YAZMAK

Atilla ÇİLİNGİR

742 sene sonra aynı emir MHP’li Başkandan geldi: Tabelası Türkçe olmayan ticaret yapamayacak

Bu haber 23 Eylül 2019 - 10:54 'de eklendi ve 555 kez görüntülendi.

13 Mayıs 1277’de yayımladığı bir fermanla, unutulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkçenin kaderini değiştiren Karamanoğulları Beyliği hükümdarı Mehmet Bey, “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya.” fermanıyla Türk tarihine damgasını vurmuş bir isim.

O fermandan 742 yıl sonra bir başka Mehmet Bey, Türk milliyetçiliğinin Türkiye siyasetindeki partisi MHP’li Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı Türkçe’ye korumak adına bir bildiri yayınladı:

“Bu şehirde yabancı isim taşıyan iş yerlerine ruhsat verilmesini yasaklıyorum. Herkes öz benliğini korumak zorunda. Eğer Türkçeden utanıyorsa, Türkçe kelimeden sıkılıyorsa, Türk Milleti’nin parasını almaya hakkı yoktur.”

Milliyetçi Toplumcu Belediyecilik

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı göreve geldiği gün makam odasının kapısını söktürmüş ve şube müdürlerinin de dahil makam arabası kullanılmasını kaldırmıştı.

Belediyenin adı geçen her tabelaya ‘T.C.’ ibaresini eklediklerini belirten MHP’li Başkan Sarı, daha önce de “Sevgiliyi sevgilisiyle buluşturduk. Kısa bir ayrılık da olsa Allah nasip etti. Tabelalarımızın başına Türkiye Cumhuriyeti Amasya Belediye Başkanlığını yazdık” demişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments