Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: ABD’ye rahatsızlığımızı tekrar tekrar ifade ettik

Bu haber 26 Kasım 2018 - 0:10 'de eklendi ve 653 kez görüntülendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye’nin kuzey sınırında gözlem noktaları kurma planından duydukları rahatsızlığı ABD’li muhataplarıyla paylaştığını bildirdi.

Akar, “Bu tür uygulamaların bölgedeki karmaşık durumu çok daha karmaşık hale getireceğini düşünüyorum. TSK’nın sınır ötesinden gelebilecek her türlü tehdide karşı gerekli tedbirleri alacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Akar, dün 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla askeri öğretmenleri kabulün ardından soruları yanıtladı. Gözlem noktaları konusunun Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu için gittiği Kanada’da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile yaptığı görüşmede de gündeme geldiğini belirten Akar, şunları kaydetti: “Kanada’da General Dunford ve diğer ABD’li muhataplarımız ile yaptığımız görüşmeler sırasında ABD’nin Suriye sınırına kurmayı planladığı gözlem noktaları hususu da gündeme geldi. ABD askerleri tarafından Suriye sınırına kurulacak gözlem noktalarının ülkemizdeki algıyı son derece olumsuz etkileyeceğini, burada, ‘ABD askerleri bir şekilde terörist YPG’lileri koruyor, onları perdeliyor’ şeklinde bir algıya sebep olabileceğini görüşmelerimiz sırasında dile getirdik. ABD’li müttefiklerimizin PKK’dan hiçbir farkı olmayan terörist YPG’lilerle ilişkilerini bir an önce kesmesini bekliyoruz.”

Rus bakanla görüştü

Milli Savunma Bakanı Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu telefonda görüştü. Görüşmede bölgesel güvenlik konular, Soçi’de imzalanan mutabakat çerçevesinde değerlendirildi, İdlib ve Tel Rıfat’ta huzur ve güvenliğin sağlanması ve idamesi için ortak çalışmanın sürdürülmesi konusunda fikir birliği içinde olunduğu teyit edildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments