DOLAR
8,7367
EURO
10,3748
ALTIN
499,23
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Gök Gürültülü
28°C
Perşembe Gök Gürültülü
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

Çaycı, çorbacı ile uğraşma!

Gazeteci Abdülkadir Selvi, Genelkurmay ana davasında yargılanan darbecilerin yeni bir oyun içerisinde olduğunu iddia ederek, hükümeti uyardı.

Çaycı,  çorbacı ile uğraşma!
30.05.2017
0
A+
A-

Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sırasında Genelkurmay’da yaşananlara ilişkin görülen ana dava ile ilgili olarak “İlk andaki şaşkınlığı üzerinden atan darbeciler, yeni bir oyun oynamaya başladılar” dedi.

15 Temmuz 2016’dan bu yana çok sayıda gazetecinin FETÖ’ye yönelik olarak yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklandığını hatırlatan Selvi, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidarın FETÖ’nün Batı dünyasında elini güçlendirmekten başka bir işe yaramayan gazetecilerle, çaycıyla, çorbacıyla uğraşmak yerine, Genelkurmay ana çatı davasına dikkat etmesinde yarar var. Çünkü FETÖ’cüler yeni bir oyun içinde.”

Abdulkadir Selvi’nin “Darbecilerin yeni taktiği” başlığıyla yayımlanan (30 Mayıs 2017) yazısı şöyle:

15 Temmuz’un beyin takımının yargılandığı ‘Genelkurmay Çatı Davası’nda ilginç şeyler oluyor.

Sanki sanık sandalyesinde darbeci generaller değil, 15 Temmuz oturtulmaya çalışılıyor.

Yargılananlar 249 kişinin şehit olduğu 2195 kişinin yaralandığı kanlı darbe girişiminin sanıkları değil, 15 Temmuz’un kontrollü darbe olduğu algısını yaratmaya çalışan kişiler olarak ön plana çıkıyor.

Darbenin aydınlatılması ve gerçeklerin ortaya çıkması için adil bir yargılama olmalı. Ama darbecilerin organize bir şekilde yapmaya çalıştığı algı operasyonuna da izin verilmemeli.

Genelkurmay çatı davası demek, 15 Temmuz’un beyin takımının yargılandığı en kritik dava demek. Buradan çıkacak karar, 15 Temmuz’un çökmesine de neden olabilir, darbecilerin hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını da sağlayabilir.

Orada darbecilerin, 15 Temmuz’u sanık sandalyesine oturtma  çabalarına karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Bundan sonra daha büyük bir ciddiyetle takip edeceğim bu davayı.

Bir de MİT’e gelerek darbeyi ihbar eden binbaşı O.K. ile ilgili gelişmeleri.

Çünkü burnuma, 27 Mayıs’tan önceki ‘9 Subay’ olayına benzer korkular geliyor.

27 Mayıs’tan önce Samet Kuşçuisimli bir binbaşı, içinde yer aldığı cuntanın darbe yapacağı ihbarında bulunmuş, Faruk Güventürk’ün lideri olduğu cunta kısa süre içerisinde yakalanmıştı. Sonuç ne oldu?  Askeri mahkeme darbeyi ihbar eden Samet Kuşçu’yu cezaya çarptırırken, darbeciler beraat etti. Beraat ettiler de ne oldu? 27 Mayıs’ta darbeyi gerçekleştiren beyin takımında yer aldılar.

Dilerim bu kez darbeyi ihbar eden O.K. cezalandırılıp, darbeciler serbest bırakılmaz.

Bu kez başarılamamış bir darbenin yargılaması yapılıyor. Elbette ki darbeci de olsa sanıkların kendilerini savunma hakkı var. Ama darbe sanıkları işledikleri iddia edilen fiillerin hesabını vermek yerine organize bir şekilde  ilginç bir taktik izliyor.

1- 15 Temmuz’un kontrollü bir darbe olduğu algısını oluşturmaya çalışıyorlar.

2- Bazı boşluklarından yararlanarak darbecilerin değil, darbeye karşı çıkanların yargılanması için çaba gösteriyorlar.

Biri Genelkurmay Başkanı’nın alması gereken önlemleri sıralıyor. Bunları yapsa darbe olmazdı diyor. Zaten Genelkurmay Başkanı’nın aldığı önlemler yeterli olsa darbe olmazdı. Ama bu ona darbe yapma hakkı vermez ki…

Eski Genelkurmay Başkanlığı General/Amiral Şube Müdürü  Albay Cemil Turhanifadesinde  darbe sıkıyönetim direktifini Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in emri üzerine çektiğini söyledi. Cemil Turhan’ın ifadesinin ayrıntısına baktığımızda ise başka bir şey dikkati çekiyor. Cemil Turhan, 15 Temmuz akşamı Binbaşı Mehmet Akkurt’un bir CD getirerek, 2. Başkan’ın emri doğrultusunda mesaj çekilmesini istediğini söylüyor.

“CD’ye bakma imkânım olmadı”diyor. Mehmet Partigöç’ü aradığını,  “Komutanın emrini yerine getirin”demesi üzerine mesajın çekildiğini söylüyor.

Cemil Turhan’ın,CD’yi getirdiğini söylediği Mehmet Akkurt, Yaşar Güler’i ilk anda derdest eden yaveri. Genelkurmay karargâhında çatışmaya girip öldürülen ilk darbeci. Cemil Turhan’ın sordum dediği Mehmet Partigöç ise darbenin başlaması talimatını verecek kadar etkili bir isim. Yaşar Güler ise darbenin en büyük mağdurlarından. Helikoptere dizlerinin üzerine sürüklenerek götürülen, Akıncı Üssü’nde elleri, ayakları ve gözleri bağlı olarak tutulan birisi.

Hulusi Akar’ın darbe gecesi Genelkurmay karargâhında , “Ürkütücü yüz ifadesi ile karşıma çıkan asker şahıs” diye tarif  ettiği Fırat Alakuş da  ifadesinde, Zekai Aksakallı için, FETÖ’cü suçlamasında bulundu. Aksakallı’nın emri üzerine darbeye iştirak ettiğini savundu. Fırat Alakuş 06.02.2017 tarihindeki görüşmede  eşi, “Aksakallı falan” deyince,“Ona da bir geçirivereyim şeyde. Onu da içeri alsınlar”diyor.

İlk andaki şaşkınlığı üzerinden atan darbeciler, yeni bir oyun oynamaya başladılar. İktidarın FETÖ’nün Batı dünyasında elini güçlendirmekten başka bir işe yaramayan gazetecilerle, çaycıyla, çorbacıyla uğraşmak yerine, Genelkurmay ana çatı davasına dikkat etmesinde yarar var. Çünkü FETÖ’cüler yeni bir oyun içinde.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.