ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

Türkmenlerin PKK kaygısı

Bu haber 14 Mayıs 2013 - 20:58 'de eklendi ve 1.211 kez görüntülendi.

YDH-Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Irak Türkmeneli Partisi siyasi bürosu bugün bir açıklamada bulunarak Türk hükümeti ile PKK arasında başlayan barış görüşmelerini ve PKK’nın çekilmesini olumlu karşıladıklarını; ancak Türkiye’den çekilen PKK militanlarının tartışmalı bölgelere yerleşmesinden kaygı duyduklarını ifade etti.

Türkiye’den çekilen PKK militanlarının tartışmalı bölgelerdeki gerilimi arttırabileceğini belirten Türkmeneli Partisi’nin, yaptığı açıklamada, “Tartışmalı bölgelerdeki halkın çoğunluğunu Türkmenlerin oluşturduğu dikkate alındığında PKK güçlerinin bu bölgelere gelmesi, bu bölgelerdeki gerilimi arttıracaktır” denildi.

30 yıldır Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde demografik yapının değiştirildiğini belirten Türkmeneli Partisi, uygulanan baskılar sebebiyle bu bölgelerdeki birçok Türkmen’in Irak’ın orta ve güney kesimlerine göç etmek zorunda kaldığını hatırlatarak PKK’lıların bu bölgelere yerleşmesinin önlenmesini istedi.

Türkiye’den çekilen PKK’lıların kuzey Irak’a gitmeleri daha önce de Irak içişleri bakanlığı ve Irak Ulusal Koalisyonu tarafından bir ulusal güvenlik sorunu olarak nitelenmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat