ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
17,8940
EURO
18,3560
ALTIN
1.033,67
BIST
2.785,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
28°C
İstanbul
28°C
Az Bulutlu
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
29°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
28°C

Tepkileri sonuç verdi: Pontusçu hain toplantıya valilikten yasak geldi

Tepkileri sonuç verdi: Pontusçu hain toplantıya valilikten yasak geldi
16.05.2019
0
A+
A-

18 Mayıs Cumartesi günü Ankara’daki Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezi’nde, düzenleneceği duyurular “Pontus Soykırımının 100. Yılı” başlıklı toplantı valilikçe yasaklandı.

 

 

 

 

TBB: “‘MİLLİ UTANÇ GÜNÜ’NE ÇEVİRMEYİ AMAÇLAYAN BİR ETKİNLİK”

 

 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) toplantıya dair yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. “İlk adımın 100. yılında Milli Kurtuluş’un lekelenmesine hayır!” başlıklı açıklama TBB şu ifadeleri kullandı:

 

“19 Mayıs 1919, Türk Milleti’nin tarih algısında Millî Mücadele’nin ilk adımı olarak kayıtlıdır. Mustafa Kemal Paşa’nın 9.Ordu Müfettişi olarak ayak bastığı Samsun’da yakılan kurtuluş meşalesi, emperyalizme karşı mazlum bir milletin kutsal isyanının miladı kabul edilir.

 

19 Mayıs 1919, aynı zamanda hukuk meşruiyetine dayanan, gücünü hukuktan alan bir milli başkaldırının ilk adımıdır. 22 Haziran 1919 Amasya Genelgesi, 23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi, 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi, hukuk sınırları ve hukuk meşruiyeti içinde yürüyen, halka dayalı bir mücadelenin önemli kilometre taşlarıdır.

 

Mustafa Kemal Paşa, yukarıda sayılan kongreler süreciyle bölgesel olmaktan çıkıp ülkenin ve halkın bütününü temsil eden mücadelenin lideri olarak ortaya çıkmıştır. 23 Nisan 1920’da Ankara’da açılışı yapılan TBMM ile mücadelenin kurumsal dayanağı oluşmuştur.

 

19 Mayıs 1919, 23 Nisan 1920, 23 Ekim 1923 kurtuluş ve kuruluşun tarihsel dönüm noktalarıdır. Türkiye, halkıyla ve kurumlarıyla, Milli Kurtuluş’un ilk adımının 100. yılını coşkuyla kutlamaya hazırlanırken Ankara’da, kendilerini ‘Düşünceye Özgürlük Girişimi’ olarak adlandıran bir grubun, 19 Mayıs’ı, ‘Türk Halkının Milli Gurur Günü’ olmaktan çıkarıp, ‘Milli Utanç Günü’ne çevirmeyi amaçlayan bir etkinlik düzenlediğini öğrenmiş bulunmaktayız.

 

18 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşeceği ilan edilen etkinliğin afişlerinde ve açıklamalarında 19 Mayıs 1919, ‘Pontus Rum/Helen Soykırımının 100. Yılı’ olarak nitelenmektedir. Millî Mücadele’nin merkezi Ankara’da, Türk Halkının kutsal isyanının başlangıcının, soykırım başlangıcı olarak tanımlanması, bir ulusun ve ülkenin tarihine ve kimliğine yapılabilecek en büyük saygısızlık ve meydan okumadır.”

 

“BU PERVASIZ İFTİRANIN SAHİPLERİNİ EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE KINIYORUZ”

 

TBB’nin açıklamasında ayrıca şunlar yer aldı:

 

“Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında kaleme alıp bizzat okuduğu, Milli Mücadelenin hangi zorluklarla başarıldığını anlatan, tamamı belgelere dayalı NUTUK adlı eserinde, İnebolu’dan başlayarak Batum’a kadar bütün Karadeniz sahili ve iç kesimleri kapsayacak biçimde tasarlanan, Rum/Pontus devleti kurma girişimlerini ayrıntılı olarak anlatmaktadır. 1919 Mayıs’ında başlayan Pontus ayaklanması, aynı zamanda, İzmir’e çıkıp Ankara’ya ilerleyen Yunan Ordusunun istila girişimini kolaylaştırmak amacını taşıyordu. Atatürk, Pontus çetelerinin silahlı kalkışmasını anlatırken;

 

‘Dağlarda, vücuda getirilen Pontus teşkilâtı şöyle idi:

 

a) Birtakım reislerin maiyetinde silahlı ve muharip kuvvetler;

 

b) Bunların iaşelerine hizmet eden müstahsil Pontus ahalisi;

 

c) İdare ve zabıta heyetleri ve şehirlerden ve köylerden erzak temînine memur nakliye kolları.

 

Çetelerin, faaliyet mıntıkaları ayrılmıştı. Pontus eşkıyasının kuvveti bidayette 6.000-7.000 silahlı idi. Sonrasında her taraftan iltihak edenlerle 25.000 raddesini buldu. Bu kuvvet ufak birlikler halinde ayrılarak, muhtelif mahallerde, tahassun ediyorlardı. Pontus çetecilerinin icrââtı, İslâm köylerini yakmak, İslâm ahaliye karşı akla hayale sığmaz baskı ve cinayetler gerçekleştirmek gibi, hunhar bir sürünün icrââtından başka bir şey değildi” ifadelerini kullanmaktadır.

 

Millî Mücadelenin ilk adımını lekelemeye yönelik bu pervasız iftiranın sahiplerini en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bilinmelidir ki, Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız Müdafaa-i Hukuk geleneğinin manevi mirasçıları olarak, kurtuluş ve kuruluş mirasının ısrarlı savunucusu olmayı sürdüreceklerdir.”

 

VALİLİK TOPLANTIYI YASAKLADI

 

Düzenlenmesi planlanan toplantıya çeşitli çevrelerden de tepki geldi. Tepkilerin ardından Ankara Valiliği’nden dün bir açıklama geldi. Valilik söz konusu toplantıya ilişkin demokratik kitle örgütlerinden gelen şikâyetler ve tepkiler üzerine etkinliğin yasaklandığını bildirdi. Valilik konuyla ilgili taraflara bilgi verildiğini de kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş