Adres değişikliği bildirimi nasıl yapılır, adres değişikliği cezası ne kadar?

Bu haber 07 Ocak 2019 - 13:22 'de eklendi ve 220 kez görüntülendi.

Seçimlerin yaklaşmasıyla vatandaşlar, adres değişikliğinin nasıl yapıldığını araştırmaya başladı. Yaşadıkları yerde oy kullanmak isteyen vatandaşların adres değişikliği yapmak için sayılı günü kaldı. Adresini değiştiren vatandaşların bunu bildirmesi için de yasayla belirlenmiş bir süre var. Bu süreyi aşanlar ceza ödemek zorunda kalıyor. Peki adres (ikamet) değişikliği nasıl yapılır?

Vatandaşlar, 31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala oy kullanma işlemlerinin aksamaması için adres değişikliği işlemlerini nasıl yapmaları gerektiğini merak ediyor. İşte adres değişikliği ile ilgili tüm detaylar…

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Adres değişikliği için iki yol bulunuyor. Bunlardan biri e-devlet üzerinden müracaat yapmak diğeri ise Nüfus Müdürlüklerine giderek işlemi gerçekleştirmek. Ancak e-devlet üzerinden yapılan işlemler için kişinin mobil imzasının olması gerekiyor.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN GEREKEN EVRAKLAR

Nüfus Müdürlüklerine başvurarak adres değişikliği yapacak vatandaşların beyanda bulunduğu adreste bulunan konut/evde size ait fatura, elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi ya da kira sözleşmesi gibi geçerli evrakları yanınızda götürmeleri gerekiyor. Beyan edilen adres boş bir konut ise herhangi bir belge istenmemektedir. Eğer adres, birlikte oturma gerekçesiyle değiştiriliyorsa; yapılması gereken birlikte oturacağınız kişi ile birlikte müracaat etmektir.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİ KAÇ GÜN İÇİNDE BİLDİRMEK GEREKİR?

Vatandaşlar yeni bir adrese taşındıktan sonra 20 gün içerisinde bunu bildirmek zorundadır. Aksi taktirde para cezası uygulanır.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ CEZASI NE KADAR?

2019 adres değişikliği cezası olarak 58 lira para cezası uygulanmaktadır. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunma cezası olarak talep edilen ücret ise 1.188 liradır.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments