ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
16,9825
EURO
17,5251
ALTIN
984,13
BIST
2.400,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Çarşamba Açık
29°C
Perşembe Az Bulutlu
29°C
Cuma Az Bulutlu
27°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C

AKP; ‘Aklama ve Kollama Partisi’ oldu

AKP; ‘Aklama ve Kollama Partisi’ oldu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Yolsuzlukların ortaya çıkması için şeffaf ve sağduyulu hareket etmesi gereken AKP; evindeki ayakkabı kutularında milyon dolarlar saklayan bir bankanın genel müdürünü bile ” ak “lamayı ve kollamayı tercih etmektedir. AKP; ” Aklama ve Kollama Partisi ” olmuştur” dedi.
HaberRes_32408
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın, “Türkiye 17 Aralık’tan beri adeta diken üstündedir. Gündemi altüst eden ” Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu “nda Başbakan ve bakanları hazırlıksız yakalanmış, üstelik telaşa kapılarak kontrolü kaybetmişlerdir.AKP hükümeti hakkın ve adaletin tecellisini önlemek maksadıyla hukuki süreci tıkayacak, soruşturma safhalarını sakatlayacak tedbirlere başvurmaya başlamış; yangından mal kaçırma, selden kütük kurtarma kaygısına kapılmıştır” açıklaması yaptı.
Yalçın, “Adli Kolluk Yönetmeliği’nde dehşete düşüren değişiklikler yapılarak alelacele Resmi Gazete’de yayımlanması, tam da bu paniğe işaret etmektedir. 2005 yılında yine AKP hükümeti tarafından düzenlenen Adli Kolluk Yönetmeliği, hukuk sisteminin ve adalet mekanizmasının işlerliğini rafa kaldıracak değişikliklerle Sivil Cunta Yönetmeliği’ne dönüştürülmüştür.kerning0
kerning36 Ancak hükümetin dizayn etmeye çalıştığı yargı sistemi bile akıllara durgunluk veren hukuksuzluğa karşı çıkmış, yanlış hesap H‰kimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Danıştay’dan dönmüştür.kerning0
Değişiklikler, yargıya yönelik yeni bir sivil darbe olduğu kadar, rüşvet ve yolsuzluklarla ilgili süren soruşturma sürecini rayından çıkarmaya tam teşebbüstür. Bu teşebbüs, bizzat yürütme erki tarafından büyük bir cüretk‰rlıkla sürdürülmektedir. Adalet Bakanlığı’na, Başbakan Yardımcısı iken Tayyip Erdoğan’ın emir ve talimatlarını harfiyen yerine getirerek sadakatini ispat eden Bekir Bozdağ getirilerek yargıya daha sert müdahalelerde bulunulacağının işareti verilmiştir. Başbakan’ın sık sık şüphem yok dediği abdestinden kuşkusu vardır ki günahını bile sevap olarak göstermeye amade bir bendesini Adalet Bakanlığı’na atamıştır. Diğer 9 Bakanlığa yapılan atama da aynı savunma içgüdüsünün eseridir.
Nitekim Adalet Bakanı Bekir Bozdağ göreve gelir gelmez kendinden bekleneni yapmış ve daha önceki bakanlar dönemin de gönderilen ” Yetki devri ” yazısında değişiklik yaparak HSYK adına yapılacak basın açıklamalarının kendisi tarafından yapılacağını kayda bağlamıştır. Böylece sinyali başbakan alarak HSYK’ya yasak koymuştur” dedi.

“YARGI SİSTEMİNİN TEMELİNDE AKP’Yİ VE ONUN LİDERİNİ YUTACAK BÜYÜKLÜKTE DERİN BİR ÇATLAK OLUŞMUŞTUR”
Yallçın şunları söyledi: “Etrafındaki çember giderek daraldığı içindir ki Başbakan Erdoğan, hükümette değişiklikler yapmak suretiyle çevresine sadık adamlarından oluşan bir sur örmüştür.
Emniyet teşkilatını allak bullak eden tayinlerse AKP’nin günahlarından ve yolsuzluklardan oluşan karadeliği kapatmak için güvenlik birimlerinin tıkaç niyetine kullanma kaygısı taşımaktadır.
Görünen odur ki on Bakanlıkta yapılan değişiklik, bürokrasideki atamalar ve sürgünlerle başlayan pisliklerin üzerini örtme çabaları, yeni teşebbüslerle devam edecektir.
On bir yıldır süren yolsuzluk, rüşvet, adam kayırmacılık, hukuksuzluk gibi sayısız kirli icraatla hükümet bacasından salınan kötü kokular, demokrasimizi zehirlemekle kalmamış, devlet çarkını işlemez h‰le getirmiştir. Bugün devletin kurumları ve yönetim kademeleri birbiriyle kavgalı durumdadır. Yargı sisteminin temelinde AKP’yi ve onun liderini yutacak büyüklükte derin bir çatlak oluşmuştur.
Bilindiği üzere hukuku siyasileştiren, sübjektif kararların çıkması için vicdanını ve faziletini gözden çıkan yönetimler, genellikle askeri vesayet ve dikta rejimlerinde görülmektedir.kerning0
Bu ortamda doğal olarak demokrasi rafa kaldırılmakta, temel hak ve hürriyetler çiğnenmektedir. Masumlar, suçsuz günahsız mağdurlar haklılıklarını ispat edemedikleri gibi; rüşvet, iltimas ve her türlü yolsuzluk devleti yönetenler eliyle kolayca yapılmaktadır. Şiddete, haksızlığa, tecavüze maruz kalanlar haklarını arayacak merci bulamamaktadır.
Bu halde karşımızda haksızlık ve hukuksuzluktan beslenen, tarafgirliği rehber edinen, acımasızlığı ve vahşiliği kılavuz olarak seçen bir zulüm iktidarı tüm özellikleriyle vücut bulmuş olacaktır.kerning0
Yolsuzlukların ortaya çıkması için şeffaf ve sağduyulu hareket etmesi gereken kerning0 AKP; evindeki ayakkabı kutularında milyon dolarlar saklayan bir bankanın genel müdürünü bile ” ak “lamayı ve kollamayı tercih etmektedir. AKP; ” Aklama ve Kollama Partisi ” olmuştur.
İstifa eden bakanlarından biri dikkate şayan bir yüreklilikle ” Soruşturma dosyasında var olan imar planlarının büyük bölümü Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum ” demesine rağmen Erdoğan hiç oralı bile olmamıştır. Bu büyük bir pişkinliktir.

” BAŞBAKAN ERDOĞAN,TÜRKİYE’Yİ HUKUKSUZLUK BATAĞINA, KAOSA SÜRÜKLEMEKTEDİR
Hasıraltı edilmesine rağmen bazı Bakanların ve Başbakan’ın oğluna kadar uzanan soruşturma dosyası, birkaç istifa ile savsaklanamaz. Erdoğan, etrafındaki pohpohçuların yağdanlıkların dolduruşlarından, hakkındaki “padişah” “peygamber” ve “dünya lideri” gibi düzmece methiyelerden o kadar şaşkın duruma gelmiştir ki yargı karşısına çıkarak aklanmayı bir türlü kendine ve bakanlarına yedirememektedir.
Meselenin bir başka vahim tarafı da Sayın Başbakan’ın, mevhum düşmanlar cephesi üretmesidir. Tayyip Erdoğan, her geçen gün kendisine kan ve onur kaybettiren koltuğa tutunma mücadelesini istiklal mücadelesi gibi göstermek suretiyle parti tabanını şiddetle tahrik etmektedir.
Bu son benzetme, devletin dümeni başında bulunan zatın, bütün ülkeyi büyük bir iç kavgaya, kaygı verici bir kamplaşmaya sürükleyebilecek çok ciddi bir paranoyanın, histerinin pençesine düştüğünü göstermektedir. Normal düşünme melekelerini ve aklıselimle hareket etme kabiliyetini yitirmiş, dolayısıyla devleti yönetme ehliyet ve liyakatinden uzaklaşmış olan Başbakan Erdoğan’ın, koltuğunda her oturduğu gün Türkiye için fevkalade zararlıdır.
Başbakan Erdoğan, yalnız kendisini ve partisini değil, bütün Türkiye’yi hukuksuzluk batağına, kaosa sürüklemektedir.
Türkiye yolsuzluk operasyonuyla geri dönülmez bir sürece girmiştir. Yapılan bütün yolsuzluklar ve büyük hukuk ihlalleri bir birer açığa çıkacaktır. Devletin gücü kullanılarak bunların üstünün örtülmesi mümkün değildir.
Son olarak basın mensuplarına emniyet teşkilatı nezdinde getirilen yasaklama; polis devletine, baskı ve dikta rejimine gidişe doğru korkunç bir adım olmuştur.
Bağımsız yargının baskı altında tutulduğu, h‰kimlerin, savcıların elinin kolunun bağlandığı, halkın polisinin hükümetin polisi gibi görüldüğü bir ülkede demokrasiden de, hukukun üstünlüğünden de söz edilemez.
Başbakan Erdoğan’ın, üzerine bulaşan şaibelerden kurtulmasının yolu, bunların üzerini örtmek ve soruşturma dosyalarını engellemek olmamalı, bilakis yargının ve güvenlik birimlerinin işini kolaylaştırmalıdır. İçeride ve dışarıda suçlu ve sorumlu aramaktan vazgeçmeli, şeffaf ve sağduyulu hareket ederek hakikatlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmalıdır. Hükümetin başının, “Biz temiziz” iddiasına sığınıp gerçeklerin araştırılmasına ve suçluların ortaya çıkarılmasına izin vermemesi, kabul edilemez.
Ne yazık ki Sayın Başbakan, Gezi olaylarından beri her gün giderek sertleştirdiği siyasi üslup ve tutumuna, söz konusu operasyon karşısında aldığı olumsuz tavrı ekleyerek büyük bir kaosun kapısını aralamıştır. Gezi Parkı olayları sırasında toplumsal tepkileri ıskalayarak gösterdiği basiretsizliğin bir benzerini, simdi de yolsuzlukları ortaya çıkarma yürekliliğini ıskalayarak sergilemektedir.
Erdoğan; yakın çevresinin, etrafındaki yağcıların ve kargadan kılavuzların dolduruşuna gelmektedir. AKP’nin parti içindeki ve medyadaki şakşakçı korusu, Erdoğan’ı yiğit deyip candan, koçak deyip maldan etmektedir.
Erdoğan; partisinin iktidara talip olduğu yıllardaki sloganının yolsuzlukla mücadele olduğunu unutarak yolsuzlukları örtbas etmek için mücadeleyi tercih etmiştir.

ERDOĞAN’A UYARILAR
Erdoğan Hükümeti; fakir fukarayı, emekliyi, memuru unutmuştur. Hükümet yolsuzluk ve hukuksuzluk sarhoşu, vatandaş zam ve geçim derdi yorgunudur. İktidarın, yolsuzlukların ortaya çıkarılmasına direnişi yüzünden piyasalar allak bullak olmuş, döviz fiyatları fırlamıştır.
Bu durum, vatandaşın cebindeki deliği yolsuzluk karadeliği kadar genişletecek yeni zamları kaçınılmaz olarak davet edecektir. Zaten uzunca bir süredir çarşı ve pazarda, resmi kurumlarca açıklanan enflasyon rakamlarını yalanlayan zam kültürü hakimdir. Vatandaş dün on kuruşa bulduğunu, bugün iki katına satın alabilmekte, akaryakıt fiyatları durmadan artırılmaktadır. Bu hükümet zampiyondur.
İleri demokrasi, açılım, yüksek refah seviyesi gibi içi boş sloganlarla halkı oyalayan bu hükümetin siyasi ömrü artık dolmuştur.
Başbakan Erdoğan’ı uyarıyoruz.
Sayın Başbakan, iktidarın imkanlarını, kim olursa olsun tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını yiyenlerin ortaya çıkarılması ve layık oldukları cezalara çarptırılmasını engellemekte kullanmamalıdır. Aksi takdirde bizzat kendisi önce millet vicdanında yargılanacak, sonra da adaleti engellemekten hesap vermek zorunda kalacaktır.
Vatandaşlarımız; hem suçlu, hem güçlü; hem kel, hem de fodul olan AKP hükümetinin biletini kesmek için seçim sandığının önüne gelmesini beklemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş