İtiraf geldi! ‘Adil Öksüz yanlış yerde aranıyor’

Bu haber 12 Aralık 2018 - 4:39 'de eklendi ve 509 kez görüntülendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki  darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü’ndeki eylemlere  ilişkin 474 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf  avukatları hazır bulundu. 

Örgütte “öğretmen” konumunda olan ve duruşmada tanık sıfatıyla ifade  veren FETÖ itirafçısı Gökhan E, gittiği FETÖ dershanesinde örgüt yapılanmasıyla  tanıştığını, 2010’dan sonra da örgütün Kocaeli’deki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı  personeline yönelik askeri mahrem yapılanmasında “öğretmen” konumunda görev  almaya başladığını bildirdi.

Burada bazı subaylardan sorumlu olduğunu, onlarla sohbet adı verilen  örgüt toplantıları gerçekleştirdiklerini beyan eden Gökhan E, “FETÖ mensubu  askerlere bulundukları görevlere ilişkin bilgileri bize aktarmalarını isterdik.  Biz de bu bilgileri bizden daha üstte bulunan kişilere aktarırdık.” ifadelerini  kullandı.

Kendisinden daha üst konumda bulunan FETÖ yöneticilerinin albay  rütbesindeki FETÖ’cülerle özel ilgilendiğini kaydeden Gökhan E, “Örgütte müdür  konumunda bulunan kişi, albay rütbesinde olan örgüt üyesi askerlerle özel  görüşmeler yapardı.” dedi.

Davanın sivil sanıklarından Hakan Çiçek’in örgütün askeri mahrem  yapılanmasında “genel müdür” konumunda olduğunu bildiren Gökhan E, “Örgütün  olduğu bilinmeyen kolejlerin sahibi olduğunu ve örgüt mensubu kripto askerlerin  çocuklarının bu okullarda eğitim gördüğünü biliyorum. Bizzat bu talimatın  Fetullah Gülen tarafından verildiğini duydum.” diye konuştu.

Gökhan E, Adana ve Hatay’da 19 Ocak 2014’te FETÖ mensupları tarafından  MİT tırlarının durdurulması hadisesine ilişkin ise “MİT tırları operasyonunun  talimatının bizzat Fetullah Gülen tarafından verildiğini Mithat kod adlı kişiden  duymuştum.” dedi.

– “ByLock deşifre oldu”

FETÖ’nün kripto bir yapılanmaya sahip olduğunu, iletişim konusunda  farklı yöntemler kullandığını aktaran Gökhan E, 17-25 Aralık 2013’teki hükümeti  devirmeye yönelik operasyonlar sonrası çeşitli yöntemlerle örgüt içi iletişimin  sağlandığını dile getirdi.

Bir süre ByLock programının da kullanıldığını belirten Gökhan E,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“17-25 Aralık sürecinden sonra örgüt tarafından bizden bir tablet  almamız ve bununla iletişim sağlamamız istendi. Ben de bir mağazaya giderek  kendime ait olmayan bir kimlik numarası vererek tablet aldım. Daha sonra da  kendime ait olmayan bir mail hesabı ile tableti kullandım. Bundan bir süre sonra  örgüt içinde Eagle programı kullanıldı. 2014’ten sonra da ByLock kullanılmaya  başlandı örgütte. ByLock’u da 6 ay kadar kullandık. Sonra ByLock’un deşifre  olduğu söylenerek WhatsApp görünümlü bir program geliştirildi. Daha sonra da  Viber görünümlü başka bir program daha geliştirildi.”  

– “Adil Öksüz yanlış yerde aranıyor”  

FETÖ mensubu askerlerden alınan askeri bilgilerin nasıl kullanıldığı  ve kimlere iletildiği sorulan tanık, “Askeri birlik içinde yaşananları bir flaş  bellek verilir ve ona yazmaları istenirdi. Toplanan bu bilgiler Twitter üzerinden  hedef alınan kişileri karalamak için kullanılırdı.” diye konuştu.  

İtirafçı olmadan önce görüşme yaptığı örgüt sorumlularının ikinci bir  darbe olacağından ve itirafçı olanların idam edileceğinden bahsettiğini ifade  eden Gökhan E, firari Adil Öksüz’ü daha önce görüp görmediği sorusu üzerine  Öksüz’ü daha önce görmediğini söyledi.  

Gökhan E, “Adil Öksüz konusunda daha önce teşhis ettiğim örgüt  üyelerinden biri, ‘Öksüz güvenli bir yere aktarıldı, zaten onu yanlış yerde  arıyorlar.’ dedi.” açıklamasını yaptı.

Davanın görülmesine devam ediliyor. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments