YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Tanrıkulu: Minibüsçü ve Halk Otobüsü Esnafı Zor Durumda

Bu haber 30 Ekim 2013 - 16:24 'de eklendi ve 1.160 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; minibüsçü ve halk otobüsçü esnafının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

yazir79737b325

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu;minibüsçü ve halk otobüsçü esnafın yıllardır devam eden sorunları hakkında TBMM’de İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yazılı olarak cevaplandırması isteğiyle yazılı soru önergesi verdi.

Tanrıkulu yaptığı açıklamada; “Bugün hemen her ilimizde faaliyet gösteren minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımızın yanı sıra bu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımız da mülkî idarenin keyfi tutum ve uygulamaları sonucunda büyük mağduriyet yaşamaktadır.

Belediye otobüsleri, trenler, vapurlar, metrolar istiap hadlerinden fazla ayakta yolcu taşımalarına rağmen hiçbir trafik cezası uygulamasına tabi tutulmazken, minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımız, vatandaşımızın biran önce varacağı yere varma içgüdüsüyle ayakta binmesiyle sürekli bu tip cezalarla baş başa kalmaktadır.

Diğer yandan farklı bahanelerle minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımızın sabit durakları zaman zaman değiştirilmekte, bu durum o hattı kullanan vatandaşımıza bildirilmemekte, durak dışı yolcu indirme-bindirme nedeniyle vatandaş-şoför-trafik polisi üçgeninde yaşanan can sıkıcı olaylar cereyan etmektedir.

Zaten ağır vergi yükü, hat ve durak sorunları ve özellikle fahiş sigorta primleri altında ezilen, müşteri kaybeden ve yolcu bulmakta zorlanan minibüsçü ve halk otobüsçü esnafı tüm sürücülerimiz, çok sayıda ve yasal tebligat süreleri geçmiş yüksek tutarlı “trafik cezası ödeme makbuzları” ile karşı karşıya kalmışlardır.

Ailelerini geçindirebilmek için ekmek teknelerinin en küçük arızasında büyük gelir kaybına uğrayan ve adeta zamanla yarışan bu kesimimiz, uzun süreden bu yana çözüm bekleyen sorunlarıyla bir başlarına mücadele etmektedirler. Hizmet verdikleri vatandaşımızla sürekli yüz yüze kalan esnafımızın mağduriyeti gün geçtikçe, işin içinden daha da çıkılmaz bir hâl almaktadır.

Dile getirdiğimiz ve daha birçok sorunu çözmesi gerekenler ise minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımıza sırtlarını dönmüş, bu sorunların adeta yaşanmadığı görüntüsü vermeye çalışmaktadırlar.

Sorunlara çözüm getirmesi gerekenlerin bu vurdumduymaz tavrı; minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımız kadar hizmet verdikleri vatandaşlarımıza da bıkkınlık ve yılgınlık vermiştir.

Her fırsatta uygarlıktan, gelişmişlikten bahsedenlerin biran önce bu alandaki sorunların çözümlenmesi için harekete geçmesi artık bir zaruret olarak karşımızda durmaktadır. Taşımacılık yapan esnafımız; mülkî idarelerle, trafik polisleriyle ve diğer sorun yaşanan idarelerle daha fazla karşı karşıya getirilmemeli, keyfi uygulamalardan biran önce kaçınılmalıdır.

Bu alanda hizmet veren minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımıza katkı sunacak, onların gelir kaybını önleyecek projeler biran önce hayata geçirilerek, bu toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımıza da rahat bir nefes aldırılmalıdır.

Verdiğimiz yazılı önergemizle; gündemde yerini bulamayan minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımızın sorunlarına çözüm getirilmesini isterken, toplumdaki her kesimin ortak şikâyetlerinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz.” diyerek, zor şartlar altında, alın terleriyle evlerine ekmek götürme derdinde olan minibüsçü ve halk otobüsçü esnafımıza sahip çıkılmasını istedi.

 

haberiniz.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.