19 MAYIS ANISINA

Bülent AYDEMİR

Ülkü Ocakları’ndan Atatürk istismarına büyük tepki: “ ÜlkücülerAtatürkü Sattırmaz “

Bu haber 22 Ocak 2019 - 21:19 'de eklendi ve 495 kez görüntülendi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültü Vakfı Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş yayımladığı bildiri ile 2500 TL fiyatla kitap satılarak Atatürk istismarına tepki gösterdi:

Türk milletinin bağımsızlık ve fikrî yenileşme mücadelesinin önderi, kurucu Cumhurbaşkanımız ve dahi Türk Milliyetçiliği fikrinin mukaddes bayrağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası Türk gençliği için kutsal bir hazinedir.

Milliyetçi Türk gençliği bu kutsal hazineyi korumak ve yeni nesillere köprü olmak amacıyla mücadele ve hizmet etmektedir. Yurdun dört bir köşesinde gerek Ülkü Ocaklarımızda ve gerekse üniversitelerimizin salonlarında tertip edilen toplantılarla bu paha biçilemez mirasa sahip çıkılmaktadır.

Büyük Gazi’nin 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayıp devam eden Nutuk’u Ülkücü Türk gençliği için yol gösteren ve ufuk veren başucu eserlerindendir. Büyük Önder’in zorlu mücadelelerinin, bu çetin yolda karşısına çıkan engelleri ve bu engelleri nasıl aştığının, mücadele azminin, kararlılığının ve üstün şahsi özelliklerinin şifreleri Büyük Nutuk’ta saklıdır.

Ülkücü Türk gençliği, Büyük Nutuk’a bir hazine gözü ile bakarken yolu, yönü belli olmayan ancak dilinden de Büyük Gazi’yi düşürmeyen zihniyetlerin teşvikçisi ve övücüsü, kalemini Türk milliyetçiliğinin önüne bir engel olarak koymaya çalışan bir ismin Atatürk’ü maddi bir hazine olarak gören tavrı Türk Milliyetçilerini üzmüş, bu zihniyetlerin Atatürk sevdalarının ise art niyetlerine bir paravan olduğunu yeniden göstermiştir.

Mehmet Akif’in hicabından İstiklâl Marşı’nı Safahat’ına almamasını anlayamayan zihniyetin Büyük Gazi’nin eseri üzerinden servet avcılığı yapması büyük bir utanç vesilesidir. Bu acı olay göstermiştir ki Türk Milliyetçileri için yol gösterici bir rehber olan Nutuk, bazı zihniyetler için 2500 TL etmektedir.

Bu vesile ile Nutuk’un 1881 adet “özel basım” olarak hazırlanması ve tanesi 2500 TL’den satılacak olmasına tepkimizi ortaya koymak üzere Ülkü Ocakları Genel Merkezi olarak 1881 adet Nutuk’u yurdumuzun çeşitli bölgelerinde ücretsiz bir şekilde dağıtacağımızı, her Nutuk’un bizim için özel olduğunu ve Büyük Nutuk’un bir ticaret malzemesi, kişilerin servet avcılığına vesile olmadığını ifade ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Dr. Sinan Ateş

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültü Vakfı Genel Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments