YSK: Aday olmak isteyen korucular istifa edecek

Bu haber 27 Kasım 2018 - 19:56 'de eklendi ve 567 kez görüntülendi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimde belediye başkan aday adayı olmak isteyen belediye başkan yardımcılarının yanı sıra korucuların da görevlerinden istifa etmeleri gerektiğine karar verdi.

Kahramanmaraş Andırın İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı ve Bursa İl Seçim Kurulu başkanlığının belediye başkan yardımcılığı görevini yürüten ancak kamu personeli olmayanların yerel seçimde aday adayı olabilmek için görevinden istifa edip etmeyeceği hakkında YSK’den görüş istendi. YSK bu durumdaki kişilerin aday olabilmek için istifa etmeleri gerektiğine karar verdi. Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen de YSK’ya yazıyla başvurarak, güvenlik korucularının yerel seçimde aday olmak için istifa etmelerine gerek olup olmadığı görevlerine dönüp dönemeyecekleri konusunda bilgi verilmesini talep etti. Konuyu değerlendiren YSK, köy korucularının, Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Yönetmeliği’ne göre özel kolluk bölümünde yer alan kamu görevlileri olduklarını belirterek güvenlik korucularının istifa etmeleri gerektiğine karar verildi. Kurul, muhtar olacakların ise istifa etmeleri gerekmediğine hükmetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al