TÜRK OLMANIN MESULİYETİ

Bu haber 30 Kasım 2018 - 20:14 'de eklendi ve 777 kez görüntülendi.

TÜRK OLMANIN MESULİYETİ

Hasan Külünk 

Anadolu her zaman mazlumların sığındığı, gariplerin korunduğu, zalimlerin yok olduğu bir güzel vatandır, Türk vatanıdır. Gözünü ve gönlünü bize dönen herkesle ekmeğimizi, aşımızı, işimizi bölüşmüşüz, bölüşmeye de devam edeceğiz. Bu hal bizde Allah vergisi bir milli haslettir.

Komşu ükelerdeki fırtınalar ne hikmetse Türk’ün şefkat dolu göğsünde parçalanmakta, mazlumlar ancak bizim yurdumuzda kurtuluş ve huzuru bulabilmektedirler.

Yurdumuza sığınan komşularımıza asaletimizin gerektirdiği şekilde ev sahipliği yapıp yaralarını sarmalıyız/sararız/sarıyoruz. Ama biliriz ki her kuş kendi dikenliğinde hür ve mutlu olur. Nihai arzumuz ve gayretimiz komşularımızın kendi yurtlarında yaşayabilmelerini sağlamaktır. Buna özen gösteriyoruz/göstereceğiz.

Ev sahibi ev sahipliğini bilmeli ve görevlerini yapmalı, misafir de misafirliğini bilmeli ve gereğini yapmalıdır. Suriye istikrar ve güvenlik noktasında istenen düzeye gelince misafirlerimiz de güven içinde yurtlarına dönmelidir/dönecektir.

Evlilik vb sebeplerle burada kalanlar ise adamakıllı entegre olmalı Türk sayılmanın gururunu kabul edip gözlerini ve gönüllerini Ankara’ya bağlayıp maceracı mecralardan uzak durmayı becermelidirler. Zira bizim başımızda yeteri kadar sıkıntı zaten var ve bir yenisine tahammülümüz yoktur.

Yüzelli yıl devam eden imparatorluğumuzun küçülme sürecinde Anadolu’ya sığınan bütün kardeşlerimiz makbul ve baştacıdır. Çağımızın emperyal işbirlikçi devşirme kanalı olan etnik farklılıkları öne çıkarma operasyonuna hiç kimse düşmemeli, Ankara’ya karşı hiçbir vaat dinlenmemelidir.

Daha önceki acı tecrübelerden de dersler alarak Suriyeli kardeşlerimizin misafirliği süresince ve sonrası karşılaşılabilecek muhtemel problemlerin iyi yönetilmesi ve sürecin doğru planlanması gerekmektedir. Bu sebeple teşekkül edecek bir heyetin muteber danışmanlık hizmeti vermesi elzemdir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments