilleri, İzmir milletvekillerinden birisi özellikle Deniz Baykal bey in konuşmaları sırasında üzerine yapmış olduğu vurgulamalar var. Bunları şiddetle reddediyordum ve bu tür söylemleri de kınıyorum.

 

Sayın Başbakan’ın gelecek ile ilgili yapmış olduğu bir değerlendirme sorusuna i gelince öyle bir soruya şu aşamada cevap verebilecek durumda değiliz. Çünkü anayasa görüşmeleri sırasında hiç bir maddenin gündeme alınıp üzerinde görüşme yapıldığı sırada gelecek ile ilgili herhangi bir tasarrufta bulunulmamıştır. Dünkü açıklama itibarıyla karanlıkta göz kırpmışlar bizim haberimiz yok.

 

ikincisi olarak da Adalet ve Kalkınma PArtisi’nin içerisinde MHP kökenli değerli milletvekilleri var. Eğer onları kast etmişlerse onların MHP kökeni ile ilgili yorumlamalar çok geride kalmıştır. O şahsiyetleri değerlendirme ile ilgili bir ihtiyaç hissediyorlarsa o AKP’nin bileceği bir konudur. O tür bir tasarrufa da saygı duyarız. Ama tekraren söylüyorum, karanlıkta göz kırpılmışsa MHP’nin bundan haberi yok.

 

Soru: Haberdar olduktan sonraki değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Devlet Bahçeli: Pazarlık anlamı taşıyabilecek, mevcut anayasa değişikliğini gölgeleyebilecek herhangi bir yaklaşımı kabulümüz mümkün değildir. Bugün veya yarın fark etmez. Bahse konu 2019 ise daha üç sene var. Kim öle kim kala.

 

Soru: ikinci turu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bahçeli: Birinci turdaki genel eğilim ikinci turda da devam etmektedir. Bunun yorumu şudur,anayasa değişikliği millet huzuruna çıkabilecek bir yola girmiştir. Referandum bu gidişatla kaçınılmaz olacaktır. Onun da tarihini zannediyorum siyasi iktidar belirler.

 

Soru: Paket buradan geçerse MHP nasıl bir kampanya yürütecek?

 

Bahçeli: İçeride evet diyoruz, kamuoyunda millet huzurunda da evet deriz. Kampanyamız evet üzerine kuruludur.

 

Açık oy kullanılması konusundaki değerlendirmeniz nedir?

Bahçeli: Zaten uzun zamandan bu yana bazı CHP sözcüleri açık oyla ilgili tartışma yapıyorlar. Bükün tercihlerin netleştirilecek dönemde gizli oylamayı nerede yaparsanız yapınız, isterseniz karanlık bir hücrede yapınız kişinin tercihi belli ise bu açık oy demektir. Kalkıp da devektuşu gibi kafamızı kuma gömmenin bir manası yok. Ben gidiyorum, perdeyi çekiyorum. Benim oyum evet. Bunu ister herkes görsün ister görmesin. Bunun açığı kapalısı yok. ihlal sözleri çok söylenir. Biz de zaman zaman bazı şeyler söylüyoruz.

 

Soru: AKP ile kampanya yürütmeniz söz konusu mu?
Biz iki ayrı tüzel kişiliğiz bizim kendi üslubumuza göre evet diyeceğimiz söylemlerimiz olur.

 

Soru: Sonuça ilişkin tahmininiz var mı?

 

Bahçeli: Halkımız tarafından kabul edileceği inancındayım.
Sayın Kılıçdaroğlu bey ile çok samimi bir ortam içinde karşılıklı saygıya dayalı üslupla görüşü alışverişinde bulunulmuştur. Meclis’te hem kendilerine hem yöneticilerine hem chp sözcülerinin kaygılarını bir kez de kendileri bize tekrarlamıştır. Biz de kendi düşüncemizi ifade etmişizdir. Onlar o kaygıyı devam ettirirken biz de sonuç almaya gayret ediyoruz..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.