Seçilemeyene 1 ay içinde görevine dönebilme hakkı

Bu haber 23 Kasım 2018 - 1:36 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.

Seçimlerde aday olmak için görevinden ayrılan TOBB ve TESK başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi kabul edildi.

Seçimlerde aday olmak için görevinden ayrılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) başkan ve üyelerinin, seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun teklifi Genel Kurul’da kabul edildi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan odalar ve borsaların birlik başkanı ve birlik yönetim kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyeleri; esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkan ile yönetim ve denetim kurulu üyeleri, seçilemedikleri takdirde, en geç Yüksek Seçim Kurulu’nca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde eski görevlerine dönebilecek. Bu süreçte, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkanların, odalar ve borsalar birlik başkanı ile oda ve borsa yönetim kurulu başkanlarının yerine seçim yapılmayacak; yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yerine ise yedek üyeler çağrılacak. Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkan ve başkanların eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar başkan vekilleri, yoksa en yaşlı yönetim kurulu üyesi başkanlık görevini yürütecek. Birlik başkanı ile oda veya borsa yönetim kurulu başkanının eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar en yaşlı başkan yardımcısı, bunun yokluğunda en yaşlı üye geçici olarak başkanlık görevini yürütecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “TBMM’ye sunulan bir kanun teklifiyle milletvekili ve yerel seçimlerde aday olmak üzere görevlerinden ayrılmak durumunda olan oda, borsa ve birlik başkanlarının seçilememeleri halinde görevlerine geri dönmelerinin yolunun açılması istenmiş. Bunu doğru bulmuyor ve kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu camiada görev üstlenmek ile siyasette yer almak arasındaki kesin çizgi aynen korunmalıdır.”

‘Boşluk giderildi’ 

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, “Siyaset alanını genişletmemiz ve zenginleştirmemiz ancak bu tür düzenlemelerle mümkün oluyor. Bu düzenleme ile esnaf odaları yönetici ve başkanlarından çok sayıda insan her siyasi partiden aday olacaktır. Yasada görülen bir boşluğu gideriyoruz” dedi. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise “İktidarınız boyunca birlikte yürüdüğünüz TOBB sizin gibi düşünmüyor. Bu teklifin amacı başkan ve başkan yardımcılarına koltuk garantisi vermektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments